AKTUALIZOVANÉ 20:00

Vďaka HZDS sa bude o Paškovi hlasovať

Poslanci by mali rozhodnúť o návrhu opozície na odvolanie predsedu parlamentu Pašku v utorok.

Predseda parlamentu Pavol Paška.(Zdroj: SITA)

Poslanci by mali rozhodnúť o návrhu opozície na odvolanie predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) v utorok. Dnes totiž neukončili rozpravu, v ktorej doteraz vystupovali hlavne zástupcovia opozície. Tajné hlasovanie bude testom súdržnosti vládnej koalície. Premiér a šéf Smeru Robert Fico totiž počas víkendu pohrozil rozpustením koalície, ak by proti Paškovi hlasovala vládna ĽS-HZDS. Samotná opozícia nemá na pád Pašku dostatok hlasov.

Poslanci opozičných strán SDKÚ-DS, SMK a KDH v rozprave šéfovi parlamentu vyčítali najmä snahu vypustiť z novely zákona o sociálnom poistení schválený opozičný pozmeňovací návrh. Obvinili ho z podvodu, falšovania zákona a neúcty k ústave a princípom parlamentnej demokracie. Paška reagoval, že ústava a rokovací poriadok sa porušovali v minulom volebnom období, keď parlament viedol predseda KDH Pavol Hrušovský. Šéfa snemovne sa zastal v rozprave poslanec Smeru Dušan Jarjabek a na začiatku schôdze Fico, podľa ktorého je opozičný návrh neopodstatnený

VIDEO: Hádka v parlamente

Paškov osud zostáva otázny, pretože nie je jasné, ako budú hlasovať poslanci z Mečiarovho ĽS-HZDS. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar sa dostal do ostrého konfliktu s premiérom Robertom Ficom pre kauzu pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde. Fico cez víkend pohrozil mečiarovcom, že v prípade Paškovho pádu vládna koalícia končí.

VIDEO: Slota pred rokovanim parlamentu


Predseda SNS Ján Slota si myslí, že „je zbytočný cirkus okolo ničoho v podstate“. Ak by záležalo na SNS, či vládna koalícia vydrží, tak Slota ju garantuje „aj na dvanásť rokov.“ Pred novinármi dnes povedal, že vzťahy v koalícii potrebujú rešpekt. „Ak sa budeme navzájom rešpektovať, nebudú žiadne roztržky,“ uviedol. Šéf národniarov tvrdí, že 20 poslancov za SNS určite nepodporí Paškovo odvolanie.

Na odvolanie Pašku z funkcie predsedu NR SR je potrebných minimálne 76 hlasov zo 150-členného parlamentu. Opozícia ich má len 65. Strana HZDS-ĽS 16. Hlasovanie bude tajné.

Poslanci Smeru-SD opustili rokovanie o nedôvere

Poslanci Smeru-SD opustili rokovanie parlamentu o vyslovení nedôvery predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. "Poslanecký klub Smeru-SD odchádza z rokovacej sály a nebude sa zúčastňovať na tejto opozičnej fraške, lebo nevidí žiaden dôvod na odvolávanie predsedu Národnej rady (NR SR) Pavla Pašku," vysvetlila poslankyňa Smeru-SD Renáta Zmajkovičová.

Po odchode poslancov za stranu Smer-SD opustil sálu aj predseda vlády Robert Fico a členovia jeho kabinetu. Ostal len šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny.

VIDEO: Zmajkovičová vysvetľuje prečo Smer opustil rokovanie

Koalícia podľa nej nerokovala o tom, že opustí rokovaciu sálu ako celok. „Uvidíme, ako sa zachová ĽS-HZDS,“ dodala. Vďaka hlasom poslancov za ĽS-HZDS bol schválený program schôdze. Zmajkovičová označila za špekuláciu, že neúčasťou na rokovaní a hlasovaní o odvolaní Pavla Pašku z funkcie si Smer-SD vytvoril priestor na kontrolu hlasovania koaličnej ĽS-HZDS. Poslanci za Smer-SD budú počas rokovania pléna podľa Zmajkovičovej v budove parlamentu.

Predseda vlády Robert Fico vo svojom príhovore ocenil Paškov prínos v oblasti medziparlamentných vzťahov. "Vláda oceňuje spoluprácu s Národnou radou pod vedením Pavla Pašku. Nedopustil sa žiadneho konania, ktoré by bolo v rozpore s Ústavou SR. Dôvody, ktoré sú uvedené v návrhu na odvolanie, považuje vláda SR za neopodstatnené," uviedol.

VIDEO: Fico obhajuje Pašku


Naopak, predstavitelia opozície tvrdo kritizovali, že čistopis novely zákona o sociálnom poistení, ktorý bol uverejnený na internetovej stránke NR SR 2. novembra, neobsahoval pozmeňujúci návrh Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorý sa kontradiktórne vylučoval s iným schváleným pozmeňujúcim návrhom. "Snaha zmeniť schválené znenie zákona je precedens, aký tu nebol od vzniku Slovenskej republiky," povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic. Uviedol, že Pavol Paška nie je jeho predsedom parlamentu. Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš vyhlásil, že Pašku treba odvolať aj preto, že silovo vykladá rokovací poriadok a vypína mikrofóny opozičným poslancom.

Paška čelí tlaku opozície na odchod po doteraz najvážnejšej kríze trojkoalície Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS, ktorá vyvrcholila návrhom Fica na zosadenie ministra hospodárstva Miroslava Jureňu pre nejasné prevody pôdy. ĽS-HZDS sa cez víkend rozhodla zostať v koalícii.

Opozícia opätovne žiadala, aby Paška neodchádzal zo sály

Opozícii opätovne prekážalo, že predseda parlamentu Pavol Paška netrávi čas v rokovacej sále, hoci mimoriadna schôdza je venovaná práve jemu. Poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš dal procedurálny návrh, aby predsedajúci Viliam Veteška z ĽS-HZDS zabezpečil Paškovu prítomnosť. Podľa Janiša Paškov prístup je neslušný. Veteška sľúbil, že sa postará o to, aby Paška prišiel medzi poslancov. „Ako ste si všimli, podchvíľou tu sedí, podchvíľou tu nesedí,“ povedal Veteška.

Predseda parlamentu by mal hájiť demokraciu, nemal by dávať vyjadrenia, ani súkromné, že demokraciou pohŕda. Povedal to v rozprave poslanec Pavol Frešo (SDKÚ-DS). Pripomenul, že začiatkom februára po prvý raz odobrali poslancovi slovo. Podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová potom pohrozila, že nechá vyviesť poslanca z rokovacej sály. Predseda parlamentu Paška tu sedel a nezasiahol, zdôraznil Frešo. Ďalším príkladom zásahu do demokratických pravidiel je podľa neho ministerka práce Viera Tomanová, ktorá neustále komolí meno poslankyne za SMK Kláry Sarközy. „Nemáte toľko autority, aby ste zjednali nápravu,“ odkázal Paškovi.

Predseda KDH Pavol Hrušovský si myslí, že dnešná diskusia je o tom, či Ficov kabinet vdýchne do spoločnosti duch socializmu. Podľa neho treba odmietnuť praktiky, ktoré použil Paška pri zákone o sociálnom poistení. Hrušovský sa domnieva, že Paška „takmer s istotou“ zotrvá vo svojej funkcii, pretože „česť je ďaleko menší záujem ako všetko ostatné, čo vám chutí ako moc.“

Nepáči sa mu, že pre Pašku je samozrejmé porušovanie zákonov. „To, čo tento parlament schváli, je posvätné, nedotknuteľné,“ dodal Hrušovský. Podľa šéfa KDH Paška mal s pokorou prijať chybu, ospravedlniť sa a napraviť omyl. Keďže sa neospravedlnil, mal by odstúpiť z funkcie. Podľa Pašku práve Hrušovský, keď bol šéfom parlamentu, porušoval rokovací poriadok a ústavu.

Paška tvrdí, že Hrušovského príhovor bol nehoráznosťou a ľudsky ho sklamal. „Vážim si kritiku, som ochotný pobiť sa o argumenty, pobiť sa o to, aké to bolo riešenie,“ uviedol Paška. Hrušovský povedal, že si neželal takýto štýl diskusie. Odmietol, že by bol manipulátorom, vždy viedol parlament v súlade s ústavou a rokovacím poriadkom. „Nikdy som nemal tendenciu vulgárnym a neserióznym spôsobom riešiť konfliktné situácie v parlamente,“ dodal Hrušovský.

Podpredseda parlamentu Miroslav Číž tvrdí, že Hrušovský v rozprave predviedol faloš, farizejstvo a podlosť. O Hrušovskom si myslel, že má určitú noblesu, politický nadhľad, ale dnes ho sklamal. „Pohŕdam takýmito spôsobmi a je to pre mňa sklamanie,“ dodal Číž.

Poslanci na mimoriadnej schôdzi rokujú o Paškovom odvolaní. Na jeho odvolanie z funkcie predsedu NR SR je potrebných minimálne 76 hlasov. Hlasovanie bude tajné.

Opozícii sa nepáči, že počas schôdze vystúpil Fico

Opoziční poslanci kritizovali, že počas mimoriadnej schôdze parlamentu o Paškovom odvolaní vystúpil premiér Robert Fico, ktorý sa postavil za zotrvanie predsedu parlamentu vo funkcii. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda si myslí, že Ficovo vystúpenie bolo „absolútne mimo, opäť len populistické.“ Paška obhajoval Fica, že rokovací poriadok mu kedykoľvek umožňuje prehovoriť k poslancom. „Nič nechcem, len normálny zdravý rozum, ktorý ja používam,“ apeloval na opozíciu Paška.

Poslancovi za SMK Gyulovi Bárdosovi sa nepáči, že v rokovacej sále sedia len niekoľkí koaliční poslanci. Podľa neho ide o dôkaz, kam dospela politická kultúra na Slovensku. „O čom je parlament,“ pýtal sa Bárdos v rozprave. Podľa neho všetci poslanci SMK zahlasujú za odchod Pašku z funkcie. Poslanec za KDH František Mikloško považuje demonštratívny odchod poslancov za Smer z rokovacej sály za „aroganciu moci.“

Poslanec za Smer Dušan Jarjabek povedal, že návrh na Paškovo odvolanie ho urazil. Opozícii vyčítal, že aj ona má dohliadať na čistotu právnych noriem, ktoré sa schvaľujú v parlamente. Podľa neho opoziční poslanci mali upozorniť na to, že Radičovej pozmeňujúci návrh v hlasovaní o zákone o sociálnom poistení je v rozpore s iným pozmeňujúcim návrhom. Poslankyňa za SDKÚ-DS Iveta Radičová odmietla kritiku s tým, že pozmeňujúci návrh bol vecne správny. „Nemám vo zvyku vykrikovať z miesta, používam všetky formálne postupy, aby som upozornila, že procedúra nie je v poriadku,“ povedala Radičová. Podľa nej išlo o fatálnu chybu predsedu Pašku, keďže on viedol schôdzu. Poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš povedal, že Jarjabek by nemal obhajovať podvod, ktorý urobil Paška. Na adresu Jarjabka poznamenal, že pri pozmenení schváleného znenia zákona o sociálnom poistení, ktoré malo ísť na podpis prezidentovi, „si necekol ani mäkké f, ty charakterný prebehlík.“

Paška napokon vyzval všetkých poslancov a „aj tých, ktorí sú na inej mentálnej úrovni," aby zostali vo vecnej rovine. Poslanec za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že Paška by nemal útočiť na opozíciu a nemá sa urážať. „Neútočte na nás, ak nemáte síl ospravedlniť sa za to, čo ste urobili,“ povedal Dzurinda. Poslanec za KDH Daniel Lipšic kritizoval poslancov zo Smeru, že nehlasovali za program tejto schôdze. Podľa neho Smer tak preukázal, že sa obáva Paškovho odvolania. Paška mu vzápätí odporučil psychoanalýzu. Lipšic sa domnieva, že Paška nepočúva sám seba, keďže on od poslancov požadoval, aby sa vyhýbali emotívnym prejavom.

Burian zo Smeru chcel rokovať vo výbore, hoci zasadá plénum

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu Pavla Pašku z funkcie predsedu parlamentu má za sebou prvé prerušenie po tom, čo podpredseda Národnej rady SR Miroslav Číž vyhlásil 15-minútovú prestávku na návrh troch opozičných poslaneckých klubov SDKÚ-DS, KDH a SMK. Prerušeniu rokovania predchádzala séria procedurálnych návrhov opozičných poslancov.

VIDEO - Diskusia v parlamente: Paška, Dzurinda, Lipšic


Tí kritizovali, že zo schôdze odišiel poslanecký klub Smeru-SD. Rovnako sa opozičným zákonodarcom nepáčilo, že počas vystúpenia šéfa poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša nebol v sále prítomný predseda parlamentu. Poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš preto navrhol, aby Janiš zopakoval svoje vystúpenie, keď sa Paška vráti do sály. Číž jeho neúčasť ospravedlňoval dvoma neodkladnými záležitosťami, ktoré musel Paška vybaviť, inak bude stále prítomný v rokovacej sále. Predseda NR SR sa medzitým dostavil so sály. Poslanec za KDH František Mikloško upozornil na to, že podľa jeho informácií zasadá parlamentný výbor pre financie, rozpočet a menu, čo je počas rokovania schôdze neprípustné.

Poslanec za KDH František Mikloško povedal, že ide o „absolútny škandál,“ keď počas zasadnutia pléna predseda výboru Jozef Burian zo Smeru chce rokovať o štátnom rozpočte. Po prestávke sa napokon rozhodlo, že výbor nebude. Ak by Burian neupustil od svojho zámeru rokovať vo výbore počas pléna, porušil by rokovací poriadok. Schôdza, na ktorej by sa malo hlasovať o návrhu štátneho rozpočtu, sa začne v utorok o 13.00 hod.

Z koalície teraz sedia v sále iba dvaja poslanci za ĽS-HZDS, plus Paška a predsedajúci Číž. Opozícia vo všeobecnosti vyčíta Paškovi a celej koalícii ústup od princípov skutočnej parlamentnej demokracie a kultúry.

VIDEO: Mečiar opustil parlament

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar nevedel odhadnúť dĺžku diskusie na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu, na rozhodnutie Smeru-SD nezúčastniť sa jej však reagoval kriticky. "Je mi ľúto, že smeráci nechali svojho predsedu na odstrel," povedal novinárom.

Mečiar však stále nechcel prezradiť, ako sa pri hlasovaní o vyslovení nedôvery Paškovi zachová ĽS-HZDS. "Ešte neviem, ako sa zachovám," reagoval na otázku, ako bude hlasovať on sám. S predsedom Smeru-SD Robertom Ficom sa dnes nestretol a ani takéto stretnutie neočakáva.

"Všetko sa dohodne pred hlasovaním," doplnil Mečiara podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 2. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 3. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 6. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 7. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 8. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 9. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 10. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 995
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 860
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 056
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 413
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 896
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 268
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 090
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 624
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 762
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 2 730

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

BLOG TRANSPARENCY

Keď biznis v zdravotníctve roztočí bývalý šéf daňovákov

Doktor Kostka nebol jediný, komu v posledných rokoch darilo.

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

Neprehliadnite tiež

Kiska je hrdý na vojakov. Armáda však potrebuje modernizáciu, hovorí

Ochrana obyvateľov je základnou úlohou štátu, upozornil prezident.

Slovensko chce byť sídlom Európskej liekovej agentúry, súboj sa už začal

Zmena sídla agentúry má byť súčasťou vysporiadania vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou.

Prípadov znečistenia vôd bolo menej, najviac sa na ňom podielali ropné látky

Najväčší podiel na vzniku znečistenia si aj v roku 2016 naďalej udržovala doprava a preprava znečisťujúcich látok.

Obyčajní: Kováčik nepodal za osem rokov jedinú obžalobu, mal by odstúpiť

Poslanci sa domnievajú, že by Dušan Kováčik mal z funkcie špeciálneho prokurátora odstúpiť. Úrad hovorí o zákonnom postupe.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop