Bratislava. Štát nedostane naspäť reštituované a následne predané pozemky vo Vysokých Tatrách firme blízkej ĽS-HZDS, ak nedošlo k porušeniu zákona. Pre TASR to dnes uviedol právnik Milan Galanda.
"Ak pri tom procese nebol porušený žiadny právny predpis Slovenskej republiky, neexistuje právny dôvod alebo nástroj, ktorý má štát, aby to mohol od reštituentov alebo tých kupcov dostať nazad," uviedol Galanda.
Reštituenti podľa jeho slov dostali pozemky v dobrej viere a v dobrej vôli a čo s tým urobili ďalej, bolo ich slobodné právo. "A takisto aj kupci, ak to odkúpili, tak jednoducho postupovali asi v súlade s platnými predpismi. Tým pádom to na nich kataster musí prepísať a vlastníctvo je potom chránené aj ústavou," vysvetlil právnik.
Občiansky aktivista a právnik Vladimír Pirošík pre TASR doplnil, že ak by sa nadobúdateľom pôdy na ňu siahalo administratívne či politicky, pravdepodobne by spor vyhrali na ústavnom, európskom alebo všeobecnom súde.
Kauza okolo pozemkov prepukla po tom, ako denník Sme zverejnil informáciu, že pôdu reštituentov, ktorú získali od Slovenského pozemkového fondu (SPF), odkúpila firma blízka ĽS-HZDS za 13 miliónov korún. Pôda vo Vysokých Tatrách s rozlohou okolo milión štvorcových metrov má údajne hodnotu až 1,5 miliardy Sk. Generálna prokuratúra SR oznámila, že predaj lukratívnych pozemkov v podtatranskej obci Veľký Slavkov preverí.