BRATISLAVA 22. novembra (SITA) - Šéf Ministerstva vnútra (MV) SR Robert Kaliňák dnes navštívil Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave, aby sa informoval o stredajšom incidente novinárky kazašského pôvodu Balli Marzecovej s bratislavskou políciou. Na stretnutí s konzulkou Urszulou Szulczyk-Śliwińskou, ktorá s novinárkou komunikuje, vyjadril poľutovanie nad incidentom a pre médiá po stretnutí uviedol, že " incident ma osobne mrzí bez ohľadu na to, či bol zákrok polície zákonný alebo nezákonný, voči slovenskému občanovi alebo cudziemu štátnemu príslušníkovi." Nezávislá inšpekcia MV začala podľa Kaliňákových slov vyšetrovať prípad v stredu večer a prvé informácie by mohli byť k dispozícii na budúci týždeň. Poľská konzulka ocenila, že Kaliňák dnes na ambasádu prišiel a potvrdil, že prípad bude vyšetrovať inšpekcia MV. Za najväčší problém v súvislosti s incidentom označila komunikáciu s políciou. "Ja som nedostala vôbec žiadnu informáciu o tom, že poľská občianka bola zadržaná. O tom, že sa stal incident, som sa dozvedela v stredu predpoludním z Poľska. Volal niekto z tamojších médií," pripomenula Szulczyk-Śliwińska.
Inšpekčné orgány musia vyšetriť, čo sa v stredu pred Prezidentským palácom v Bratislave vlastne stalo, miesto, kde sa to stalo, kde bola Marzecová vyzvaná, aby počas národných hymien SR a Kazachstanu prestala kričať a nenarúšala slávnostný akt národných symbolov, zdôraznil Kaliňák. Bolo nedorozumením, že polícia a novinárka sa navzájom nepochopili. Tolerancia z oboch strán by tomuto problému predišla, pripomenul Kaliňák a dodal, že "nájdu sa chyby, nájdu sa vinníci, ministerstvo má šancu sa ospravedlniť, budú nasledovať aj také veci, ktoré budú smerovať k disciplinárnym opatreniam." Upozornil však, že s konzulkou zatiaľ hovoril z osobného hľadiska a požiadal ju, aby bola k dispozícii inšpekcii MV. Kaliňák povedal, že nevie, kto dal pokyn na zásah proti novinárke, vyvrátil však špekuláciu o tom, že by pokyn na zásah dala kazašská ochranka. " Kazašská ochranka ani nezaregistrovala, že sa incident stal."
Na poznámku médií, či si nemyslí, že brutálne zákroky polície sa v poslednom čase množia, Kaliňák reagoval, že "ide o to, koľko sa zo stoviek zákrokov, ktoré polícia urobí, dostane do médií a koľko je problematických a koľko nie je." Pripustil, že 17 rokov starý zákon o zhromažďovaní a z neho vyplývajúci policajný zákon by bolo vhodné zrevidovať a v prípade potreby iniciovať aj jeho novelu. Okrem stredajšieho incidentu poukázal v tejto súvislosti aj na policajný zákrok voči odporcom americkej politiky počas summitu Bush-Putin vo februári 2005 v Bratislave, keď polícia odviedla z Hviezdoslavovho námestia ľudí, ktorí kričali protibushovské heslá a policajtom sa nevzpierali.
Na otázku médií, prečo polícia nezasiahla proti Slovenskej pospolitosti, ktorá 17. novembra prezentovala svoje extrémistické názory pred Prezidentským palácom Kaliňák reagoval, že "proti pánovi Kotlebovi sme zasiahli niekoľkokrát a to veľmi tvrdo. Zatiaľ sa médiá nesťažovali, ale iba on. Na policajnú brutalitu sa zo všetkých občanov sťažuje najviac on."