Chronológia vládnej koalície a pozemkovej kauzy

BRATISLAVA 21. novembra (SITA) -


12. novembra 2007

Denník Sme informoval, že námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi lukratívnej pôdy v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Bríza tak podľa denníka urobil v čase, keď bol vtedajší šéf SPF Hideghéty na dovolenke a 10. apríl bol posledným dňom, keď mal Bríza plnú moc. Ide už o siedmu podozrivú zmluvu, ktorú podpísal. Reštituenti vzápätí pozemky s rozlohou viac ako milión štvorcových metrov predali firme GVM, za ktorou stojí podnikateľ Milan Bališ, blízky šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Z rovnakej strany je aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, pod ktorého SPF spadá. Trhová hodnota pozemkov vo Veľkom Slavkove sa odhaduje na pol druha miliardy, spoločnosť GVM ich získala za necelých 13 miliónov. Chce na nich postaviť golfové ihrisko a hotel, písal denník Sme.

Premiér Robert Fico informoval, že navrhne ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi po návrate z pracovnej návštevy v Latinskej Amerike, aby odvolal námestníka riaditeľa SPF Branislava Brízu. "Ak nesplní moju požiadavku, stratí moju dôveru," poznamenal premiér a dodal, že zmluvy, ktoré podpísal Bríza v SPF, keď tam bol sám, považuje za škandalózne. "Považujem ich za čosi, čo je absolútne nezlučiteľné s touto vládou," dodal premiér.

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR námestníka riaditeľa SPF Branislava Brízu obhajovalo. Podľa hovorkyne rezortu pôdohospodárstva Magdalény Královej premiér Robert Fico ako právnik by mal vedieť, že si treba vypočuť obe strany. "Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa si túto zásadu ctí. Je nečestné organizovať tlačové besedy a vytvárať nátlak v čase, keď minister Jureňa je na dlhodobo avizovanej zahraničnej ceste v Južnej Amerike. Kauza nie je o ministrovi, ale o orgánoch fondu, ktoré z väčšej časti ovláda Smer-SD. Pravda môže byť aj inde," uviedla Králová.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda verejne vyzval premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu za kauzu reštitúcie pozemkov pod Tatrami.

Najnovšia kauza na pozemkovom fonde je dôkazom klientelizmu, ktorý praktizuje vláda pod vedením premiéra Roberta Fica, uviedol vo vyhlásení predseda KDH Pavol Hrušovský.


13. novembra

Vyvodenie personálnej, politickej a právnej zodpovednosti za škandál spôsobený nominantom ĽS - HZDS považuje Smer-sociálna demokracia za principiálnu vec, aj keby to malo viesť k rozpadu vládnej koalície, uvádza sa v stanovisku strany, ktoré poskytla premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar konštatoval v reakcii na stanovisko Smeru-SD, že ak za situácie zavinenej Smerom premiér vysloví nedôveru ministrovi pôdohospodárstva, ĽS-HZDS vysloví nedôveru predsedovi vlády. Podľa Mečiara predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico vedome nepravdami a polopravdami poškodzuje ĽS-HZDS. Jeho vyhlásenia sú v rozpore s uzatvorenou koaličnou zmluvou o prerokovávaní sporných otázok. SPF sa podľa Mečiara dostal do problémov po tom, čo do neho nastúpili nominanti Smeru a otvorene odmietli rešpektovať ministra pôdohospodárstva s tým, že majú príkazy len zo Smeru.


14. novembra

Hovorkyňa premiéra Roberta Fica Silvia Glendová napriek ostrým slovám v platených správach tvrdila, že komunikácia medzi Smerom-SD a ĽS-HZDS je štandardná.

Premiér Robert Fico sa stretol s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Po správe kontrolného odboru SPF o prevode lukratívnych pozemkov má podozrenie, že nominant ĽS-HZDS, námestník fondu Branislav Bríza, jednu zo zmlúv podpísal bez oprávnenia a zmenil spätne dátum. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová uviedla, že "zo šetrenia kontrolného orgánu SPF vyplýva, že B. Bríza, nominant ĽS - HZDS, v posledný deň svojho splnomocnenia daného predchádzajúcim generálnym riaditeľom SPF za SMK, t. j. dňa 10. apríla 2007, podpísal zmluvu o prevode približne 600-tisíc metrov štvorcových pozemkov v katastri obcí Podkonice a Baláže (oblasť Donovaly) na reštituentku z Komárna. Podozrivé je, že o podklady nevyhnutné na vypracovanie a prijatie takejto zmluvy, napríklad stanovenie ceny pozemku, požiadal SPF až 9. mája 2007, teda mesiac po uzavretí zmluvy. Z takéhoto postupu vyplýva podozrenie, že nominant ĽS - HZDS B. Bríza príslušnú zmluvu antedatoval a podpísal ju v čase, keď už nemal splnomocnenie na takýto úkon."

Jeden z vlastníkov spoločnosti GVM Milan Bališ uviedol, že o pozemky požiadali reštituenti skôr, ako ich ponúkli GVM. Podľa Bališa cena pozemkov, ktoré získali za približne 13 mil. Sk, zďaleka nedosahuje výšku, o ktorej hovoril Dzurinda a ostatní politici. V súvislosti so spájaním Bališa a firmy GVM s Vladimírom Mečiarom a HZDS uvádza, že GVM nemá s Mečiarom a HZDS nič spoločné. Bališa mrzí reakcia premiéra, ktorý sa nechal vtiahnuť do kauzy pozemky pod Tatrami bez overenia si lží, ktoré médiá a Dzurinda pripravili.

Mladí občianski demokrati vyhlásili symbolickú zbierku na budík pre premiéra Roberta Fica. Predseda Občiansko-demokratickej mládeže (ODM) Marián Klemon tvrdí, že predsedovi vlády chcú pripomenúť jeho výrok po vymenovaní do funkcie, že do troch minút odvolá každého člena vlády, u ktorého sa ukáže iba náznak korupcie a klientelizmu. Budík má Fica upozorniť, že tri minúty už dávno uplynuli.


15. novembra

Predseda SNS Ján Slota vyzval námestníka SPF Branislava Brízu, aby odišiel z funkcie. Šéf národniarov o situácii hovoril s premiérom Robertom Ficom a tiež s Vladimírom Mečiarom. Podľa Slotu by SNS nehlasovala za vyslovenie nedôvery ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi. "SNS nemá byť kontrolným orgánom koaličných partnerov," vyhlásil Slota.

Námestník generálneho riaditeľa SPF Branislav Bríza na tlačovej besede v centrále ĽS-HZDS informoval, že požiada ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu o uvoľnenie z funkcie. Bríza tvrdil, že ide o jeho slobodné rozhodnutie, predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar ho nenútil opustiť túto funkciu. Odstupuje, pretože sa nechce stať "nástrojom politického boja." Bríza uviedol, že zákon neporušoval. Na políciu nebol v kauze reštitúcií pozemkov ani predvolaný, nebol ani vypočúvaný. Domnieva sa, že je na neho vyvíjaný tlak, aby sa zamedzilo krížovej kontrole na SPF.

Premiér Robert Fico považuje rozhodnutie ĽS-HZDS stiahnuť námestníka SPF Branislava Brízu z funkcie za prvý správny krok, ktorý má viesť k vyriešeniu škandálu s nakladaním pozemkov na fonde.

Predseda SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda konštatoval, že Robert Fico a vládna koalícia sa usilujú zamiesť škandál SPF pod koberec. "Stalo sa to, čo sme očakávali. Koalícia sa bude usilovať obetovať bezvýznamné figúrky, aby hra zvaná krádež mohla pokračovať," uviedol.


18. novembra

Predseda SNS Ján Slota si myslí, že premiér Robert Fico nedodržal koaličnú zmluvu v kauze SPF. Hodnotil tak Ficovu hrozbu, že sa rozpadne vládna koalícia, ak ĽS-HZDS nestiahne zo SPF Branislava Brízu. "Koaličná zmluva hovorí, že pred takýmito tvrdými vyhláseniami by mali byť určité zmierovacie komisie a až potom by mali byť možné takéto tvrdé vyhlásenia. Pán predseda Mečiar má pravdu," vyhlásil Slota v diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo.

Ponechanie Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS) vo funkcii ministra pôdohospodárstva po škandále s prevodom pozemkov vo Vysokých Tatrách bude výsmechom demokratických princípov, tvrdí líder opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. „Pokiaľ Robert Fico ako predseda vlády neurobí poriadok s ministrom pôdohospodárstva, tak je to celé absolútny výsmech základných princípov demokracie“, vyhlásil v diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk.


19. novembra

Koaličná rada, ktorá mala rokovať o doriešení kauzy okolo SPF, prerušila rokovanie. „Prerušili sme rokovanie. Neviem, kedy sa stretneme. Hovorili sme o pragmatických témach. Dohodli sme sa, že to nebudeme komentovať,“ povedal predseda SNS Ján Slota. Predseda Smeru-SD Robert Fico s podpredsedami Pavlom Paškom a Marekom Maďaričom odišiel rýchlo a bez slova. Podľa hovorkyne ĽS-HZDS Kataríny Belickej sa koaliční predstavitelia znovu zídu a koalícia pokračuje.

Koaličná rada sa v kauze SPF podľa podpredsedu ĽS-HZDS Miroslava Jureňu, ktorý sa 18. novembra vrátil z pracovnej návštevy v Latinskej Amerike, nedohodla na riešení situácie. „Neprišlo k záverom, dohode,“ povedal. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar potvrdil, že sa koaličná rada skončila "bez mediálnych výstupov" a rokovanie sa odkladá na neurčito. Postoj premiéra Roberta Fica k Jureňovi je podľa samotného ministra pôdohospodárstva váhavý. Na otázku, či Fico požaduje jeho odstúpenie minister odvetil „nepredbiehajme, zatiaľ sa nevyjadril ani tak, ani tak.“ Podľa neho je ĽS-HZDS rozhodnutá, že ho z funkcie ministra nestiahne. „Prečo by ĽS-HZDS mala stiahnuť svojho najlepšieho ministra," opýtal sa Jureňa. Ak by premiér Fico trval na jeho stiahnutí, vznikla by podľa Jureňu koaličná kríza.

Návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu podá opozícia po mimoriadnej schôdzi o odvolaní predsedu parlamentu Pavla Pašku.


20. novembra

Premiér Robert Fico 19. novembra na koaličnej rade údajne požadoval odstúpenie Miroslava Jureňu z funkcie ministra pôdohospodárstva. Jeho požiadavku ĽS-HZDS striktne odmietlo. Agentúre SITA to potvrdil zdroj z prostredia koalície. ĽS-HZDS požadovala odstúpenie celého vedenia SPF, s čím nesúhlasil Fico. Koaliční partneri preto prerušili rokovanie na neurčito.

Situácia vo vládnej koalícii je vážna, pretože ĽS-HZDS odmieta ďalšie opatrenia na odstránenie dôsledkov škandalóznych prevodov pozemkov nominanta ĽS - HZDS v SPF. Konštatuje sa to vo vyhlásení, ktoré po rokovaní vedenia strany Smer -SD poskytla hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová. "Smer - sociálna demokracia nemá záujem byť vo vládnej koalícii, ktorá by mlčky tolerovala také nakladanie s pozemkami v Slovenskom pozemkovom fonde, aké bolo typické pre Dzurindovu vládu."

ĽS-HZDS vyslovila poľutovanie nad tým, že Smer-SD odkazovaním cez médiá porušil dohodu z koaličnej rady, ktorá zasadala 19. novembra. Podľa vyhlásenia ĽS-HZDS premiér Robert Fico prerušil koaličnú radu a všetkých požiadal, aby situáciu nemedializovali. HZDS je v záujme zachovania koalície za to, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali, či došlo k porušeniu zákona v SPF. Ak sa zákon porušil, má sa vyvodiť trestnoprávna zodpovednosť. ĽS–HZDS dlhodobo upozorňuje, že generálny riaditeľ SPF, nominant Smeru, odmieta akúkoľvek komunikáciu s ministrom pôdohospodárstva Jureňom. Vo vyhlásení sa zdôrazňuje, že majoritná väčšina v Správnej a Dozornej rade SPF sú zástupcovia Smeru, ktorí sa odvolávajú na príkazy tejto strany.

ĽS-HZDS nechce, aby minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa odišiel z funkcie. „Nie, naopak,“ vyhlásil Jureňa na otázku, či mečiarovci nepožadujú, aby odstúpil. Šéf rezortu si nepriznáva, že by zlyhal v kauze SPF. „Nepriznávam si chybu,“ povedal . Argumentuje aj tým, že realitné agentúry z Popradu tvrdia, že ceny pozemkov vo Veľkom Slavkove sa pohybujú okolo 50 korún a pozemky sa neplánujú zaradiť do územného plánu. „Netreba preháňať. Tu sa hádzalo veľkými miliardami a podsúvajú sa tu veľké bubliny,“ uviedol Jureňa. Minister nechcel komentovať, či grémium bude rokovať o jeho odchode z funkcie.

Predseda SNS Ján Slota si myslí, že by sa do kauzy nemala zaťahovať osoba ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. „Keď Generálna prokuratúra posúdi, že došlo k trestnému činu, rozhodnutie bude v rovine trestnoprávnej,“ uviedol Slota. Zároveň upozornil, že ešte neboli v katastri zaregistrované všetky zmluvy o predaji pozemkov, ale len dve. Slota si myslí, že každá situácia sa dá vyriešiť.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 2. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 3. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 4. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 834
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 051
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 248
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 151
 5. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 072
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 689
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 174
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 735
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 529
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 939

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

Neprehliadnite tiež

Ministerstvo školstva chce postupne zvyšovať zaškolenosť detí od štyroch rokov

Zvýšiť zaškolenosť chce ministerstvo zriaďovaním jasieľ pre deti do troch rokov, čím sa uvoľnia kapacity v škôlkach.

Slovensko sa zapojí do vojenskej operácie Sophia v Stredozemnom mori

Vojenskí policajti majú pôsobiť na nemeckej lodi, ich úlohou bude kontrola plavidiel.

Na horách pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo

Nebezpečné sú hlavne miesta na záveterných stranách hrebeňov a žľabov v najvyšších polohách pohorí.

Psychologička: Dieťa môže mať pocit, že obťažujúce správy sú normálne

Deti vo veku okolo dvanásť rokov dajú najmä na názor vrstovníkov a sociálnej skupiny, s ktorou sú v kontakte.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop