Biely dvojkríž prvého stupňa podľa zákona prideľuje prezident „občanom iných štátov, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o Slovenskú republiku". Kancelária prezidenta oficiálne neoznámila, že takéto vyznamenanie Nazarbajevovi udelili. Nie je ani známe, či vyznamenanie navrhol sám prezident Ivan Gašparovič, alebo ho udelil na návrh vlády.
„Pán prezident udelil toto vyznamenanie za rozvoj bilaterálnych vzťahov a priateľstva medzi kazašským a slovenským národom," zdôvodnil pridelenie vyznamenania prezidentov hovorca Marek Trubač. Ako dodal, Nazarbajev už Biely kríž druhého stupňa mal, tak mu museli dať už len najvyššie vyznamenanie. Druhý stupeň dostal od Rudolfa Schustera pri jeho návšteve Kazachstanu v roku 2001. Získaním prvého stupňa sa kazašský prezident na doživotie zaradil k holandskej kráľovnej či talianskemu alebo estónskemu prezidentovi, ktorí dvojkríž od Gašparoviča dostali tiež.
Trubač zároveň tvrdí, že vzájomné obdarúvanie sa vyznamenaniami pri stretnutiach hláv štátov je bežné a je súčasťou diplomatického protokolu. „Aj pri našich návštevách v zahraničí dostávame všelijaké ocenenia," dodal Trubač. Odborník na diplomatický protokol Jarolím Antal tvrdí, že táto zvyklosť sa datuje už od stredoveku. Podľa neho je udelenie ocenenia iba v rukách prezidenta Ivana Gašparoviča. „Je na ňom, aby vysvetlil a zdôvodnil, či ten a ten konkrétny človek sa o niečo naozaj zaslúžil," dodáva Antal. Zároveň tvrdí, že Slovensko akceptovalo štýl politiky hlavy Kazachstanu už tým, že prezidenta Nazarbajeva pozvalo. „Medaila je už len čerešnička na torte," uzatvára odborník na protokol.