Bratislava. Členovia Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SO SRo) listom tlmočili Rozhlasovej rade nespokojnosť s tým, že ich rozhlas tlačí k podpísaniu nových pracovných zmlúv, na základe ktorých budú mať len polovičné úväzky. Uznesenie k listu, ktorý doručili 19. novembra, však rada na svojom dnešnom zasadnutí neprijala.
Situácia v SO SRo napriek tomu vyvolala medzi členmi rady širokú, takmer štvorhodinovú diskusiu. Znižovanie úväzkov na polovicu podľa koncertného majstra Viktora Šimčiska nevyrieši najväčší problém, ktorým sú nízke platy. "Hlavne čo sa týka dychových nástrojov nám hrozí, že ľudia začnú z orchestra odchádzať a my ich budeme mať problém nahradiť," konštatoval. Toto rozhodnutie podľa neho smeruje k likvidácii orchestra.
"Keby som chcela zlikvidovať orchester, dám návrh na jeho zrušenie, pretože rozhlas orchester mať nemusí," oponovala generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková. Dodala, že na budúci rok je v SO SRo plánovaných na mzdy 13 miliónov korún, čo je oproti tomuto roku o sedem menej. Bolo teda potrebné znižovať úväzky a tiež počet členov orchestra. Znižovanie stavov sa podľa Zemkovej netýka len SO SRo, ale v prípade iných zamestnancov sa nerobí taký rozruch. "Som presvedčená, že aj 62-členný orchester môže byť výkonný," uzavrela. Naopak, podľa Šimčiska 62-členné teleso už nebude symfonickým orchestrom.
Možným riešením tohto problému by bolo podľa člena Rozhlasovej rady Ľubomíra Zemana nájdenie generálneho partnera pre SO SRo. Podľa informácií Zemkovej aj v tejto oblasti už prebehli viaceré rokovania, no mali skôr charakter spolupráce ako finančného plnenia. Predseda Rozhlasovej rady Vladimír Talian na margo riešenia problematiky okolo symfonického orchestra uviedol, že problémom nie je len nedostatok financií, ale aj to, že neexistujú žiadne riešenia na získanie zdrojov, ktoré by do rozhlasu mohli prísť. Doplnil, že v súčasnosti existujú tri možnosti, ktoré by vyriešili situáciu v SRo. Jednou z nich by podľa Taliana mal byť nový zákon o koncesionárskych poplatkoch. Ten by v prípade schválenia parlamentom mal začať platiť od budúceho roku. Ako zdroj financií pre SRo v súčasnosti podľa Taliana nie je istý, podobne neistým riešením je aj postavenie novej budovy SRo. "Treťou možnosťou je podpísanie zmluvy so štátom," uzavrel.
Predtým, ako sa Rozhlasová rada začala zaoberať problematikou symfonického orchestra, protestne odišiel z rokovania jeden z jej členov Alexander Koreň. Urobil tak kvôli spôsobu riešenia problematiky ohľadne Ľubomíra Zemana, ktorý sa vzdal funkcie podpredsedu rady. Denník Nový čas o ňom totiž napísal, že bol agentom Štátnej bezpečnosti (ŠtB) s krycím menom Ivo. "Potichu ste sa dohodli, aby sa vzdal funkcie podpredsedu a aby bolo okolo neho ticho," konštatoval na Rozhlasovej rade Koreň. Ako ďalej dodal, určite bude žiadať rekonštrukciu vedenia Rozhlasovej rady a vyzval Zemana, aby sa na zasadnutí rady do vyriešenia tohto prípadu nezúčastňoval.
Zeman na zasadnutí uviedol, že došlo k poškodeniu jeho mena a že podal trestné oznámenie. Viac sa k tejto téme vyjadrovať nechcel. Voľbu podpredsedov, ktorá bola pôvodne plánovaná na dnes, Rozhlasová rada preložila na budúce rokovanie, naplánované na 12. decembra. V tomto termíne bude pokračovať aj rokovanie rady o nájme nehnuteľného majetku, ktoré bolo dnes prerušené pre jej neuznášaniaschopnosť.