Bratislava 24. novembra (TASR) - Podľa siete environmentálnych organizácií Ekofórum by mal premiér Robert Fico začať odstraňovať nášľapné míny, ktoré za sebou zanecháva odvolaný minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Ochranári navrhujú, aby nezávislí vedci a právnici preskúmali materiály o zdravotnom stave, ktoré Jureňa predložil vláde SR na výjazdovom zasadnutí v Čiernom Balogu.
Ekofórum zároveň podáva sťažnosť na Ústavný súd SR proti prijatému uzneseniu vlády. "Toto uznesenie zasahuje do ústavného práva podľa článku 8 medzinárodného Aarhuského dohovoru," konštatoval pre TASR tematický hovorca Ekofóra Juraj Smatana. Ochranári takto reagujú na neprerokovanie hromadnej pripomienky občanov k spomínanému materiálu a neukončenie prerokovania druhej napriek pretrvávajúcemu rozporu.
Ako vyplynulo zo schválenej správy, na záchranu smrekových porastov by malo v najbližších troch rokoch poputovať 1,5 miliardy korún. Tie majú smerovať najmä do ťažby pokalamitných porastov, ktoré sú napadnuté lykožrútom. "Peniaze budú určené na neúčinný boj proti lykožrútovi, avšak skončia na úplne konkrétnych účtoch firiem vykonávajúcich ťažbu, výsadbu a chemické ošetrovanie umelých lesov," uviedol Smatana. Domnieva sa, že správa o lesoch je neodborná a je to právne pochybný dokument.
Ochranári tvrdia, že lykožrút poslúžil Jureňovi aj na presadenie novely zákona o lesoch. "Uľahčilo sa v ňom uplatňovanie náhodnej kalamitnej ťažby umožňujúcej nekontrolované vykrádanie lesa na úkor budúcich generácií," pokračoval Smatana. Podľa neho novelizovaný zákon poskytol aj bonus pre ťažiarov, developerov a ďalších v podobe zákazu vstupu na lesné chodníky cyklistom a jazdcom na koňoch.