Bratislava 22. novembra (TASR) - Za nepriaznivú situáciu rómskej menšiny a neriešenie tejto problematiky nesú zodpovednosť vlády jednotlivých štátov. Nie je to vina medzinárodných organizácií, že veľa Rómov žije v chatrčiach, sú negramotní a nezamestnaní, uviedol na dnešnom zasadnutí podvýboru pre práva národnostných menšín Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) koordinátor Rady Európy pre rómske záležitosti Henry Scicluna.
"Keby jednotlivé štáty implementovali odporúčania medzinárodných organizácií, ktoré ponúkajú riešenia, problémy by neboli," uviedol Scicluna. Podľa neho treba do procesu riešenia rómskej problematiky zapojiť aj samotných Rómov. "Ak chceme uspieť, musíme sa skoordinovať napríklad vytvorením spoločnej európskej rómskej politiky," zhrnul.
Potrebnosť koordinácie zdôraznil aj predseda podvýboru Boris Cilevičs. "Problém diskriminácie rómskej menšiny tu už máme niekoľko rokov vo všetkých štátoch Európy. Existuje množstvo medzinárodných projektov, mimovládnych organizácií, ktoré sa tomu venujú, avšak zvýšená kvantita neznamená vždy kvalitu. Preto sme urobili toto stretnutie, aby sme viac koordinovali náš postup a vypracovali spoločnú správu," myslí si Cilevičs.
Podľa podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča je prioritou priorít v riešení rómskej problematiky vzdelanie. "Treba začať zdola a zaviesť povinnú predškolskú dochádzku, čo pomôže rómskym deťom pri lepšom začlenení sa do školy. Dôležité je aj prepojenie vlády a samosprávy, pretože tam, kde samospráva komunikuje s rómskou komunitou, problémy nie sú," uviedol Čaplovič. Zdôraznil, že nebude podporovať projekty, ktoré vedú k segregácii, ale len tie, ktoré pomôžu integrovaniu Rómov do spoločnosti. Vicepremiér vyzdvihol prácu misijných sestričiek v osadách a sociálnych pracovníkov. Naopak, nepáči sa mu, že integrovaní Rómovia sa už nezaujímajú o riešenie problémov rómskej menšiny či zneužívanie finančných prostriedkov určených pre Rómov.
Krzysztof Drzewicki z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) povedal, že na pôde komisie OECD, ktorej je členom, sledujú aj problematiku rómskej menšiny a zvažujú oblasti, kde by mohli pomôcť. "Hlavnou úlohou bude podľa mňa dosiahnuť pri riešení rómskej problematiky integritu, rešpektujúc diverzitu. Nemám na mysli násilnú asimiláciu, ale asimiláciu so súhlasom," zmienil sa Drzewicky.
O probléme nezákonného deložovania Rómov z ich bydliska hovorila Savelina Danova z Európskeho strediska pre práva Rómov. Poukázala najmä na príklady z Talianska, Grécka a Bulharska, ale zmienila sa aj o Českej i Slovenskej republike, kde sa vyskytli podobné problémy. "Je to zlyhanie vládnej politiky, pretože neprijali potrebné opatrenia na zabránenie tejto situácie. Prípady deložovania stále narastajú, často sú sprevádzané rasovou diskrimináciou, ako aj iným porušovaním ľudských práv," domnieva sa Danova.
Dnešné zasadnutie podvýboru PZ RE bude slúžiť ako podklad na vypracovanie správy, ktorej návrh predniesol na stretnutí jej spravodajca a poslanec PZ RE József Berényi a v roku 2009 by ju malo schváliť PZ RE. Rokovanie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy formou zasadnutí jeho jednotlivých výborov a podvýborov sa koná v Bratislave v dňoch 22. až 23. novembra.
zn pa