BRATISLAVA 21. novembra (SITA) - Lesy vraj nemôžu byť úplne čisté od suchých a odumretých stromov, niektoré časti lesov musia byť vraj ponechané bez akéhokoľvek zásahu človeka. Suché a vyvrátené stromy, pne, či haluzina sú totiž dôležité pre les ako ekosystém. Ponechávanie aspoň desiatich takýchto stromov na jeden hektár, na prirodzený rozklad, sa zaviazali aj Mestské lesy v Bratislave, ktoré pred časom získali FSC certifikát.
Ako dnes pre agentúru SITA uviedol riaditeľ FSC (Forest Stewardship Council) Národná iniciatíva na Slovensku Juraj Vysoký, spomínané stromy sú totiž biotopom pre huby či machy, pre mnoho nižších živočíchov ako hmyz, stonožky alebo chvostoskoky, ale aj pre množstvo vtákov, ktoré si vytvárajú v dutinách takýchto stromov hniezda. "Mŕtve drevo je napríklad životne dôležité aj pre chráneného roháča a fúzača alpínskeho. Podstatnou časťou životného cyklu sú viazané na mŕtve drevo, larva roháča sa tam vyvíja až tri roky. Bez mŕtveho dreva by sme teda nemali v lese roháčov," povedal.
Ako ďalej uviedol, FSC certifikát je akýmsi nadštandardným chránením lesa. Okrem toho, že určuje množstvo suchých stromov, ktoré sa nemajú z lesa vyvážať na spracovanie, určuje tiež lesné plochy, na ktorých by sa nemalo ťažiť. "Vybraté územia nie sú veľké, mesto nemá záujem o veľké rezervácie. Je ale vytypovaných niekoľko takýchto lokalít. Keďže nemôžeme prestať vyrubovať lesy, musíme preto urobiť také opatrenia, aby boli lesy aspoň trvalo udržateľné," konštatoval na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Vladimír Kutka. Podľa odborného lesného hospodára z tejto mestskej organizácie Rudolfa Ivičiča to však neznamená, že popadané stromy sa nebudú odstraňovať z príjazdových komunikácií, cesty sa budú čistiť aj naďalej.
Certifikácia FSC je nástrojom na zodpovedné obhospodarovanie lesov a podmienkou na ich trvalú udržateľnosť. Je to teda systém na posúdenie hospodárenia v lesoch a dodržiavanie prísnych, nielen ekonomických ale aj sociálnych a environmentálnych, podmienok. "Keď si občania kúpia výrobok s označením FSC, prínosom môže byť dobrý pocit, že neprispeli k deštrukcii lesov alebo k nelegálnej ťažbe. Logo totiž znamená, že drevo použité na výrobu tohto výrobku pochádza z naozaj dobre obhospodarovaných lesov," vysvetlil Vysoký. Označenie FSC pritom prirovnal k biopotravinám. Na FSC certifikovanom papieri je napríklad vytlačený šiesty a siedmy diel knihy Harry Potter v anglickom jazyku aj šiesty diel v slovenčine.
Z ankety, ktorú pripravilo Bratislavské regionálne ochranárske združenie BROZ vyplýva, že väčšina Slovákov logo FSC ešte nepozná a s takouto značkou sa nestretla. Podľa Vysokého je preto nevyhnutná kampaň medzi obyvateľstvom. "Spotrebiteľov treba vzdelávať. Tí totiž môžu následne vyvinúť tlak na spracovateľov dreva a tí zasa na lesných hospodárov, aby sa certifikovali. Zabráni sa tak čiernym výrubom a neregulovanému klčovaniu lesov a pralesov," dodal.
Vysoký počet FSC certifikovaných firiem je napríklad v Anglicku, Dánsku, Švajčiarsku, Nemecku, Holandsku či Pobaltských krajinách. Certifikácia sa rozbieha aj v Čechách, Rakúsku, Chorvátsku, Rusku, Srbsku či Bosne a Hercegovine.