Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko dnes schválila nové znenie stanov. Ústredné orgány strany odteraz budú môcť odvolať nižších funkcionárov, ktorí sa nezapájali do činnosti subjektu alebo poškodzovali jeho meno. Na tlačovej besede po skončení mimoriadneho Republikového snemu v Ružomberku s jediným bodom programu o tom dnes informovala ústredná tajomníčka hnutia Zdenka Kramplová.
Video: Snem HZDS rozhoduje o zmene stanov
Medzi ďalšie podstatné zmeny patrí zlúčenie stanov a rokovacieho poriadku do jedného dokumentu, zvýšenie počtu podpredsedov na troch, predĺženie funkčného obdobia okresných, krajských a republikových orgánov strany z dvoch na štyri roky a možnosť kooptovať funkcionárov. Súčasným okresným, krajským a republikovým funkcionárom hnutia sa schválením stanov predĺžilo ich funkčné obdobie o dva roky a ďalší riadny snem sa tak bude konať až o štyri roky.
Video: Členovia hnutia o mimoriadnom sneme
Nové stanovy sa dotknú už voľby tretieho podpredsedu. Vyberať si ho nebude snem, ale 26. januára ho kooptuje Republikové predstavenstvo. "Máme širokú zásobu dobrých funkcionárov," odpovedal podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni na otázku, kto sa stane tretím podpredsedom.
Urbáni sa nazdáva, že nové stanovy umožnia hnutiu fungovať operatívnejšie a že bude akcieschopnejšie. "Zaraďujeme vyšší rýchlostný stupeň," popísal pracovný entuziazmus v hnutí.
Podľa Kramplovej sa pri zmene stanov inšpirovali straníckymi dokumentmi nemeckej CDU/CSU. Urbáni dodal, že demokratický princíp rozhodovania zospodu zostane v hnutí zachovaný. Hlasovanie snemu môže byť na základe rozhodnutia jeho delegátov naďalej tajné alebo verejné.
Snem zobral na vedomie rozhodnutie republikovej rady zostať v koalícii
Urbáni s Kramplovou odmietli komentovať politickú situáciu a vzťahy v koalícii. Prezradili však, že snem vzal na vedomie rozhodnutie o zotrvaní ĽS-HZDS v koalícii. O tom, ako budú poslanci hnutia v pondelok 26. novembra hlasovať o odvolaní predsedu Národnej rady SR, sa ešte nerozhodlo. "Času je dosť. Rozhodnutie padne najneskôr v pondelok pred začiatkom mimoriadnej schôdze," uviedol Urbáni.
Potrebu upraviť stanovy na mimoriadnom sneme vyslovil na záver júnového snemu v Nitre predseda hnutia Vladimír Mečiar. Na uvedenom sneme mal Mečiar po druhý raz v histórii protikandidáta na predsednícky post. Po Milanovi Kňažkovi ešte v roku 1992 ním bol Tibor Mikuš, ktorý ako kandidát nahradil hospitalizovaného Viliama Vetešku.
Podľa nedávneho vyjadrenia predsedu hnutia Vladimíra Mečiara existujúci stav vyhovoval, kým boli v opozícii, vládna strana však musí na zmeny reagovať promptnejšie.
Nové znenie stanov odošlú na zaregistrovanie na ministerstvo vnútra do pätnástich dní.
Mečiar medzi čakajúcich novinárov po sneme neprišiel
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar medzi novinárov po mimoriadnom sneme strany v Ružomberku neprišiel, aj keď ešte v piatok v noci jeho účasť na tlačovej besede avizovala ústredná tajomníčka strany Zdenka Kramplová. Mečiar neprišiel položiť ani veniec k pamätníku obetí Černovskej tragédie v Černovej. Aj keď po skončení tlačovej besedy podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni tvrdil, že do Černovej príde aj Mečiar.
Mimoriadny snem ĽS-HZDS sa celý konal za zatvorenými dverami. V posledných rokoch bývalo zvykom, že novinári si mohli vypočuť úvodný prejav predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara k v nútropolitickej situácii. Dnes mohli prísť novinári len na krátky fototermín.
Podľa Šejirmana bola žiadosť Fica o odvolanie Jureňu podraz
Žiadosť o odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu zo strany predsedu vlády Roberta Fica bol podľa člena Republikového predstavenstva ĽS-HZDS Milana Šejirmana podraz. "Tá nehoráznosť, čo urobili na Jureňu, to sa medzi slušnými ľuďmi nerobí, to bola podlosť a tak to všetci berieme a tak to všetci pravdivo povieme," povedal dnes pre TASR Šejirman počas mimoriadneho republikového snemu hnutia.
Celú kauzu považuje Šejirman za účelovo vytvorenú a Fica označil za "hračku niektorých kruhov". Prízvukoval, že dianie na Slovenskom pozemkovom fonde je výlučne v pôsobnosti vlády, ktorá zaň má niesť zodpovednosť a dodal, že snahu ĽS-HZDS fond odpolitizovať Smer-SD odmietol. S týmto návrhom prídu predstavitelia hnutia opakovane s konečným cieľom zabrániť nekalým machináciám.
Údajnú osobnú účasť Vladimíra Mečiara na pozemkovej kauze označil Šejirman za mediálnu bublinu. "Hádam nie je taký úbožiak a hlupák, aby sa takými primitívnymi vecami išiel zaoberať," vysvetľoval Šejirman.
Zotrvanie ĽS-HZDS v koalícii považuje napriek týmto udalostiam za potrebné. "Nenecháme na seba hodiť vinu za rozbitie koalície," komentoval motív zotrvania vo vládnom zoskupení.
Možnosť, že by Jureňa po návrate do poslaneckých lavíc mohol nahradiť Viliama Vetešku na poste podpredsedu Národnej rady SR, závisí výhradne od zdravotného stavu Vetešku. "Všetko záleží od jeho osobného rozhodnutia," dodal Šejirman.
Pri pondelkovom odvolávaní predsedu parlamentu Pavla Pašku za Smer-SD sa poslanci hnutia zrejme zdržia tajného hlasovania. "Ak padne, tak nie našou vinou. Nebudeme takí vulgárni, že sa budeme podrážať," uzavrel.
Autor: mv VIDEO: Miroslav Kern

Beata
Balogová
