Dubinné 23. novembra (TASR) - Záchranné ošetrenie najstaršieho stromu na Slovensku - vyše 800-ročného duba v obci Dubinné neďaleko Bardejova, dnes slávnostne skončili.
Išlo o obecný projekt, ktorý získal podporu v druhom ročníku grantového programu Ľudia pre stromy 2007. Vyhlásila ho Nadácia Ekopolis spolu so skupinou Skanska na Slovensku s cieľom zvýšiť záujem ľudí o svoje okolie a zlepšiť životné prostredie výsadbou vhodných drevín alebo ich záchranou. Nadácia Ekopolis dovedna podporila 29 projektov v celkovej sume bezmála 1,5 milióna Sk.
Odborné ošetrenie stromu vykonala firma Quercus-Arbor z Ľubice.
Odborný garant projektu Martin Schuster pre TASR konštatoval, že vek dubinnského duba letného sa už nedá presne určiť, pretože je bútľavý a najstaršia časť stromu je nenávratne preč. Jeho súčasná výška je 25 metrov (m), priemer koruny mal pred orezaním starých a zoschnutých konárov 20 m, obvod kmeňa pri zemi 12,33 m a v prsnej výške 7,33 m. Napriek veku stále vyháňa nové konáre. Má hlboké korene rozložené približne v priemere svojej koruny. V roku 1975 ho ochranári ošetrili v celkovom náklade 23 tisíc korún. V roku 1987 si orezanie suchých konárov, vyčistenie dutín a konzervačné nátery vyžiadali 15 tisíc korún.
Podľa Schustera nie je dub medzi štátom chránenými stromami. Nevie sa, kedy sa chráneným stromom stal, kedy a kto ho vyradil - celá zložka o dube sa stratila. Občania a ochranárske združenia vyvinú úsilie, aby sa mu od štátu dostalo náležitej opatery. Štátna ochrana prírody SR pritom uvádza v roku 2007 1325 chránených stromov, z toho je 58 dubov.
Prvá písomná zmienka o Dubinnom je z roku 1327. Obec založili na okraji prastarého dubového lesa medzi riečkami Topľa a Cerninka. Dub bol ústredným bodom v dedine, prví obyvatelia si ho vybrali ako strom posvätný, rokovací, zasadací, prísažný a súdny. Neskôr v kresťanských časoch sa v osadách bez kostola konali cirkevné obrady pod dubom. To by aj vysvetľovalo, prečo v Dubinnom postavili kostol až 500 rokov po prvej písomnej zmienke o obci.
Dub pretrval celý rad ohrození. Podľa dostupných písomných záznamov prvé počas bratríckeho hnutia na Slovensku (1440 - 1465), keď ho zachránili pred vyrúbaním dedinčania iba zaplatením vysokého odstupného, na ktoré sa všetci vyzbierali. Podobne ho zachraňovali za prvej i druhej svetovej vojny, keď slúžil delostrelcom ako orientačný a zameriavací bod. Zachraňovali ho pri elektrifikácii obce, keďže projektantom i stavebníkom priveľmi zavadzal. V minulom storočí odolal dvom úderom blesku.