Bratislava 24. novembra (TASR) - Maximálne využiť vymedzený čas v segmente záujmu dovolenkára je v súčasnosti celosvetovým trendom turizmu. Výrazne preto rastie záujem turistov o individuálne niekoľkodňové pobyty vo vybranej destinácii s cieľom vidieť a zažiť neznáme a jedinečné, čo je v neprospech tradičnej hromadnej turistiky. Vyhľadávaní sú preto špecializovaní sprievodcovia, ktorí flexibilne dokážu požiadavky klienta splniť na vysokej úrovni.
Uviedli v rozhovore pre TASR prezidentka Svetovej federácie asociácií turistických sprievodcov (WFTGA) Rosalind Newlandsová a predseda Európskej federácie sprievodcov (FEG) Tom Hooper počas rokovania 21. výročného zasadnutia FEG-u, ktorý sa dnes začal v Bratislave.
Obaja sa zhodli, že turisti v ostatných rokoch oveľa viac popri prírodných krásach a netradičných zaujímavostiach destinácií túžia plaviť sa loďou po divokej rieke alebo mori, čo je celosvetovým hitom. Milovníci starých pamiatok si častejšie ako v minulosti najímajú sólo sprievodcu znalého miestnu architektúru, dodala Newlandsová. Skôr jednotlivo sa už chodí aj do lokalít cestovného ruchu v Ázii, pričom mimoriadne dynamický trh ponúka Čína, dodala.
Podľa Hoopera veľa sa na starom kontinente zmenilo v turizme aj po vstupe nových krajín do EÚ, občania starých členských krajín začali spoznávať neznáme destinácie. Rozširujú sa kurzy pre sprievodcov, tisícky ich pribudli v Litve, Turecku, aj na Slovensku či v Rusku. "Cestovný ruch na Slovensku napreduje, žiadané sú najmä vaše vychýrené kúpele, aj sprievodcovia sú vyhľadávaní a majú dobrý zvuk u klientov," dodal.
"Organizácii WFTGA ide o to, aby pozdvihla kvalitu služieb turistických sprievodcov a profesiu turistických sprievodcov. WFTGA, ktorá vznikla v roku 1985 a má sídlo vo Viedni, zastrešuje 53 krajín s 93 000 sprievodcami. Každý člen si uplatňuje vlastnú legislatívu pre turistických sprievodcov, WFTGA nemá na ich predpisy dosah. Sú však ešte krajiny, kde činnosť sprievodcov nie je ešte regulovaná," uviedla prezidentka. Pomáhame sa zorientovať sa v sprievodcovských službách najmä v rozvojových krajinách, v Afrike a Latinskej Amerike.
"Organizácia FEG sa dnes v Bratislave rozšírila o riadneho člena - Portugalsko a našu základňu tak tvorí 18 členov - krajín so 40 000 turistickými sprievodcami," oznámil Hooper. Dodal, že v profesii turistický sprievodca v Európe sú kľúčové dve smernice - o vnútornom trhu a o uznávaní odbornej kvalifikácii a obe treba postupne uviesť v jednotlivých krajinách do života.
Päťdňové výročné zasadnutie FEG-u, ktorého delegáti pricestovali do Bratislavy vo štvrtok 22. novembra, organizuje Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu. Tá bola pridruženým členom v rokoch 2005 a 2006 a riadnym členom sa stala v roku 2007.