SME

Štát málo platí, nemá kto strážiť

Zboru väzenskej a justičnej stráže chýba takmer 300 ľudí. Pre nízke finančné ohodnotenie príslušníkov ich však nedokáže získať.

Zásah proti väzňom, ktorí odmietli poslušnosť a zabarikádovali sa v jednej z väzenských miestností, nacvičovali v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici. Nácviku sa zúčastnilo asi 35 príslušníkov zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVZásah proti väzňom, ktorí odmietli poslušnosť a zabarikádovali sa v jednej z väzenských miestností, nacvičovali v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici. Nácviku sa zúčastnilo asi 35 príslušníkov zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZV (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

BANSKÁ BYSTRICA . Situácia v slovenskom väzeňstve je kritická. Momentálne chýba okolo 300 príslušníkov väzenskej a justičnej stráže. Strážcovia nemajú záujem pracovať vo väzniciach pre nízke mzdy. Väznice už nerobia výber, ale nábor pracovníkov, ako pred rokom 1989.

Generálna riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže Mária Kreslová sa obáva, že si problémy kompetentní všimnú až vtedy, keď sa stane mimoriadna udalosť.

„Bojím sa, že sa čaká, kým sa niečo stane, kým príde nejaký príslušník o život. Potom až budú aj politici reagovať, ale to už bude veľmi neskoro," upozorňuje Kreslová.

Stav slovenského väzeňstva označila Kreslová dnes v Banskej Bystrici za vážny. Tvrdí, že je vo veľmi zlom stave. Chýba do 300 ľudí.

„Sú kritické miesta, ako napríklad Bratislava, kde chýba 30 ľudí len v jednom ústave. Zabezpečenie robíme s nadľudským vypätím síl. Bojíme sa, aby nedošlo k nejakej mimoriadnej situácii, pretože nám chýbajú ľudia," hovorí Kreslová.

Šéfka slovenských väzníc upozorňuje aj na nízke platy vo väzeňstve a bojí sa, že sa situácia ešte zhorší, keď ich pripravovaným novým zákonom oddelia od policajtov.

„Nie je možné, aby robil príslušník na ochrane a obrane za 13 tisíc korún. V mestách ako Bratislava, Trnava, Košice, Žilina, kde je lepšia zamestnanosť, nevieme naplniť stavy. Máme vysoké nároky, ale nevieme ľudí zaplatiť," dodáva.

Naopak priestory v slovenských väzniciach sú dostatočné a vyhovujú medzinárodným normám. Od januára dokonca stúpne rozloha cely pre jedného väzňa o jeden a pol štvorcového metra.

„Priestorovo sme na tom dobre, dodržiavame predpísanú rozlohu ciel, teda tri a pol štvorcového metra pre jedného obvineného. Od januára ideme na päť metrov. Keď to porovnávam s Maďarskom, sme na tom podstatne lepšie," hovorí Kreslová.

Aj napriek nedostatku zamestnancov od roku 1989 nezaznamenali žiadnu vzburu, ani útek väzňov. Kreslová však priznáva, ojedinelé protesty jednotlivcov, ktorí sa zabarikádovali v cele a podpálili ju.

Prevencii malo slúžiť aj dnešné cvičenie väzenskej stráže a pohotovostného policajného útvaru, takzvaných kukláčov. Počas plnej prevádzky Ústavu pre výkon väzby v Banskej Bystrici nacvičovali zásah proti piatim väzňom, ktorí sa zabarikádovali v celách a jednu z nich podpálili. Po niekoľkých minútach vzbúrencov kukláči vyviedli z ciel v putách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Cvičenie väzenskej stráže a pohotovostného policajného útvaru


KAMERA: Ján Krošlák

V prípade mimoriadnej udalosti je v Banskej Bystrici v pohotovosti 200 zamestnancov ústavu, vrátane zásahovej jednotky. K dispozícii je aj špeciálne cvičený vyjednávač. Toho by však použili podľa vedúceho ochrany a obrany Ľubomíra Polóniho len v prípadoch, ak by vzbúrenci zadržiavali rukojemníkov.

V minulom roku bolo v slovenských väzniciach priemerne viac ako päť tisíc odsúdených. Vo väzniciach pracovalo takmer 1500 pracovníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Posledná vzbura väzňov v Banskej Bystrici bola koncom roku 1989. Najväčšia vzbura sa odohrala v Leopoldove v roku 1990, pri ktorej väzni podpálili a zničili časť ústavu. O rok neskôr pri úteku väzni zavraždili päť strážcov.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 748
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 881
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 368
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 302
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 832
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 767
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 448
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu