PREŠOV 23. novembra (SITA) – Petíciu spojenú s informačno-protestnou akciou za zrušenie chovu kožušinových zvierat na klietkových farmách zorganizovali dnes v centre Prešova členovia občianskeho združenia Priatelia zvierat, prešovská mestská organizácia. Svoj informačný stánok s textom petície umiestnili pred predajňou kožušín K-Cero. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda mestskej organizácie Priatelia zvierat Michal Haško, svojím protestom sa pripájajú k Svetovému dňu bez kožušín.
Aktivisti odmietajú chov kožušinových zvierat na farmách, kde ich držia v zlých podmienkach. „Chceme ľuďom ukázať, v akých podmienkach tieto zvieratá žijú, čo si musia vytrpieť pre to, aby sa z nich stal nejaký kožuch. Pre módu ich vo svete zomrie 76 za minútu. Pripájame sa k celoslovenskej petícii, ktorá je zverejnená na internete www.priateliazvierat.sk, Prešovčania ju dnes môžu podporiť výnimočne aj priamo, na našej prezentačnej akcii,“ uviedol Haško.
Aktivisti svoju prezentáciu na námestí spojili aj s premietaním asi 20 minútového videofilmu s kožušinovou tematikou. Pred predajňou s kožušinami vystavili vybrané práce zo súťaže Design against fur.
V texte petície sa uvádza, že na Slovensku sa párik noriek chovaných na kožušinu drží v klietkach s podlahou 40 x 80 centimetrov, lepšie na tom nie sú ani líšky, ktoré majú na prežitie priestor 80 x 100 centimetrov. Zvieratá sa zúfalo snažia naplniť svoje prirodzené potreby, čo ich privádza do stresu. Dôsledkom je frustrácia, stereotypné správanie, agresivita, kanibalizmus, požieranie mláďat. Zvieratá sú selektované a neprirodzene krížené, čím sa u nich prejavujú vrodené poruchy, rodia sa hluché, slepé, zmrzačené, s poruchami imunity. Pre získanie ich kožušiny sú drasticky zabíjané elektrickým prúdom, výfukovými plynmi alebo zlomením väzov. Človek sa kruto správa aj k divožijúcim zvieratám, ktorých pre kožušinu každoročne na svete zabije asi 40 mil. kusov. Ich krátky život sa končí bolestnou smrťou, píše sa v petícii.
Prešovská organizácia OZ Priatelia zvierat vznikla pred poldruha rokom, združuje 15 členov. Zaoberá sa ochranou zvierat, neveterinárnou starostlivosťou o psov v útulku, ich venčením i popularizovaní tejto tematiky medzi verejnosťou. Aktivisti vynakladajú silné úsilie, aby mestské zastupiteľstvo v Prešove znížilo daň za psa, o čom sa bude rokovať na decembrovej schôdzi.
Svetový deň bez kožušín, v anglicky hovoriacich krajinách označovaný ako piatok bez kožušín - Fur-free friday, bol po prvýkrát zorganizovaný v roku 1986 na protest proti obchodu s kožušinami. V tomto roku táto iniciatíva pripadla na 23. november, záštitu nad podujatím prevzala organizácia Last Chance For Animals. V Prešove sa akcia nestretla s veľkou pozornosťou verejnosti.