BRATISLAVA 22. novembra (SITA) - Skúsenosti so zberom a recykláciou elektroodpadu si v Bratislave od stredy do piatku vymieňa 42 kolektívnych systémov (KS) z 25 európskych krajín. Na Slovensku totiž po prvýkrát zasadá organizácia WEEE Forum, ktorá združuje európske KS výrobcov pre zber a recykláciu elektroodpadu V rámci podujatia sa dnes predstavitelia WEEE Forum a slovenských KS SEWA a ENVIDOM stretli so zástupcami ministerstva životného prostredia (MŽP). To podľa Petra Valenta z KS Envidom potvrdilo, že chce s kolektívnymi systémami spolupracovať pri tvorbe novej odpadovej legislatívy. Prezident WEEE Forum a predstavitelia KS Envidom a SEWA o tom dnes informovali na tlačovej besede.
V minulom roku vyzbierali členovia WEEE Forum v celej Európe 820 000 ton elektroodpadu. Podiel Slovenska bol 8 583 ton, čiže asi 1,7 kg na obyvateľa. Limit určený Európskou úniou na rok 2008 je však 4 kg. Ročne sa u nás predá 8,5 až 9 kg elektrozariadení na obyvateľa, v minulosti to bolo ešte menej, takže nie je dostatok zdrojov odpadu. Podľa zákona sú na Slovensku za zber a recykláciu elektroodpadu zodpovední len výrobcovia a dovozcovia a ak limit nesplnia, musia platiť sankcie do Recyklačného fondu. Náklady na túto činnosť sa odrážajú v spotrebiteľských cenách elektrospotrebičov. Podľa riaditeľa združenia ENVIDOM Martina Cirana si vo väčšine európskych krajín túto povinnosť delia rovnomerne obce, výrobcovia aj predajcovia, čím je systém efektívnejší.
V kolektívnych systémoch, ktoré fungujú ako neziskové organizácie, spolupracujú výrobcovia a dovozcovia elektrozariadení na zbere a recyklácii elektroodpadu. Slovenské KS požadujú novelizáciu nariadenie vlády o limitoch, určenie pravidiel pre KS, zvýšenie kontroly či rovnomerné pokrytie celého Slovenska zbernými dvormi. Päť KS už začalo projekt, ktorým finančne motivujú obce, aby vyzbierali čo najviac odpadu. Tie získajú jednak fixný príspevok 1,50 Sk na obyvateľa a od roku 2008 jednu až štyri koruny za kilogram vyzbieraný na obyvateľa za rok.
"Za posledný mesiac sme vykonali zbery v Bratislave v mestských častiach Ružinov, Podunajské Biskupice, Vrakuňa, v najbližšom období to bude Karlova Ves. Projekt rozbiehame aj v Topoľčanoch, Banskej Bystrici a v Košiciach. Ale zber funguje aj v niektorých ďalších obciach," povedal Peter Valent z asociácie ENVIDOM.