Bratislava/Ružomberok 24. novembra (ČTK) -Premiér Robert Fico dnes pohrozil pádom celej koalície, ak by ĽS-HZDS podporila opozičný návrh na odvolanie predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD). Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni vylúčil, že by strana hlasovala s opozíciou.
Fico a šéf Smeru po doteraz najväčšej koaličnej kríze pre sporné prevody pozemkov dnes zároveň varoval ĽS-HZDS pred prípadným blokovaním niektorých návrhov zákonov, vrátane štátneho rozpočtu.
Vedenie strany Vladimíra Mečiara v noci nadnes rozhodlo, že z koalície nevystúpi napriek tomu, že premiér navrhol odvolanie jej nominanta, ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, ktorý je podľa premiéra politicky zodpovedný za kontroverzné prevody pôdy na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF).
"To snáď si nikto nemyslí teraz, že pán Mečiar bude trestať Smer a predsedu vlády za to, že predseda vlády vyvodil štandardnú politickú zodpovednosť (...) Ak by padol Pavol Paška, padla celá koalícia," vyhlásil Fico v Slovenskom rozhlase.
Urbáni hlasovanie s opozíciou vylúčil
"Dali sme uznesenie, že zostávame v koalícii. Tým pádom neprichádza hlasovanie s opozíciou do úvahy," povedal dnes novinárom Urbáni. Bezprostredne po mimoriadnom sneme strany však na tlačovej konferencii povedal, že politické rozhodnutie v tejto otázke padne najneskôr v pondelok pred parlamentnou schôdzou. "Ja osobne nepripúšťam," odpovedala zas ústredná tajomníčka strany Zdenka Kramplová na otázku ČTK, či by mohla ĽS-HZDS hlasovať proti Paškovi.
Na odvolanie predsedu parlamentu, ktorý žiada opozícia pre jeho pokus vypustiť schválený opozičný pozmeňovací návrh z novely zákona o sociálnom poistení, je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých 150 zákonodarcov. Opozícia so 65 poslancami nemá na jeho pád dostatok hlasov. Návrh by však mohol prejsť s prípadnou podporu ĽS-HZDS, v ktorej klube je 16 poslancov.
Podľa koaličnej zmluvy, ak by sa však jedna strana spojila s opozíciou proti záujmom inej koaličnej strany, išlo by o porušenie koaličnej dohody. "Takýto postup bude považovaný za hrubé porušenie Koaličnej zmluvy s najzávažnejšími politickými dôsledkami," uvádza sa v zmluve medzi vládnymi stranami Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS.
"HZDS, ak chce pokračovať v tejto vládnej koalícii, tak môže pokračovať len tak, že bude dôsledne plniť programové vyhlásenie vlády, iná cesta neexistuje, žiadne podmienky," povedal Fico. "Musí prejsť prezidentom schválený zákon o sociálnom poistení, musí byť schválený rozpočet," dodal neskôr pred novinármi premiér. Smer-SD chce podľa neho zaujať stanovisko k situácii vo vládnej koalícii v nedeľu.
Fico zároveň potvrdil, že pri návrhu na odvolanie ministra počítal aj s myšlienkou predčasných volieb, z ktorých by však podľa komentátorov mohol najviac vyťažiť Smer vzhľadom na obľúbenosť tejto strany v prieskumoch verejnej mienky.
Konflikt v koalícii sa začal po informáciách v tlači, že SPF, ktorý spadá do Jureňovho rezortu, previedol na reštituentov lukratívne pozemky pod Vysokými Tatrami. Pôda sa následne dostala údajne za zlomok trhovej ceny firme blízkej ĽS-HZDS. Fico preto požadoval demisiu Jureňu, čo narazilo na odpor ĽS-HZDS, ktorá sa za ministra postavila.
Stanovisko k zotrvaniu ĽS-HZDS v koalícii dá Fico až po sneme strany
Je ťažké komentovať vyhlásenie ĽS-HZDS, že zostáva vo vládnej koalícii, uviedol premiér. " Definitívne stanovisko k celej tejto kauze by sme zaujali až potom, čo budeme poznať priebeh snemu a vyhlásenia snemu" zdôraznil Fico a dodal, že je to veľmi dôležité, pretože koaličný partner má právo sa k týmto veciam vyjadriť na rokovaniach svojich najvyšších orgánov.
" Preto očakávam, že Smer-SD a ja ako predseda vlády k tejto celej záležitosti zaujmeme stanovisko v priebehu zajtrajška," pripomenul Fico.
Slota je s rozhodnutím ĽS-HZDS spokojný
Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota jednoznačne kladne hodnotí zotrvanie ĽS-HZDS vo vládnej koalícii, o čom v piatok 23. novembra jednomyseľne rozhodli členovia predstavenstva strany.
"Skutočne môžem vyjadriť len svoju spokojnosť nad ich rozhodnutím," uviedol pre TASR šéf SNS. Pre Slovensko je podľa neho jediným východiskom "pokračovanie v tejto vládnej koalícii". "Hovoril som to už pred rokom a hovorím to aj teraz," doplnil.
Na otázku, či vládna koalícia vydrží, predseda SNS odpovedal: "Treba sa reálne pozrieť na to, čo hovoria aj opoziční predstavitelia, ktorým by v žiadnom prípade nevyhovovali predčasné parlamentné voľby. Samozrejme, že možno jedinému subjektu by vyhovovali predčasné voľby a možno dvom politickým subjektom. Ale to nie je stále 90 hlasov. A to je rozhodujúce."
Ján Slota si tiež myslí, že pre politickú stabilitu krajiny, dobro a stabilitu ekonomiky a ďalší hospodársky rozvoj Slovenska je súčasná vládna koalícia to optimálne.
Čaplovič: Treba sa zbaviť ľudí, ktorí zneužívajú svoje postavenie
Podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič si myslí, že zotrvanie ĽS-HZDS v koalícii sa dalo očakávať, pretože súčasná vláda má aj napriek istým turbulenciám najvýraznejšiu podporu verejnosti za posledných 15 rokov.
"Áno, som za dodržiavanie koaličných dohôd, ale zároveň treba dodržiavať Programové vyhlásenie vlády a zbaviť sa ľudí, ktorí sa rozhodli na ktoromkoľvek poste a v ktorejkoľvek strane zneužívať svoje postavenie," reagoval Čaplovič na výzvu Predsedníctva HZDS na dodržiavanie koaličnej zmluvy stranou Smer-SD.
Problémy by sa mali podľa tajomníčky ĽS-HZDS Zdenky Kramplovej riešiť na koaličných rokovaniach a nie na verejnosti. Okrem toho Predstavenstvo ĽS-HZDS vyzýva predsedu vlády SR, aby previedlo správu pozemkového fondu do kompetencie parlamentu.
Umožnilo by to transparentnejšiu kontrolu jeho činnosti. Podľa podpredsedu hnutia Milana Urbániho pri rozhodovaní o svojom zotrvaní v terajšej vládnej koalícii brali do úvahy aj názory občanov. V piatok navštívili rôzne kúty Žilinského kraja, stretli sa s občanmi. Na základe ich názoru sa rozhodli zostať vo vládnej koalícii.
Autor: mv

Beata
Balogová
