Novou ministerkou pôdohospodárstva sa stala doterajšia poslankyňa vládnej ĽS-HZDS Zdenka Kramplová. Do funkcie ju dnes vymenoval prezident Ivan Gašparovič po tom, čo z čela ministerstva odvolal Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS).
"Mojím cieľom bude, aby pôdohospodárstvo zostalo jednou z priorít súčasnej vládnej koalície," povedala Kramplová po vymenovaní. Ocenila pritom prácu svojho predchodcu.
Kramplová je ústrednou tajomníčkou ĽS-HZDS, patrí tak k najbližším spolupracovníkom predsedu strany a bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Práve v poslednej Mečiarovej vláde v 90. rokoch bola Kramplová ministerkou zahraničných vecí.
Podpredsedu ĽS-HZDS Jureňu navrhol odvolať premiér Robert Fico pre jeho údajnú zodpovednosť za kontroverzné prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde. Spory o prevody pozemkov v prospech firmy spriaznenej s Mečiarovou stranou a následné odvolanie Jureňu vyostrili vzťahy medzi Ficovým Smerom-SD a ĽS-HZDS.
Gašparovič dnes povedal, že výmena ministra "bola treba". "Každý nesieme svoju zodpovednosť a svoje konanie, ale aj za konanie tých, ktorých riadime," uviedol prezident.
Jureňa však dnes opäť obhajoval svoje viac ako ročné pôsobenie v úrade. Vyhlásil, že pôdohospodárstvo sa oživilo, hovoril aj o svojej láske k rodnej zemi. "Ježiš Kristus na kríži povedal farizejovi: je mi ťa ľúto, pretože nevieš, čo činíš," uzavrel Jureňa svoj prejav biblickým citátom smerom k prezidentovi a premiérovi.
Minister má byť manažér, myslí si Kramplová
Zdenka Kramplová po svojom menovaní sama priznala, že skúsenosti s prácou v rezorte nemá.
"Mám skúsenosť s riadením iného odvetvia, mám určité skúsenosti v oblasti pôdohospodárstva, aj keď som reálne nikdy nepracovala v pôdohospodárstve. Minister je ten, kto manažuje rezort a hlavne musí mať politickú podporu," uviedla novinárom Kramplová, ktorá má špecializáciu vinohradníctvo - ovocinárstvo.
Odchádzajúci minister Jureňa novinárom povedal, že jeho tip na ministra bol iný, konkretizovať však odmietol.
"Pani Kramplová nebola môj tip, ja som mal iný, ale rozhodlo sa týmto spôsobom. Má však predpoklady, aby výkon ministerky realizovala," uviedol Jureňa. Dodal, že by mal záujem pracovať aj naďalej na ministerstve ako jej poradca, Kramplová o tom zatiaľ odmietla hovoriť. Rovnako nechcela konkretizovať svoje najbližšie kroky, ktoré podnikne v súvislosti so stabilizáciou situácie na Slovenskom pozemkovom fonde. Vyše 200-tisícové odstupné, ktoré Jureňa dostane od štátu, chce venovať domovom dôchodcov vo svojom okolí.
Kramplová má podľa Slotu vzdelanie a ako politik aj dostatočné skúsenosti
Novovymenovaná ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS) má vyštudovanú poľnohospodársku akadémiu v Bulharskom Plovdive a ako politik má aj dostatočné skúsenosti. Takto dnes líder SNS Ján Slota pre TASR zhodnotil vymenovanie Kramplovej na miesto odvolaného Miroslava Jureňu.
Slota ale nevedel povedať, či bude lepšou ministerkou ako jej predchodca. "Dúfam, že áno," podotkol stručne.
Aj podľa opozičného poslanca za SDKÚ-DS Tomáša Galbavého Kramplová spĺňa odborné kritériá na to, aby mohla vykonávať funkciu ministerky pôdohospodárstva. "Navyše, ako jeden z najbližších ľudí predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara je dostatočnou zárukou, že záujmy hnutia nebudú poškodené," dodal. Podľa jeho slov až čas ukáže, či to bola správna voľba.
Nová ministerka by podľa Galisa mala urobiť audit reštitučných zmlúv
V reakcii na jej vymenovanie to pre TASR povedal poslanec Smeru-SD Dušan Galis.
"Verím, že sa zmluvy prezrú, urobí sa audit a zistí sa, kto, čo, ktoré pozemky odkúpil a akým spôsobom," vysvetlil Galis. Čo sa týka kompetentnosti novej ministerky, podľa Galisa je vecou ĽS-HZDS, koho na čelo svojho rezortu vyberú. "Som presvedčený o tom, že tam dali človeka, ktorý tomu bude rozumieť," uzavrel.
Fico nevie nič o Kramplovej v súvislosti s pyramídovými hrami
Premiér Robert Fico nevie nič o tom, že nová ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová sa angažovala v spoločnosti podozrivej z organizovania pyramídovej hry.
„Zdenka Kramplová je oficiálny predstaviteľ ĽS-HZDS. Rešpektujem túto nomináciu, nemám o čom pochybovať,“ uviedol dnes Fico na tlačovej besede. Zároveň dodal, že Kramplovú bude hodnotiť len ako ministerku.
Ficova vláda sa na začiatku svojho pôsobenia zaviazala, že odškodní niektorých klientov nebankových subjektov.
Kramplová v kresle ministra pôdohospodárstva strieda Miroslava Jureňu, ktorého Fico navrhol prezidentovi odvolať pre politickú zodpovednosť za dianie v Slovenskom pozemkovom fonde.
Vizitka novej ministerky pôdohospodárstva Zdenky Kramplovej
Vzdelanie: Poľnohospodárska akadémia v bulharskom meste Plovdiv (1981), špecializácia vinohradníctvo-záhradníctvo
Rodina: vydatá, dve deti, manžel František Krampl, po rozvode sa opäť zosobášili
Zamestnanie: od júna 2006 - do novembra 2007 poslankyňa Národnej rady za ĽS-HZDS, členka parlamentného zahraničného výboru; osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, náhradná členka Stálej delegácie Národnej rady v Parlamentom zhromaždení NATO
- 1999 - 2006 podnikateľka
- 1998 - veľvyslankyňa v Kanade
- 1997 - 1998 ministerka zahraničných vecí
- január 1997 - jún 1997 vedúca úradu ministerstva zahraničných vecí
- 1994 - 1997 vedúca úradu vlády
- 1992 - 1994 poradkyňa predsedu vlády pre parlament, politické strany a občianske združenia
- 1991 - 1992 vedúca redaktorka vo Vydavateľstve Príroda
- 1981 - 1991 odborná redaktorka vo Vydavateľstve Príroda, prekladateľské aktivity
Politická kariéra:
- od 2005 ústredná tajomníčka ĽS-HZDS
- od začiatku 90. rokov členka HZDS
Ostatné: znalosť anglického, bulharského, ruského jazyk
Záujmy: psychológia, politika, literárna činnosť, alternatívna medicína
Zaujímavosti: 1987 - udelenie literárnej ceny od Slovenského literárneho fondu za preklad knihy
Autor: mv, šif