Bratislava 25. novembra (TASR) - Pavol Paška (Smer-SD) asi zotrvá vo funkcii predsedu Národnej rady SR aj po pondelkovej mimoriadnej schôdzi, na ktorej by mali poslanci rozhodovať o jeho odvolaní. Pre TASR to uviedli nezávisle od seba tri zdroje z prostredia Smeru-SD a ĽS-HZDS. Pôjde skôr o spôsob, akým si predseda parlamentu svoje kreslo udrží.
Postup koaličných strán zatiaľ nie je známy. Do úvahy pripadá možnosť, že poslanci neschvália program schôdze. Znamenalo by to, že k odvolávaniu predsedu parlamentu by ani nedošlo, lebo schôdza by sa nekonala. Takýto možný postup koalície pred týždňom naznačil podpredseda KDH Daniel Lipšic. Variant považuje za medzeru v rokovacom poriadku.
Ďalšie súvisiace články:
- Koalícia sa nerozpadla, skúškou bude Paška
- Mečiar preferoval odchod z koalície
- Jureňa: Paškovo odvolanie by bolo spravodlivé
- Jureňa obvinil Fica z manipulácie
Keďže ĽS-HZDS bude o svojom postupe rokovať až v pondelok pred schôdzou, nevie sa, či poslanci strany podporia takýto prípadný postup. Ak Smer-SD uvažuje o zamietnutí schôdze cez neschválenie programu, potrebuje aj hlasy zákonodarcov za ĽS-HZDS.
Ak by o Paškovi rozhodoval parlament na mimoriadnej schôdzi, podľa všetkého by opozícia na jeho odvolanie nedokázala získať potrebnú nadpolovičnú väčšinu 76 hlasov. Potom, čo ĽS-HZDS odsúhlasilo v straníckych orgánoch zotrvanie vo vládnej koalícii, sa asi nájde dostatočný počet poslancov strany, ktorí odvolanie predsedu parlamentu nepodporia. Premiér Robert Fico totiž opakovane konštatoval, že Paškove odvolanie znamená koniec koalície.
Hlasovanie o odvolaní predsedu parlamentu je tajné. Počas minulého volebného obdobia mala s tajnou voľbou podpredsedov problém bývalá koalícia SDKÚ-DS, KDH, ANO a SMK. Po odchode Pavla Ruska (vtedy ANO) do funkcie ministra hospodárstva nedokázali zvoliť až do konca volebného obdobia v opakovaných tajných voľbách podpredsedu NR SR za ANO, a po odstúpení Zuzany Martinákovej (vtedy SDKÚ-DS) ani podpredsedu NR SR za SDKÚ-DS. Parlament tak roky fungoval iba s dvoma podpredsedami namiesto štyroch a po odchode KDH z koalície aj bez predsedu (Pavol Hrušovský).
Návrh na zosadenie Pašku navrhli opozičné strany SDKÚ-DS, SMK a KDH. Podľa nich sa predseda parlamentu diskvalifikoval svojím postupom po schválení novely zákona o sociálnom poistení, keď presadzoval, aby čistopis novely neobsahoval schválený pozmeňujúci návrh poslankyne za SDKÚ-DS Ivety Radičovej. Po protestoch opozície NR SR prezidentovi zaslala návrh v podobe, v akej ho schválil parlament. Ivan Gašparovič návrh vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie pre zmätočnosť niektorých jeho ustanovení.
Národná rada SR 30. októbra schválila novelu zákona o sociálnom poistení s dočasným dobrovoľným vstupom i výstupom z druhého dôchodkového piliera, pričom však poslanci súčasne odhlasovali aj Radičovej pozmeňujúci návrh zakazujúci vstup do druhého piliera.