Bratislava 22. novembra (ČTK) - Vek je najčastejším dôvodom diskriminácie pracovníkov na Slovensku.
"Etnický pôvod, vek, či rod sa vyskytovali ako najčastejší dôvod, prečo sa nezamestnaní cítili diskriminovaní," povedala dnes novinárom spoluautorka výskumu Martina Sekulová. Inštitút oslovil niekoľko desiatok ľudí, vrátane firiem.
Takmer všetci respondenti rómskeho pôvodu tvrdili, že sa stretli s diskrimináciou na základe farby pleti. Zamestnávatelia zase potvrdili, že ich zákazníci napríklad nechcú, aby ich obsluhovali Rómovia.
Diskrimináciu pripúšťa oveľa menej zamestnávateľov ako ich zamestnancov. Napríklad 51 percent oslovených tvrdilo, že na Slovensku existuje diskriminácia pre pohlavie, pripustilo ju však len 21 percent zamestnávateľov.
Prieskum sa zameral hlavne na dlhodobo nezamestnaných a predsudky voči nim. Podľa riaditeľa IVO Martina Bútoru síce v októbri miera nezamestnanosti v krajine klesla na nové minimum pod osem percent, problémom však zostáva, že 70 percent nezamestnaných je bez práce dlhodobo. Oslovení zamestnávatelia podľa štúdie podotkli, že na zamestnancov z radov nezamestnaných sa dá menej spoľahnúť, pretože im napríklad chýbajú potrebné zručnosti.
Európska únia už v roku 2000 prijala zákaz diskriminácie na základe rasového a etnického pôvodu, vierovyznania, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie na pracovisku.
him boa