Koaličná ĽS-HZDS zatiaľ nerozhodla o zotrvaní vo vláde premiéra Roberta Fica. Podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa, ktorého odchod z funkcie ministra pôdohospodárstva žiada premiér Robert Fico, má naďalej podporu poslancov strany Vladimíra Mečiara. Novinárom to po nočnom rokovaní poslaneckého klubu povedala ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová."Aj týmto poruší koaličnú zmluvu," povedala Kramplová. Na podpore HZDS pre štátny rozpočet sa zatiaľ nič nemení. "Je otázka to, či ostaneme v koalícii alebo budeme opozičnou politickou stranou," dodala Kramplová.
VIDEO: HZDS nevie či odíde z koalície
KAMERA: Ján Krošlák
O ďalšom osude koalície tak podľa Kramplovej rozhodne vedenie strany a snem ĽS-HZDS v piatok a v sobotu.
Jureňa nevylučuje odstúpenie, ani odchod hnutia z vlády
Jureňa nevylúčil svoj odchod z funkcie.
"Všetky alternatívy sú otvorené," povedal krátko po príchode do Ružomberka šéf rezortu pôdohospodárstva. Jureňa je pripravený sa aj sám vzdať postu ministra. "Som za pragmatické riešenia, ak by to bolo východisko, tak pripúšťam takúto vec, že to navrhnem sám," povedal Jureňa.
Nevylúčil ani odchod ĽS-HZDS z vlády. Podľa Jureňu je to jedna z alternatív, o ktorej sa bude rokovať na dnešnom rokovaní poslaneckého klubu a vedenia hnutia. To chce v prvom rade obhájiť svoje pozície aj vo vzťahu k verejnosti, ktorá je podľa Jureňu "masírovaná" tak, že HZDS je tým zlým. "Rozhodujeme sa hamletovsky, byť či nebyť," dodal. V prípade odchodu z funkcie ministra je pripravený vrátiť sa späť do parlamentu. Ak by odišiel z ministerského kresla, chcel by prehovoriť do voľby nového kandidáta na post ministra. Jeho náhradníkom by mal byť mladý človek. O tejto záležitosti je však podľa Jureňu ešte skoro
Verí, že v nastavenom trende sa bude pokračovať
Minister Jureňa ďakuje všetkým samosprávnym združeniam a profesijným zväzom, poľnohospodárom, potravinárom, chovateľom či lesníkom, ktorí mu dnes osobne, telefonicky či prostredníctvom médií vyslovili podporu a poďakovanie za dosiahnuté úspechy. "Spoločne sme pozdvihli pôdohospodárstvo na úroveň, ktorá mu patrí. Verím, že v nastavenom trende sa bude pokračovať, nech už je ministrom ktokoľvek," uvádza sa vo vyhlásení Jureňu, ktoré dnes poskytol agentúre SITA.
Jureňa je rád, že bol bez pripomienok schválený Program rozvoja vidieka. Slovenský vidiek dostane cez tento program 2,5 miliardy eur. V budúcom roku dostanú farmári dotácie vo výške 80 %, čo je podľa Jureňu historické maximum. "Navyše, s vyplácaním priamych platieb začíname v rekordne skorom termíne - už na budúci týždeň. Som rád, že na poslednú chvíľu sa podarilo zachrániť aj naše lesy a že vláda nám v stredu schválila 1,5 miliardy korún na ich záchranu, čím zaručíme, že o 20 rokov nebudú smrekové lesy u nás minulosťou," uviedol Jureňa.
Rozpad vlády nemusia nevyhnutne sprevádzať predčasné voľby
Rozpad vládnej koalície nemusia nevyhnutne sprevádzať predčasné voľby. Zatiaľ čo na pád vlády, respektíve vyslovenie nedôvery premiérovi a tým odvolanie vlády stačí nadpolovičná väčšina poslancov - 76 hlasov, skrátenie volebného obdobia prijatím ústavného zákona musí odsúhlasiť ústavná väčšina zákonodarcov - 90 a viac.
Vláda sa môže rozpadnúť, ak z nej odíde niektorý koaličný partner, ale môže pokračovať ďalej, ak pre ňu premiér dokáže v parlamente zabezpečiť nadpolovičnú podporu 76 poslancov.
Dlhý čas vládol v menšinovom postavení napríklad bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda počas minulého volebného obdobia, keď mu odišli najprv poslanci z vlastnej strany, aj časť poslancov ANO, a neskôr z koalície odišla celá strana ANO. Dzurinda však vedel získať dostatočnú podporu poslancov.
Ak by po rozpade vlády nevedel jej predseda získať podporu NR SR, na rad prichádza prezident. Hlava štátu môže poveriť niektorého lídra politickej strany, aby zostavil novú vládu a uchádzal sa o podporu parlamentu. Zvyčajne sa postupuje podľa výsledkov posledných parlamentných volieb, respektíve sa hľadá politik, ktorý dokáže nájsť pre svoj kabinet podporu viac ako 76 poslancov. Do úvahy prichádza aj tzv. úradnícka vláda, ktorá má širokú podporu a dovládne do ďalších volieb.
Predčasné voľby môže prezident vypísať v prípade, ak parlament do šiestich mesiacov od vymenovania kabinetu neschváli programové vyhlásenie vlády, alebo ak Národná rada SR nie je tri mesiace uznášaniaschopná, aj napriek jej opakovaným zvolávaniam, respektíve ak sa do troch mesiacov parlament neuznesie o vládnom návrhu zákona, ktorý je spojený s vyslovením dôvery kabinetu. Predčasné voľby prezident vypíše, ak poslanci schvália ústavný zákon o skrátení volebného obdobia, ktorý musia podporiť aspoň 90 zákonodarcovia.
Koalícia sa podľa Urbániho určite udrží
Vládna koalícia sa podľa podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho "určite udrží". Povedal to dnes pri príchode na rokovanie poslaneckého klubu hnutia, ktoré sa koná v ružomberskom hoteli Kultúra.
Poslanci by mali diskutovať o požiadavke premiéra Roberta Fica na odstúpenie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.
Politici ĽS-HZDS si naďalej želajú zachovanie súčasnej koalície, uviedla dnes pre TASR štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Diana Štroffová. "Kľúčom k úspechu by malo byť tlmenie emócií a plnenie džentlmenských zásad," konštatovala.
Je žiaduce, aby Jureňa padol, myslí si Vladimír Palko
Minister pôdohospodárstva by mal odstúpiť z funkcie. Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR za KDH Vladimír Palko. Podľa neho by však opozícia nemala v tomto prípade pristúpiť na hru Vladimíra Mečiara, ktorú vedie voči predsedovi vlády.
"Je žiaduce, aby Jureňa padol," povedal dnes pre agentúru SITA Palko. Podľa neho by bolo chybou, keby opozícia dovolila Mečiarovi, aby v mocenskom zápase s Robertom Ficom používal spoluprácu s opozíciou ako nástroj. "Opozícia by sa tak dostala do hlúpeho postavenia, lebo Fico dnes vystupuje ako ten, kto bojuje proti korupcii a za čistotu politiky," povedal Palko, ktorý si myslí, že opozícia by nemala "skočiť na lep Mečiarovi" a podporovať odvetné kroky lídra ĽS-HZDS voči premiérovi, ak prehrá "zápas o Jureňu". Odvetné kroky sú podľa Palka Mečiarovým štýlom politiky.
Opozícia podľa Palka nemá s ĽS-HZDS o čom rokovať. "Súčasná opozícia často vystupovala v roli takého psíka, ku ktorému prišiel Mečiar so slaninkou a ten psík začal slintať, a nikdy z toho nič nebolo," komentoval Palko vzťah koaličnej strany k opozícii.
Autor: zh

Beata
Balogová
