Bratislava 21. novembra (TASR) - Mestské lesy Bratislava (MLB) hospodária v trvalo udržateľnom systéme, ku ktorému ich zaväzuje nedávno získaný medzinárodný certifikát FSC (Forest Stewardship Council).
"Tento cieľ sa nám podarilo dosiahnuť s ochranármi a ďalšími organizáciami," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ MLB Vladimír Kutka. Podľa neho nemali problém prispôsobiť sa štandardom FSC v samotnej ťažbe dreva, ale vyžaduje si to napríklad dôslednejšiu dokumentáciu činnosti, väčšiu a otvorenú informovanosť verejnosti. V hospodárení musia okrem ekonomických zohľadňovať aj environmentálne a sociálne požiadavky. Certifikácia je udelená na päť rokov a každoročne podlieha auditu.
Prakticky na celej rozlohe asi 3000 hektárov môžu MLB ťažiť drevo, avšak bez holorubov a striedavo na menších plochách so zámerom systematickej obnovy lesa. Praktizujú desaťročné plánovanie lesného hospodárstva, v rámci ktorého úplne nelikvidujú ťažobné plochy. Schválne nechávajú určité množstvo popadaných hnijúcich stromov, tiež rastúcich suchárov či dutých stromov kvôli hmyzu, hniezdiacim vtákom, kolobehu vody i turistom. Iba 4 percentá celkovej plochy sú ťažobne bezzásahové lokality okolo potoka Vydrica či chránené vtáčie územia.
"Ročne môžeme vyťažiť 17 800 kubíkov, no robíme iba 16 000," dodal Kutka. MLB majú šesť väčších zmluvných odberateľov dreva a troch drobných živnostníkov. Všetci sú informovaní o podmienkach ťažby a nesmú nechávať holé plochy. Aj preto, že je to turisticky veľmi navštevovaná prímestská rekreačná oblasť v chránenej lokalite Malé Karpaty.
MLB je šiesta lesná organizácia na Slovensku, ktorá získala certifikát FSC. "Celkove to predstavuje 165 000 hektárov z dvoch miliónov, čo je asi osem percent," potvrdil Milan Tóth zo spoločnosti SGS Slovakia, ktorá má oprávnenie vykonávať audit FSC. Počas certifikácie MLB sa uskutočnilo testovanie návrhu slovenského štandardu FSC lesného hospodárstva, ktorý sa pripravuje dva roky a jeho návrh je teraz predložený na verejné pripomienkovanie.
Certifikácia FSC je systém na posúdenie hospodárenia v lesoch a zároveň účinný nástroj na sledovanie pôvodu dreva od ťažby cez jeho spracovanie až po konečný výrobok. Umožňuje identifikovať dobré obhospodarované lesy, ktoré spĺňajú prísne podmienky štandardov FSC. Produkty vyrobené z dreva certifikovaných lesov môžu byť označené logom FSC. "Táto značka na drevených výrobkoch je obdoba značky BIO na potravinách a je pre spotrebiteľa zárukou, že drevo pochádza z dobre obhospodarovaných lesov," konštatoval riaditeľ národnej iniciatívy FSC Slovensko Juraj Vysoký. Podľa neho existuje veľa takto označených výrobkov v Holandsku, Veľkej Británii, Dánsku, Švédsku a pomaly sa dostáva do povedomia u nás i v okolitých krajinách. O osvetu verejnosti sa stará aj Bratislavské regionálne ochranárske združenie, ktoré realizuje projekt certifikácie FSC v programe cezhraničnej spolupráce Interreg IIIA Rakúsko - SR.