Banská Bystrica 22. novembra (TASR) - Dokumentárna putovná výstava Múzea SNP v Banskej Bystrici o tragických osudoch ľudí počas holokaustu v rokoch 1939 - 1945 pod názvom Projekt Vagón mala úspech a navštívilo ju takmer 60 tisíc ľudí. Jej organizátori ju chcú preto v budúcom roku predstaviť aj v Česku.
"Projekt Vagón sme realizovali počas siedmich mesiacov od 25. marca do 9. novembra. Čiže presne toľko, ako trvali deportácie. Za to obdobie navštívilo výstavu približne toľko ľudí, koľko bolo v roku 1942 v I. etape deportácií vyvezených z územia Slovenskej republiky, to znamená približne 58 tisíc. Navštívili sme 30 miest, prešli 2591 kilometrov, uskutočnili 1707 výkladov pre školské kolektívy a vyškolili 288 lektorov z radov stredoškolákov," povedal pre TASR Roman Hradecký z Múzea SNP.
Výstava Projekt Vagón odštartovala na železničnej stanici v Poprade. Exponáty boli umiestnené v dvoch dobových vagónoch, v akých pred 65 rokmi odchádzalo z Popradu do koncentračného tábora v Osvienčime prvých tisíc židovských dievčat. Putovanie po koľajniciach sa pôvodne malo skončiť 26. októbra 2007 v Čadci. Mesto Žilina, kde bol počas vojny zberný tábor, z ktorého odišlo približne 24 000 slovenských židov do koncentračných táborov, však požiadalo, aby ju v tomto meste kvôli školám inštalovali ešte raz. Druhýkrát ju počas piatich dni navštívilo asi 2500 ľudí.
Organizátori výstavy už o možnosti jej pokračovania v Česku rokovali s tamojším slovenským veľvyslanectvom, ktoré túto myšlienku podporilo. Uvítali ju viaceré národnostné menšiny v Česku a podporil ju aj príslušný výbor českej vlády pre národnostné menšiny.
"Rokovali sme s Českými dráhami, aby podmienky realizácie boli také isté ako na Slovensku. To znamená jej preprava za symbolickú korunu. Projekt bude putovať po 11 mestách Českej republiky. Začne sa 26. marca v Prahe. Potom pokračuje smerom na Plzeň, České Budějovice, Brno, Olomouc, Pardubice, Liberec, Ústí nad Labem a Terezín. Symbolicky práve v Terezíne končí, pretože posledné transporty z územia Slovenska skončili práve tam," dodal Hradecký.
Cieľom expozície je poskytnúť komplexnú faktografickú informáciu o holokauste na Slovensku a odhaliť a vysvetliť jeho podstatu a obludnosť. Prvý - expozičný vozeň zachytáva históriu protižidovských opatrení po roku 1938 a ich vyvrcholenie v dvoch vlnách deportácií. Zobrazuje tiež rómsky holokaust na Slovensku a osudy konkrétnych rasovo prenasledovaných osôb v rokoch 1938 až 1945. Ich život sprítomňujú dobové a portrétne fotografie a texty. Druhý - pocitový vagón je prázdny, zariadený ako počas deportácií. Návštevníci si v ňom na vlastnej koži vyskúšajú, ako deportovaných prevážali. Môžu zažiť autenticitu, uzatvorení vo vozni pri stlmenom svetle. Deportáciu simulujú aj zvukové a svetelné efekty.