Rozpad vládnej koalície zrejme nehrozí. Opozícii sa dnes nepodarilo v tajnom hlasovaní odvolať predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), vyplynulo to z oficiálnych výsledkov hlasovania. Premiér a šéf Smeru Robert Fico pohrozil rozpustením koalície, ak by sa k opozičnému návrhu pridala ĽS-HZDS. Strana Vladimíra Mečiara dodnes tajila, ako bude pri hlasovaní o Paškovi postupovať.
Súvisiace články:
- Paška sa obhajoval, Fico obviňoval opozíciu
- Paška v rokovacej sále chýbal, podľa opozície to bolo zbabelé
Pre odvolanie Pašku bola potrebná nadpolovičná väčšina celého parlamentu, teda 76 hlasov. Zo 111 poslancov, ktorí si prevzali hlasovacie lístky, hlasovalo proti Paškovi 59 poslancov, traja poslanci ho naopak podporili a traja sa hlasovania zdržali. Zvyšných 46 zákonodarcov lístok neodovzdalo do hlasovacej urny. Opozícia má v parlamente 65 zástupcov.
VIDEO: Reakcie poslancov na hlasovanie
V predošlých dňoch sa ĽS-HZDS dostala do sporu s Ficovým Smerom-SD o kontroverzné pozemky v Slovenskom pozemkovom fonde, z ktorých mala ťažiť firma blízka práve Mečiarovej strane. Doposiaľ najväčší konflikt za takmer poldruhého roka vládnutia Ficovho kabinetu nakoniec vyústil až do dnešného odvolania ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.
Vzhľadom na tajné hlasovanie sa nedá presne určiť, či sa niektorí z poslancov vládnej ĽS-HZDS nakoniec k opozícii pridal ani ďalšie podrobnosti. Podľa poslanca ĽS-HZDS Jozefa Haleckého poslanci strany nehlasovali.
Lipšic voči Paškovi necíti animozitu, je len sklamaný a zhnusený
Páchateľ sa priznal, svoj čin neoľutoval a sľúbil nám recidívu. Týmito slovami zhodnotil podpredseda KDH Daniel Lipšic vysvetlenia predsedu parlamentu Pavla Pašku, prečo dal pozmeniť protirečivé ustanovenia v čistopise schválenej novely zákona o sociálnom poistení.
"Necítim voči Vám žiadnu animozitu. Ja som bol z Vášho konania sklamaný. A zhnusený," adresoval dnes na pôde Národnej rady SR Paškovi. Lipšic vystúpil len chvíľu pred hlasovaním o odvolaní Pašku z funkcie. Kriticky vyhodnotil malý počet koaličných poslancov v sále. "Koľko poslancov bude hlasovať proti Vášmu odvolaniu z funkcie? To je podpora predsedu parlamentu?" pýtal sa Pašku.
Príčinou nekvalitnej práce predsedu parlamentu, z ktorej ho obviňuje opozícia, je podľa Lipšica fakt, že Pašku jeho práca nebaví. "Keď vás niečo baví, máte nejaký drajv. Je na vás vidieť, že funkciu nevnímate ako odbornú realizáciu," zakončil svoje vystúpenie.
Návrh na zosadenie Pašku z funkcie predložili opozičné strany SDKÚ-DS, SMK a KDH. Podľa nich sa Paška diskvalifikoval svojím postupom po schválení novely zákona o sociálnom poistení, keď presadzoval, aby čistopis novely neobsahoval schválený pozmeňujúci návrh poslankyne za SDKÚ-DS Ivety Radičovej.
Po protestoch opozície NR SR prezidentovi zaslala návrh v podobe, v akej ho schválil parlament. Ivan Gašparovič návrh vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie pre zmätočnosť niektorých jeho ustanovení.
Parlament 30. októbra schválil novelu zákona o sociálnom poistení s dočasným dobrovoľným vstupom i výstupom z druhého dôchodkového piliera, pričom poslanci súčasne odhlasovali aj Radičovej pozmeňujúci návrh zakazujúci vstup do druhého piliera.
Autor: mv

Beata
Balogová
