Bratislava 26. novembra (TASR) - Audiovizuálny zákon, ktorý začne platiť 1. januára 2008, prinesie niektorým subjektom, ktoré pôsobia v oblasti audiovízie, viaceré problémy.
"Najväčším problémom bude pravdepodobne jednotný systém označovania, pretože jeho uplatňovanie v praxi prinesie distribútorom niektoré komplikácie," skonštatovala pre TASR výkonná riaditeľka Mediálneho inštitútu v Bratislave Zuzana Mistríková. Jednotný systém označovania (JSO) má uchrániť maloletých od obsahu, ktorý pre nich nie je určený a zároveň má ukázať spotrebiteľom, pre koho je daný film vhodný. Podľa prezidenta Únie filmových distribútorov Antona Ondrejku niektoré formulácie kritérií sú v zákone dosť nepresné. "Filmoví distribútori budú asi z deväťdesiatich percent vychádzať pri určovaní vhodnosti zo zahraničného pôvodu filmu," dodal na seminári, ktorý sa dnes zaoberal novým audiovizuálnym zákonom a tiež pripravovanou vyhláškou Ministerstva kultúry SR, ktorá má ustanovovať podrobnosti o JSO.
Okrem JSO sa na seminári diskutovalo aj o ďalších povinnostiach a právach subjektov, pôsobiacich v oblasti audiovízie a rozhlasového a televízneho vysielania. "Rozdiskutovali sme všetky problémy, ktoré audiovizuálny zákon prinesie," dodala Mistríková a upozornila na to, že zákon bude mať dosah na mediálny priemysel aj z hľadiska nákladov, čo sa pôvodne nepredpokladalo. "Môže sa stať, že sa niektoré veci prestanú kupovať na Slovensku a bude sa viac využívať nákup cez internet zo zahraničia, čo by znamenalo odlev prostriedkov na Slovensku," uzavrela Mistríková.