Uviedol to dnes po stretnutí s riaditeľom Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Pavlom Brathom.
"Kroky polície neboli z právneho hľadiska vôbec vhodné, pretože novinárka svoju demonštráciu oznámila," dodal pre TASR. Držanie transparentov alebo vyvolávanie hesiel je podľa jeho slov neodmysliteľnou súčasťou zhromažďovacieho práva.
Palko si myslí, že by policajní funkcionári mali byť preškolení v zákone o zhromažďovaní, pretože za posledné dva mesiace sa takýchto pochybení polície stalo viac.
V súvislosti s týmto prípadom neuvažuje o návrhu na odvolanie ministra vnútra, ale určite bude iniciovať zvolanie mimoriadneho zasadnutia Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, kde bude požadovať vysvetlenie ministra v tejto záležitosti, ale i vysvetlenie podobných incidentov, ktoré sa v poslednej dobe stali.
Polícia novinárku Marzecovú predviedla pre neuposlúchnutie opakovaných výziev policajta a rušenie verejného poriadku, čím sa vraj dopustila priestupku proti verejnému poriadku. Žurnalistka protestovala počas prijatia prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom.
Zámerom novinárky bolo, aby prezident Nazarbajev prvýkrát videl svoju opozíciu "naživo". Podľa Marzecovej sa v Kazachstane dejú veci, ktoré majú ďaleko od demokracie - záhadne zomierajú novinári a ľudia z opozície, sloboda zhromažďovania je tam nemožná, existujú len provládne médiá a len nedávno vláda zablokovala päť opozičných webových stránok. V krajine neboli slobodné voľby a 90 percent ľudí žije na hranici biedy.