"Vyvinieme maximálne úsilie, aby tam, kde to bolo možné, kde zmluvy neboli právne perfektné, aby sme tieto pozemky vrátili do vlastníctva štátu, pretože to by bolo naozaj definitívne vyriešenie celého prípadu," konštatoval Fico v STV. Okrem trestnoprávnej roviny vidí premiér pri možnom navrátení sporných pozemkov vo Veľkom Slavkove šancu uspieť v civilnoprávnom konaní.
Nový SPF by mal byť podľa predsedu vlády kreovaný viac apoliticky, väčší vplyv by v ňom mala mať Národná rada SR. Fico absolútnu rekonštrukciu fondu odôvodnil príkladom vojenského útvaru, ktorému keď ukradnú zástavu, treba ho rozpustiť a postaviť nanovo. "Takáto situácia vznikla teraz v SPF. Hovorili sme o tom vo vedení strany, sme pripravení začať diskusiu o úplne novej štruktúre, úplne nových pravidlách, o jednoducho úplne novom SPF," konštatoval predseda vlády.
Opozícia nemá právo moralizovať, myslí si premiér. Ako príklad uviedol bývalého generálneho riaditeľa SPF z vlády Mikuláša Dzurindu, ktorého ranč má takú rozlohu, že ak si ho chce človek pozrieť, musí ho obletieť helikoptérou. Rovnako spomenul návrh poslankyne za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej na zverejnenie zmlúv SPF, za ktorý však v parlamente nehlasovala ani samotná Žitňanská, ani SDKÚ-DS, iba niektorí koaliční poslanci.
Fico zopakoval, že akýkoľvek pokus ĽS-HZDS trestať Smer-SD za rozhodnutie odvolať Miroslava Jureňu z funkcie ministra pôdohospodárstva povedie k rozpadu koalície. Ak by predsedu parlamentu Pavla Pašku v pondelok parlament odvolal z postu predsedu NR SR, Smer-SD odíde z koalície.
Za odvolaním Jureňu si premiér stojí, chránil tak dobré meno koalície a v podstate aj voličov za ĽS-HZDS. Urobil tak aj preto, lebo ĽS-HZDS dlho na problém nereagovalo. Na zmenu Koaličnej zmluvy predseda vlády nevidí dôvod. Podľa jeho slov síce upravuje spôsob fungovania vnútri koalície, ale nemôže stáť nad všetkým.
Premiér očakáva, že koalícia pôjde ďalej a bude napĺňať programové vyhlásenie, ale normálnym spôsobom.
Ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová nepriznáva žiadnu chybu strany. Podľa nej situácia vznikla slabou komunikáciou medzi koaličnými partnermi. Pripomenula, že ĽS-HZDS v parlamente chcela novelizovať zákon o SPF, právnu normu, ale snemovňa to zamietla.
Kramplová rovnako považuje za prioritné riešiť postavenie a kontrolu v SPF, jej strana preferuje, aby fond bol pod kontrolou parlamentu. Zároveň konštatovala, že si treba počkať na závery orgánov činných v trestnom konaní.
ĽS-HZDS podľa nej odmieta akékoľvek ultimáta Smeru-SD. O postoji ĽS-HZDS pri odvolávaní Pašku bude v pondelok rokovať stranícke grémium.
Líder SMK Pál Csáky sa domnieva, že pri kauze SPF nešlo o vládnu krízu, ale skôr o meranie síl medzi vládnymi stranami a rozdelenie si teritórií. Fico podľa Csákyho hral hru, ktorej zmyslom je rozdrviť ĽS-HZDS a odizolovať jeho vedenie od voličov a ponižovať ho.
Csáky by na mieste ĽS-HZDS poníženie vyvážil pri hlasovaní o Paškovi a podporil jeho odvolanie. Smer-SD podľa šéfa SMK robí z ĽS-HZDS "špinavé handry". "HZDS je už asi v tejto chvíli kúpené. Ja neočakávam žiadne zázraky," konštatoval na margo postoja ĽS-HZDS k odvolávaniu Pašku.
Podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ-DS) považuje avizovaný návrh opozičných strán na vyslovenie nedôvery premiérovi za aktuálny. Podľa neho ide o princíp, aj keď na odvolanie Fica a pád vlády nemá opozícia dostatok hlasov, mimoriadna schôdza je mementom, aby sa prípady podobné kauze SPF neopakovali.
Podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič si myslí, že premiér konal jasne a zásadovo hneď, ako mal o situácii v SPF dostatok informácií. "To by nikdy bývalý premiér Dzurinda neurobil," konštatoval. Čaplovič upozornil, že treba upriamiť pozornosť aj na iné podozrivé nakladanie s pozemkami. V tejto súvislosti spomenul údajne blízkeho podnikateľa SDKÚ-DS Jána Badžgoňa a jeho pozemky pri Prievidzi.
Koalícia sa nerozpadla, skúškou bude Paška
Hrozba rozpadu vládnej koalície nie je zatiaľ úplne zažehnaná. ĽS-HZDS sa síce rozhodla zostať v koalícii po tom, čo premiér Robert Fico presadil odvolanie ministra pôdohospodárstva z ĽS-HZDS Miroslava Jureňu. Skúškou stability však bude pondelkové hlasovanie o návrhu opozície na zosadenie šéfa parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD).
Fico varoval, že odvolanie Pašku bude znamenať koniec koalície. Definitívne stanovisko zaujme strana až v pondelok. Poprední politici strany Vladimíra Mečiara ale už ohlásili, že opozičný návrh v pondelok nepodporia.
Ficov návrh na odvolanie doteraz prvého ministra súčasnej vlády Jureňu bol vyvrcholením zatiaľ najvážnejšieho sporu súčasnej trojkoalície Smeru, SNS a ĽS-HZDS, ktorý vypukol pre sporné prevody pozemkov, za ktoré podľa premiéra niesol zodpovednosť aj Jureňa. Odvolanie Jureňu dokonca viackrát označil za dôležitejšie ako pokračovanie súčasnej koalície.
Mečiarova strana síce odmietla, že Jureňa v prípade pochybil, a obviňovala Smer z porušovania koaličnej zmluvy, vedenie strany však napriek tomu v noci z piatka na sobotu rozhodlo, že z koalície nevystúpi. Strana to odôvodňovala napríklad zodpovednosťou voči svojim voličom.
Prvým testom súdržnosti koalície bude tajné hlasovanie o odvolaní predsedu parlamentu, ktorého chce zosadiť opozícia. Opozičné strany však na jeho pád nemajú dosť hlasov.
Ak by sa ĽS-HZDS v hlasovaní pridala k opozičnému návrhu, Smer by podľa Fica odišiel z koalície. "Dali sme uznesenie, že zostávame v koalícii. Tým pádom neprichádza hlasovanie s opozíciou do úvahy," vyhlásil však v sobotu podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. Jeho postoj potvrdili aj niektorí ďalší členovia strany. O svojom postoji však strana definitívne rozhodne až v pondelok.
Premiér však hrozil rozpadom koalície, aj keby ĽS-HZDS hlasovala s opozíciou v iných prípadoch, napríklad pri štátnom rozpočte či prezidentom vrátenej novele zákona o sociálnom poistení, ktorou sa mení dôchodková reforma bývalej vlády.
Koaličný spor vypukol po tom, čo tlač informovala o prevode asi milióna metrov štvorcových pôdy pod Vysokými Tatrami zo Slovenského pozemkového fondu na reštituentov, ktorú údajne za zlomok trhovej ceny následne predali firme údajne blízkej ĽS-HZDS. Prevod pozemkov na reštituentov pritom odobril nominant ĽS-HZDS v pozemkovom fonde Branislav Bríza, ktorý už z funkcie vo fonde odstúpil.