TRENČÍN 21. novembra (SITA) - Na trenčianskom výstavisku sa dnes koná vôbec prvá kooperačná burza. Ide o osobné stretnutie domácich a zahraničných podnikateľov, ktoré má malým a stredným podnikateľom pomôcť nájsť si odberateľov pre svoje výrobky v zahraničí.
Agentúra SARIO, ktorá podujatie organizuje, očakáva až 300 zahraničných účastníkov, medzi nimi členov medzinárodných obchodných komôr alebo diplomatických misií. Medzi 35 výlučne slovenskými vystavovateľmi, ktorí sa prezentujú v jednotlivých stánkoch, vynikali dve ženy v krojoch. Na stole mali vystavené vianočné ozdoby zo slaného cesta a rôzne okrasy z drôtu i odrôtované fľaše.
Na burze sa zúčastnila aj spoločnosť Živena, spolok slovenských žien. "Spolok vyrába tradičné ľudové výrobky, zachovávame ľudové techniky. Je nás 80 členiek, vyrábame paličkovanú čipku, drôtované veci, zdobené medovníky, ozdoby z cesta, háčkujeme, niektoré maľujú, vyšívajú, popritom chodíme učiť tieto techniky deti alebo sa zúčastňujeme na rôznych prezentáciách.
Boli sme oslovené, či sa nezúčastníme na burze, tak sa tešíme, že môžeme ukázať časť svojich výrobkov," uviedla predsedníčka spolku Daniela Daníková, ktorá dúfa, že sa spolku podarí získať stále zahraničné kontrakty. Podľa jej slov sa im darí výrobky zatiaľ predávať väčšinou len v žilinskom regióne, kde spolok sídli, alebo na susednej Morave. Do zahraničia sa spolku doposiaľ darí predávať výrobky iba príležitostne.