SME

Utečenci sa k nám často dostanú na pokraji vyčerpania

Košice 21. novembra (ČTK) - Utečenci sa na Slovensko často dostávajú na pokraji vyčerpania po niekoľkomesačnom putovaní. Prespávajú v lesoch, trpia nedostatkom jedla a tekutín. Takéto skúsenosti mali ...

Košice. Utečenci sa na Slovensko často dostávajú na pokraji vyčerpania po niekoľkomesačnom putovaní. Prespávajú v lesoch, trpia nedostatkom jedla a tekutín. Takéto skúsenosti mali viacerí zadržaní cudzinci, ktorých ČTK oslovila v Útvare policajného zaistenia v Sečovciach.

Tento rok na slovensko-ukrajinskej hranici, ktorá sa od 21. decembra stane vonkajšou hranicou schengenského priestoru, zomreli na podchladenie traja utečenci.

Dlhé cestovanie v ťažkých podmienkach mal aj 26-ročný Chán z Pakistanu. Po štvormesačnej ceste sa na Slovensko dostal v lete. "Mesiac mi trvala cesta z Pakistanu do Indie, odtiaľ som priletel do Moskvy," povedal ČTK Chán. Ďalšia cesta bola už podľa neho komplikovanejšia. V rôznych skupinách postupovali cez Rusko a Ukrajinu, prevádzači im dávali veľmi málo jedla a vody.

SkryťVypnúť reklamu

Záverečné úseky prekonávali chôdzou v lese, prespávali pod stromami. Pred slovenskou hranicou už spoločne postupovala skupina 26 ľudí, posledné dni ostali podľa Chána takmer bez jedla. Polícia ich zadržala po prekročení hranice. Noci v lesoch prežili vraj len preto, že bolo leto. Chán tvrdí, že na Slovensku chce ostať a požiadal o azyl. Žiadosť mu však zamietli a čaká ho vyhostenie.

Jednoduchšie sa do Európy dostal Debet z Bangladéša. Hoci tvrdil, že zo svojej krajiny utiekol pred veľkou chudobou, letecky sa dostal až do Varšavy. V Poľsku zostal mesiac. Na Slovensko údajne prešiel bez dokladov, pretože 19-ročnému Bangladéšanovi vraj peniaze a osobné veci ukradli v Poľsku.

Zásobami jedla sa na päťdňovú cestu z východného Turecka na slovensko-ukrajinskú hranicu pripravili dvanásťročný Aziz a jeho matka Gulizat. Obaja sú Kurdi, z Turecka sa rozhodli odísť po tom, čo Azizovi údajne zastrelili otca. Väčšinu cesty ich viezli autami, hranice však prešli peši. Cez ktoré krajiny pritom prechádzali, nevedeli povedať. Posledný úsek šli spolu cez lesy, neskôr ich zadržala polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Stav utečencov podľa Ivety Liberkovej zo spoločnosti Ľudí dobrej vôle ešte zhoršujú psychické problémy. "Migranti sa musia prvé týždne po zadržaní dávať fyzicky a psychicky do poriadku," uviedla Liberková. Podľa jej skúsenosti sú na tom najhoršie muži, ktorí cestujú s rodinami. Svoje jedlo a vodu totiž často nechávajú deťom. Pri ceste sú utečenci často odkázaní len na prevádzačov, tí im však dávajú len najzákladnejšiu stravu.

Cesta, na ktorú sa utečenci vydávajú, sa v neznámom teréne ľahko môže skončiť smrťou. Nezabráni tomu ani cestovanie v skupine. Ak totiž jeden z utečencov začne pre vyčerpanie zaostávať, podľa Liberkovej ho skupina najčastejšie nechá na mieste. Nútia ich do toho aj prevádzači, ktorí sa boja zadržania.

SkryťVypnúť reklamu

"V zime je stav utečencov horší, po zachytení na oddeleniach často okamžite zaspia," uviedol šéf riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach Miroslav Uchnár. Podľa Uchnára migrantov vyčerpávajú dlhé pochody v lesoch, brodenie v snehu môže situáciu zhoršiť. V chladnom počasí prichádza totiž fyzická únava rýchlejšie. Vo vysokom snehu sa hornatá slovensko-ukrajinská hranica podľa Uchnára dá len veľmi ťažko prejsť, utečenci však pochod aj tak riskujú.

V minulom roku policajti na slovensko-ukrajinskej hranici zadržali 2308 utečencov, v prvej polovici tohto roku 690. V tomto roku sú to najčastejšie migranti z Moldavska, Pakistanu a Indie. Utečenci chcú Slovensko využiť ako tranzitnú krajinu na ceste do krajín západnej Európy. Po zaistení však často požiadajú o azyl, ten však získa len veľmi malá časť. V minulom roku o azyl požiadalo spolu 2576 utečencov, azyl získalo len 12 žiadateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Igor Holéczy fil

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu