Bývalý predseda parlamentu a predseda KDH Pavol Hrušovský sa bežne dopúšťal vážnych priestupkov voči rokovaciemu poriadku Národnej rady (NR) SR. Počas svojej obhajoby na pôde NR SR to uviedol predseda parlamentu Pavol Paška a dokumentoval to niekoľkými príkladmi z minulosti.
Paška odmietol obvinenia z podvodu, ktorého sa mal podľa opozície dopustiť tým, že dal pokyn pozmeniť protirečivý čistopis schválenej novely zákona o sociálnom poistení. "Vy mi idete niečo vyčítať? Usiloval som sa používať zdravý rozum v prípade, pre ktorý neexistuje precedens," vysvetľoval Paška svoje konanie.
Upozorňoval na pochybenia z čias predsedovania Hrušovského. Ten dal v minulosti dva razy hlasovať o rovnakom pozmeňovacom návrhu. Prvý raz, keď ho predkladal Tibor Cabaj (ĽS-HZDS) ho odmietli, po druhý raz ho na návrh Jirka Malchárka schválili. Hrušovský tiež nedal hlasovať o návrhu poslankyne ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej, ktorá žiadala spojiť hlasovanie o interpelácii s hlasovaním o dôvere s tým, že poslanci by nemali využívať nedostatky právnych predpisov. "Zneužili ste svoje postavenie a rokovák," adresoval Hrušovskému.
Výčitky opozície pripisuje Paška zvyku opozičných poslancov pracovať prostredníctvom manipulácií. "Ťažko sa diskutuje s tými, ktorí nikdy nevyhrali voľby, ale osem rokov vládli a zvykli si na manipulácie. Čo keby ste radšej robili niečo pre ľudí?" vyzval na záver svojho vystúpenia svojich oponentov v parlamente.
Poslanci SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš sa nazdávajú, že Paška sa snaží odviesť pozornosť od svojho pochybenia poukazovaním na minulosť.
Návrh na zosadenie Pašku z funkcie predložili opozičné strany SDKÚ-DS, SMK a KDH. Podľa nich sa Paška diskvalifikoval svojím postupom po schválení novely zákona o sociálnom poistení, keď presadzoval, aby čistopis novely neobsahoval schválený pozmeňujúci návrh poslankyne za SDKÚ-DS Ivety Radičovej. Po protestoch opozície NR SR prezidentovi zaslala návrh v podobe, v akej ho schválil parlament. Ivan Gašparovič návrh vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie pre zmätočnosť niektorých jeho ustanovení.
Podľa premiéra môže za parlamentnú krízu opozícia
Opozícia prispieva k parlamentnej kríze a nie predseda parlamentu Pavol Paška, myslí si premiér Robert Fico. Podľa neho opozícia nenastavuje vládnej koalícii rovné, morálne zrkadlo. Ficovi prekáža, že do parlamentných lavíc zasadajú politici, ktorí vo vláde čelili rôznym škandálom.
Nepáči sa mu, že predsedovia vlády a ich najbližší spolupracovníci „potom, čo skončia s hanbou kvôli škandálom, sa vrátia do parlamentu a tvária sa ako morálne opozičné autority“. Premiér dal poslancom sľub, že on sa tohto nedopustí.
Fico veštil budúcnosť
„Ak nasledujúce parlamentné voľby strana Smer - sociálna demokracia nevyhrá pod mojim predsedníctvom, nevrátim sa naspäť do parlamentu ako predseda opozičnej strany,“ povedal Fico dnes v parlamente. Vyzval na zmenu parlamentného systému na zmiešaný systém tak, aby ľuďom neumožňoval dostať sa do parlamentu „na chrbte politických strán“. Predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša kritizoval za to, že v Martine sa chcel stať primátorom, ale nezískal ani hlasy od rodinných príslušníkov.
Predseda vlády tvrdí, že opozícia nemôže apelovať na morálku, pretože počas Dzurindovej vlády sa kupovali poslanci, aby sa vláda udržala pri moci. Opozíciu upozornil na to, že majú medzi sebou ľudí, ktorí podpísali Antichartu. Konkrétne spomenul poslankyňu za SDKÚ-DS Magdalénu Vášáryovú.
„Keby sme my mali medzi sebou niekoho, kto podpíše Antichartu, tak nás tu dusíte od rána do večera,“ dodal Fico. Opozíciu kritizoval, že v októbri nehlasovala za pozmeňujúci návrh od poslankyne SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej, ktorá požadovala zverejniť všetky zmluvy Slovenského pozemkového fondu. „Ani jeden z poslancov SDKÚ-DS nehlasoval za tento návrh, hlasovali len poslanci z koalície,“ uviedol Fico.
Jednoznačne odmietol, že by Paška mohol za parlamentnú krízu, keďže prezidentovi predložil zmätočný zákon. Podľa Fica môže za to opozícia, pretože poslankyňa SDKÚ-DS Iveta Radičová predložila zmätočný pozmeňujúci návrh, ktorý poslanci schválili.
Opoziční poslanci ostro kritizovali Ficovo vystúpenie. Poslanec za SDKÚ-DS Martin Pado si myslí, že „je tu kríza predsedu vlády. Od začiatku sa podieľa na budovaní vulgárnej spoločnosti na Slovensku, napáda nevyberaným spôsobom kdekoho, každého občana, ktorý mu nevyhovuje,“ povedal Pado. Podľa poslanca za SDKÚ-DS Ivana Mikloša Fico len pourážal a ušiel. Predseda vlády hneď po svojom príhovore odišiel do Prezidentského paláca.
Poslanec za KDH Martin Fronc sa domnieva, že Fico „nemá morálne právo vydávať sa tu za svätého za dedinou“, pretože niekoľko mesiacov vedel o situácii na pozemkovom fonde. Poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo pripomenul, že opozícia nehlasoval za Žitňanskej pozmeňujúci návrh, pretože opustili rokovaciu sálu na protest, akým spôsobom sa viedol parlament. Freša presvedčilo hlasovanie o programe mimoriadnej schôdze, že Fico „už má v košiari dve-tri ovečky“. Program schôdze podporili poslanci Mečiarovho ĽS-HZDS, proti boli len Viliam Veteška a Tibor Mikuš.
Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová vyhlásila, že premiérovi by vyhovoval štýl vládnutia jednej politickej strany. „Ste populista, len kritizujete, neviete počúvať, nehodno vám veriť,“ povedala Sabolová o Ficovi.
Paška obvinil SDKÚ-DS z toho, že poslanci tejto strany používajú metódu - „stokrát opakovaná lož je pravda“. Poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš mu poradil, aby si kúpil kosmodisky a vyliečil si svoju prelietavú chrbticu. Janiš nesúhlasí s tým, že Fico obhajoval Paškov pokus o podvod, keď chcel predložiť zákon o sociálnom poistení bez Radičovej pozmeňujúceho návrhu. Tvrdí, že sa nezľakne Ficových eštebáckych a sledovacích praktík. „Ja v čase, keď on si hovkal ako mladý nádejný oddaný komunista, silný nomenklatúrny káder komunistickej strany, ja som bol vtedy na opačnej strane barikády, mňa pán predseda vlády eštebáckymi praktikami nezaskočí,“ povedal Janiš.
Autor: mv

Beata
Balogová
