Bratislava 26. novembra (TASR) - Predstavitelia Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál a Juraj Petrovič dnes ráno zaniesli na Generálnu prokuratúru SR podnet na trestné stíhanie neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestných činov porušovania slobody združovania a zhromažďovania, zneužívania právomoci verejného činiteľa, obmedzovania osobnej slobody a obmedzovania slobody pobytu v súvislosti so zákrokom polície proti kazašskej novinárke Balli Marzecovej dňa 21. novembra 2007.
"Zároveň disponujeme informáciami, že pani Marzecová po návrate do Poľska krvácala a cítila sa tak zle, že musela vyhľadať lekársku pomoc a podrobiť sa operácii," uviedli v stanovisku pre TASR s tým, že podľa jej vyjadrení prezentovaných v médiách ju policajti počas zákroku niekoľkokrát udreli. "Informácie sa snažíme overiť," tvrdia.
Ak by sa informácie potvrdili a okolnosti by nasvedčovali tomu, že Marzecová utrpela zranenia počas policajného zákroku, chcú Dostál s Petrovičom rozšíriť trestné oznámenie aj o podozrenie zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví.
Marzecová, ktorá "vítala" pred Prezidentským palácom v Bratislave hlavu Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva, skončila po necelej hodine v rukách polície napriek tomu, že na protest mala z bratislavského magistrátu povolenie.
"Neuposlúchla opakované výzvy policajta v zmysle zákona, rušila verejný poriadok, čím sa dopustila priestupku proti verejnému poriadku. Pri predvádzaní žena kládla aktívny odpor, vykopla dvere na služobnom vozidle, napadla jedného člena hliadky, policajti preto použili donucovacie prostriedky. Za útok na verejného činiteľa jej bola obmedzená osobná sloboda," reagovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Alena Toševová.
Počas zhruba 20-minútového prejavu pred Nazarbajevovým príchodom 48-ročná novinárka ocenila spôsob slobodného prejavenia názoru i zhromažďovania na Slovensku a opísala situáciu v Kazachstane. Tesne pred príchodom prezidenta ju polícia upozornila, aby počas uvítacieho ceremoniálu a štátnych hymien oboch republík neskandovala, s čím po kratšom neúspešnom vyjednávaní napokon súhlasila. Slovo však zrejme nedodržala.
Kazašská republika vyhlásila v roku 1991 svoju samostatnosť a v tom istom roku prvýkrát zvolili za prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Referendom v roku 1995 si nechal schváliť svoje zotrvanie vo funkcii hlavy štátu do roku 2000, v roku 2004 ho však opätovne zvolili do tejto funkcie. V tomto roku parlament schválil dodatok ústavy, ktorý výnimočne Nazarbajevovi umožňuje byť toľkokrát zvolený do funkcie hlavy štátu, koľkokrát bude chcieť - zrejme doživotne. Ktorýkoľvek jeho nasledovník však bude môcť podľa ústavy tejto krajiny byť zvolený za prezidenta len na dve po sebe idúce funkčné obdobia.