RAJEC 26. novembra (SITA) – Oddychovo-náučnú zónu sprístupnili v záhrade za pastoračným centrom v Rajci. Pozemok v centre mesta zmenili dobrovoľníci z Občianskeho združenia (OZ) Tilia počas uplynulých mesiacov na miesto vhodné na stretávanie sa a vzdelávanie pre všetky vekové skupiny, informovala jeho predsedníčka Eva Stanková. Na projekt získalo združenie 150-tisíc korún z programu PrieStory 2007 od Nadácie Ekopolis podporeného ČSOB. Zvláštnosťou projektu bola účasť obyvateľov na plánovaní jeho budúceho vzhľadu. Sprístupnenie oddychovo-náučnej zóny nadväzuje na vlaňajší úspešný projekt Ľudia pre stromy. Dobrovoľníci v rámci neho vysadili v záhrade 55 nových stromov a 80 kríkov. Vlastníkom záhrady je rímsko-katolícka cirkev, záhrada je pre verejnosť sprístupnená už od roku 2003. Správca farnosti ju dobrovoľníkom zo združenia poskytol na denné využívanie, čím umožnil a podporil realizáciu ďalších nových aktivít. „Našou snahou je ponúknuť členom komunity impulz ku zmene a zároveň s nimi sa pokúsiť zmeniť konkrétnu vec – pretvoriť záhradu na „živé“ verejné priestranstvo,“ podotkla Stanková.
V záhrade urobili dobrovoľníci niekoľko terénnych úprav a doplnili zeleň. Vytvorili tým nový priestor pre rôzne ekovýchovné programy pre deti, mládež i dospelých. „Deti spolu s dospelými a tesárom Miroslavom Čárskym vytvorili systém drevených žľabov, nové lavičky, hojdačky, preliezačky, drevených panákov, kladiny a ďalšie drevené prvky,“ informovala Stanková.
Tilia je občianskym združením dospelých, detí a mládeže. Založili ho v roku 2003 v Istebnom. O dva roky presunulo svoju činnosť do Rajca. Ťažisko aktivít organizácie je v oblasti Malej Fatry a v Rajeckej doline. Funguje najmä vďaka práci dobrovoľníkov. Činnosť organizácie je založená na spolupráci s verejnosťou, podporuje zapájanie rodín.
Projekt OZ Tilia je jedným zo štyroch projektov, ktoré tento rok v treťom ročníku programu PrieStory podporila Nadácia Ekopolis. Každý získal po 150-tisíc korún. Okrem Rajca získali finančnú dotáciu aj v Pruskom, Rimavskej Sobote a Stakčínskej Roztoke. Celkovo sa o finančné prostriedky uchádzalo 41 projektov z celého Slovenska, spolu žiadali takmer osem miliónov korún.