SME

HZDS rozhoduje o zotrvaní vo vládnej koalícii

Bývalý premiér Mečiar sa musí rozhodnúť, či sa podriadi Ficovi, alebo sa vráti do opozičných lavíc. Pre HZDS sú obe možnosti nepríjemné.

Zamyslený Mečiar.Zamyslený Mečiar. (Zdroj: SME - Pavol Funtál)

Bratislava. Vedenie ĽS-HZDS začalo dnes večer v Ružomberku hľadať odpoveď na otázku, či zostať alebo opustiť vládnu koalíciu. Situácia zostáva nejasná. Viacerí členovia republikového predstavenstva vyhlásili, že napriek odchodu podpredsedu ĽS-HZDS Miroslava Jureňu z kresla ministra pôdohospodárstva sú za zotrvanie v koalícii. Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar však ešte pred príchodom do Ružomberka pripustil rozpad vlády. Definitívne má v sobotu rozhodnúť snem ĽS-HZDS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Stotožňujem sa s tým, že treba zostať v koalícii. Treba dotiahnuť vládny program, ktorý sme si odhlasovali," vyhlásil pred začiatkom rokovania poslanec Ján Kovarčík. Pripustil však, že väčšina poslaneckého klubu bola počas štvrtkového zasadnutia za odchod ĽS-HZDS z vlády Roberta Fica (Smer-SD).

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Poslanci HZDS o situácii v hnutí

Za zotrvanie v koalícii bola aj Katarína Tóthová, ktorá plánovala na predstavenstve údajne obhajovať postoj svojich voličov. "Ten je zotrvať v koalícii," dodala. Aj jej stranícky kolega Milan Urbáni zopakoval, že verí v zotrvanie ĽS-HZDS vo vláde. Podľa ústrednej tajomníčky strany Zdenky Kramplovej netreba špekulovať a rozhodnutie je potrebné prenechať na najvyššie orgány ĽS-HZDS.

Hrozba rozpadu vládnej koalície vzrástla po dnešnom kroku premiéra, ktorý podľa očakávaní požiadal prezidenta o Jureňovo odvolanie pre nejasné prevody pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde. Fico tak urobil po tom, čo minister nevyhovel jeho výzve a nepodal demisiu sám. Premiér napriek tomu vyzval ĽS-HZDS, aby neodišla do opozície. Pripustil však, že ráta aj s takouto možnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar po podaní návrhu na Jureňove odvolanie vyhlásil, že súčasná vládna koalícia nevydrží celé štvorročné funkčné obdobie a Fica obvinil z porušovania koaličnej zmluvy.

Mečiar sa musí rozhodnúť - opozícia alebo podriadenie Ficovi

Necelého poldruhého roka po návrate do vládnej koalície sa bývalý premiér Vladimír Mečiar musí rozhodnúť, či sa podriadi tlaku premiéra Roberta Fica (Smer-SD), alebo sa vráti do opozičných lavíc. Pre jeho ĽS-HZDS, v minulosti dlhé roky najsilnejšiu parlamentnú stranu, by pritom jedna aj druhá možnosť bola prinajmenšom nepríjemná.

Komentátori sa zhodujú, že zo sporu o podozrivé prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde zatiaľ ťaží politické body najmä Fico a jeho Smer-sociálna demokracia. Tým, že demonštratívne s morálnymi apelmi tlačil ĽS-HZDS, aby odvolala svojich nominantov z fondu a vlády, dostal Mečiarovu stranu do kúta.

SkryťVypnúť reklamu

Pred dnešným rokovaním predsedníctva a sobotňajším snemom nemá vedenie ĽS-HZDS veľký manévrovací priestor. S prípadným odchodom šestnástich poslancov strany do opozície by zvyšná dvojkoalícia Smeru a Slovenskej národnej strany (SNS) stratila nadpolovičnú väčšinu v parlamente. Fico však vyhlásil, že je aj na tento variant pripravený. To môže súvisieť aj so špekuláciami o tom, že Smer sa už s časťou členov poslaneckého klubu ĽS-HZDS dohodol na ďalšej podpore vlády.

Menšinové vládnutie už Slovensko spoznalo za predošlého kabinetu na čele s predsedom SDKÚ-DS Mikulášom Dzurindom. Jeho vláda sa musela viac ako dva roky opierať o podporu nezávislých poslancov, napriek tomu však dokázala presadiť niektoré rozsiahle reformy.

Za súčasného rozloženia politických síl v parlamente nie je pravdepodobné, že by Smer získal viaceré hlasy od troch opozičných strán. Do úvahy by ťažko prichádzalo aj prizvanie niektorej z nich do koalície; takmer nepredstaviteľné by to bolo v prípade SMK, ktorá by len ťažko vstúpila do vlády spolu so svojím hlavným súperom SNS. Nahradiť Mečiarovu stranu v koalícii nechcú podľa dnešných vyhlásení ani Dzurindova SDKÚ-DS a KDH. Teoretickou možnosťou ostáva vytvorenie novej vládnej zostavy z doterajšej opozície a ĽS-HZDS; tento variant však už pred minulými voľbami narazil na odpor KDH voči Mečiarovi.

SkryťVypnúť reklamu

Pre ĽS-HZDS je situácia o to nepríjemnejšia, že ju roztržka s Ficom zastihla v čase nízkej podpory verejnosti. Strana, ktorá v 90. rokoch dostávala viac ako tretinu hlasov, by sa po prekvapivo slabom jednocifernom výsledku vo vlaňajších parlamentných voľbách podľa posledných prieskumoch mohla dokonca obávať o vstup do parlamentu.

Z predčasných volieb by zrejme vyšiel posilnený Smer, ktorý by si podľa ankiet polepšil v porovnaní s voľbami o viac ako desať percentuálnych bodov a mohol by získať až zhruba 40 percent hlasov. Pre skrátenie volebného obdobia by však zrejme nezískal potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny poslancov. Opozícia, ale aj ĽS-HZDS a SNS totiž myšlienku predčasných volieb vopred jasne odmietli.

Z hľadiska verejnosti zatiaľ politické napätie v koalícii nehrozí priamymi dopadmi. Pre ekonómov je podstatný najmä záväzok vlády dodržať makroekonomické podmienky pre plánované zavedenie eura v roku 2009. Prijatie európskej spoločnej meny v predstihu pred ostatnými postkomunistickými krajinami v strednej Európe pritom podporuje aj pravicová opozícia. Koruna sa síce v posledných dňoch oslabila voči euru, hlavnou príčinou však bol rovnaký pohyb okolitých národných mien.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu