Bratislava 21. novembra (TASR) - Vlastný text uznesenia, ktorým si Národná rada SR uctí obete hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932-33, plánuje predložiť predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru-SD. Pre TASR to uviedol podpredseda vlády a Paškov stranícky kolega Dušan Čaplovič. Hovorca predsedu Národnej rady SR Jozef Plško túto informáciu pre TASR potvrdiť dosiaľ nedokázal.
O texte uznesenia by mali poslanci podľa Čaploviča debatovať na začiatku budúceho roka. Od návrhu KDH, ktorý bude na programe novembrovej schôdze, by sa mal líšiť tým, že hladomor nebude vyhlasovať za genocídu voči ukrajinskému národu. Čaplovič si totiž myslí, že so slovom genocída je nutné narábať citlivo a netreba ho v tomto prípade používať. "Diskutovali sme o tom s ukrajinskou stranou, ktorá na ňom netrvá. Genocída je vždy niekoho voči niekomu. KDH zbytočne vyvoláva konflikty a napätie," dôvodí Čaplovič.
Vladimír Palko z KDH Čaplovičovej argumentácii nerozumie. "Veď išlo o genocídu komunistického režimu voči Ukrajincom," uviedol dnes Palko pre TASR a dodal, že znenie z dielne KDH korešponduje s vyhláseniami iných krajín k tejto epizóde ukrajinských dejín. Nazdáva sa tiež, že Paška predloží vlastné znenie, aby "natruc nepodporil návrh opozície".
Historik Michal Šmigeľ, ktorý sa venuje moderným ukrajinským dejinám, sa nazdáva, že hladomor genocídou bol. "Stalin potreboval potlačiť ukrajinský nacionalizmus, roľníctvo a tradíciu ukrajinskej štátnosti," vysvetlil príčiny smrti miliónov ľudí. Za kľúčový bod genocídy považuje Šmigeľ hľadanie triedneho nepriateľa.
Na prijatie rezolúcie, ktorá by hladomor označila za genocídu, vyzval slovenských zákonodarcov ukrajinský prezident Viktor Juščenko počas svojej októbrovej oficiálnej návštevy Slovenska. Ukrajinská veľvyslankyňa na Slovensku Inna Ohnivec zdôrazňuje, že vyhlásenie z násilia voči Ukrajincom neobviňuje žiaden existujúci štát ani národ. Zároveň vyzvala Slovákov, aby si v sobotu 24. novembra uctili pamiatku obetí zapálením sviečky v okne pred zotmením.
Presný počet obetí hladomoru nie je známy, keďže na príkaz sovietskych politických špičiek v postihnutých oblastiach zničili matričné knihy. Odhady kolíšu od troch do temer desať miliónov mŕtvych. Presné číslo si netrúfa odhadnúť ani Šmigeľ, dodáva ale, že "pravda býva zvyčajne niekde v strede".