ŽILINA 21. novembra (SITA) - Návštevnícke informačné centrum zamerané na kultúrny cestovný ruch a obchod so suvenírmi dnes otvorili v areáli Považského múzea (PM) v priestoroch Budatínskeho zámku v Žiline. „Ide o štýlovú drevenicu, ktorú PM kúpilo za 200-tisíc korún,“ informoval agentúru SITA jeho riaditeľ Marián Mrva, partner projektu Chiron Interreg III B Cadses, z ktorého múzeum zriadenie centra a obchodu financovalo. Celkovo preinvestovali z projektu pre tento účel približne 3 mil. Sk.
Nové centrum poslúži pre turistov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. „V zámku je umiestnené preto, lebo je tam unikátna výstava o drotárstve. Drevenica nie je obyčajná, pretože bola zakúpená od súkromnej osoby z Veľkého Rovného,“ povedal Mrva. Návštevníci a turisti v ňom nájdu nový informačný systém a technické vybavenie. Sú pre nich pripravené napríklad informácie o kultúrnych pamiatkach Žilinského kraja, akciách v rámci kultúry a cestovného ruchu celého regiónu. Centrum sa chystá spolupracovať so všetkými subjektmi v kultúre a cestovnom ruchu v kraji, podotkol Mrva. Počas zimných mesiacoch v ňom od 9:00 do 14:00 budú počas celého týždňa, okrem pondelka, pracovať traja zamestnanci. V letných mesiacoch bude fungovať od 8:00 do 17:00. V prípade potreby sa podľa Mrvu do jeho činnosti zapoja ďalší dvaja pracovníci.
Dnešné otvorenie nového centra sa stalo vyvrcholením druhého Fóra kultúrneho cestovného ruchu, na ktorom sa v rámci projektu Chiron Interreg III B Cadses v kongresovej sále Úradu Žilinského samosprávneho kraja stretlo približne 50 účastníkov z kultúrnych inštitúcii z celého žilinského regiónu. „Odborníci na ňom diskutovali, ako je možné podnikať v oblasti kultúry a kultúrneho cestovného ruchu,“ uviedla pre agentúru SITA Alena Hrehušová, externá poradkyňa pre projekt Chiron Interreg III B Cadses. Zdôraznili najmä možnosť vytvárania nových informačných centier, suvenírových obchodov, zriaďovanie neziskových organizácii pre podnikateľskú činnosť, poznamenala.
Účastníci fóra dnes získali aj praktické skúsenosti od zástupcov niektorých kultúrnych inštitúcii v kraji a informácie o legislatívnom zabezpečení a právnych predpisoch pri podnikaní. „Cieľom by malo byť, aby kultúrne organizácie dokázali financovať svoju činnosť sami z grantov. Ďalšou možnosťou je organizovať rôzne akcie pre súkromné osoby a podnikateľský sektor, vydávať CD a informačné brožúry a tým vytvoriť zisk pre svoju činnosť,“ spresnila Hrehušová. Kultúrny cestovný ruch je zameraný na návštevy kultúrnych pamiatok a inštitúcii. Jeho hlavné problémy sa podľa Hrehušovej nedajú zovšeobecniť. „Hlavné sú ale vypracovanie systému fungovania týchto inštitúcii a ich propagačná činnosť, ktorá sa z roka na rok zlepšuje,“ dodala.
Prvé Fórum kultúrneho cestovného ruchu sa uskutočnilo vlani v decembri v Žiline. Ďalšie podľa Hrehušovej pripravujú opäť v Žiline v lete budúceho roka.