Bratislava. Premiér Robert Fico dnes odmietol požiadavku opozície na stiahnutie nominantov jeho Smeru-SD zo Slovenského pozemkového fondu (SPF). Opozícia vzápätí ohlásila, že už začala zbierať podpisy na mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej bude chcieť vysloviť Ficovi nedôveru. Na odvolanie premiéra však opozícia nemá v Národnej rade dostatok hlasov.
Práve pre údajnú zodpovednosť za kontroverzné prevody pôdy v SPF dnes prezident Ivan Gašparovič odvolal Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS) z funkcie ministra pôdohospodárstva. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda však vyhlásil, že za "čachre" s pozemkami nesie plnú zodpovednosť Ficov Smer-sociálna demokracia, ktorý nominoval väčšinu členov vedenia fondu.
"Smer riadil tieto škandalózne prevody, Smer nesie politickú zodpovednosť najväčším dielom a najväčšou mierou za to, čo sa v pozemkovom fonde dialo," povedal Dzurinda na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa januárového vládneho uznesenia mala všetky prevody pôdy vo fonde schvaľovať vláda, zdôraznil.
Fico dnes v reakcii na kritiku SDKÚ-DS zdôraznil, že vláda síce vymenovala vedenie fondu v januári, Jureňa však ustanovil nových členov Dozornej a Správnej rady SPF až v máji. Nominant ĽS-HZDS Branislav Bríza pritom podpísal "celý rad škandalóznych zmlúv" v apríli, zdôraznil premiér prostredníctvom svojej hovorkyne Silvie Glendovej. Podľa nej sa tiež vládne uznesenie z januára nevzťahuje na prideľovanie náhradných pozemkov reštituentom, o ktoré v spore išlo.
Už pred dnešným Dzurindovým vystúpením Fico vytkol opozícii na čele s SDKÚ-DS, že kontroverzné prevody pôdy sa vo fonde uskutočnili aj počas jej vládnutia. Na tlačovej konferencii však povedal, že vláda pripraví zmeny vo fungovaní SPF, ktoré by mali do budúcnosti zabrániť sporným prevodom pozemkov.
Opozícia žiadala premiéra okrem odvolania zástupcov Smeru vo fonde napríklad aj zverejnenie minulých zmlúv o prevode štátnej pôdy. "Tieto ultimatívne požiadavky opozičných strán v kauze SPF musím považovať za naozaj zvláštne a morálne neakceptovateľné vo svetle rozhodovania vo fonde v rokoch 1998 až 2006," povedal Fico novinárom.
Premiér dnes obvinil Dzurindu, že v minulosti štátne pozemky získali ľudia blízki tejto strane. K pozemkom neďaleko Bojnického zámku sa napríklad podľa neho dostal podnikateľ Ján Badžgoň, ktorý bol spájaný s SDKÚ-DS.
"Veľmi ma mrzí, že pán premiér poskytol takéto neoverené informácie, pretože sa nezakladajú na pravde," reagoval Badžgoň pre Aktuálne.sk. Pozemky vraj kúpil od inej firmy za trhovú cenu.
Sporné prevody pôdy z SPF vyvolali v posledných dňoch konflikt medzi Ficovým Smerom a ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Nominant HZDS vo fonde Branislav Bríza totiž odobril prevod zhruba milióna metrov štvorcových pôdy reštituentom, ktorí ju následne údajne za zlomok trhovej ceny predali firme, ktorá je považovaná za blízku Mečiarovej strane. Kauza vyvrcholila dnešným odvolaním Jureňu, ktorého na čele ministerstva nahradila Zdenka Kramplová. Prevodom pozemkov sa okrem toho zaoberá prokuratúra. Mečiarova strana napriek tomu ohlásila, že z koalície neodíde, a dnes ani nepodporila opozíciu v pokuse o odvolanie predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD).
Na odvolanie premiéra, ktoré by znamenalo aj pád celej vlády, by opozícia potrebovala hlasy aspoň 76 z celkovo 150 poslancov; za tri opozičné strany však do parlamentu po voľbách zasadlo iba 65 zákonodarcov. Návrh na hlasovanie o nedôvere Ficovi dnes podporila aj ďalšia opozičná strana SMK a po dlhšom rokovaní i KDH. "Tento návrh považujem za veľmi vážny, preto som potreboval čas na diskusiu," povedal ČTK šéf KDH Pavol Hrušovský. Návrh by mal byť predložený do konca týždňa.
Hrušovský: Dzurinda ma sklamal, s Mečiarom nebudem vyjednávať
Predseda KDH Pavol Hrušovský je sklamaný, že šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda sa poponáhľal s návrhom na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Podľa neho sa ešte malo diskutovať a dohodnúť prípadný scenár, ak by Ficova vláda padla. „Som trošku sklamaný, že sme nedokázali trošku viacej diskutovať, Mikuláš Dzurinda vyvinul iniciatívu trošku individuálne,“ povedal pred novinármi Hrušovský.
KDH podporí návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi, rozhodli o tom predsedníctvo hnutia a poslanecký klub. „Nemožno sa uspokojiť s vyriešením celej pozemkovej kauzy tak, že tu je jeden zlý Mečiar a dobrý Fico,“ zdôvodňuje Hrušovský. Tvrdí, že KDH sa pripojilo k ďalším dvom opozičným stranám, pretože Fico síce obviňuje zlého Mečiara zo zodpovednosti za kauzu na fonde, ale naďalej ĽS-HZDS zostáva jeho koaličným partnerom. Hrušovský si myslí, že opozícia by mala diskutovať o tom, čo príde, ak vláda padne. Podľa neho bude potrebné nájsť také riešenie, aby nevznikla totálna kríza. „Žiaľ, my sme sa k tejto diskusii nedostali,“ upozornil Hrušovský.
Šéf kresťanských demokratov sa domnieva, že zvolanie schôdze o vyslovení nedôvery predsedovi vlády nie je zbytočné, hoci opozícia nedisponuje dostatočným počtom hlasov. „Je to ústavné právo poslancov,“ uviedol Hrušovský. Dzurindu podozrieva z toho, že pri hlasovaní sa chce spojiť s Vladimírom Mečiarom a jeho ĽS-HZDS. KDH podľa Hrušovského nebude rokovať s poslancami ĽS-HZDS, aby v parlamente podporili takýto návrh. "Vládna koalícia je krehká, ale ja určite s Vladimírom Mečiarom vyjednávať o podpore odvolania vlády nebudem. Vladimír Mečiar sa pre mňa nestal politickým partnerom na rokovanie,“ zdôraznil predseda KDH.
Hrušovský povedal, že ĽS-HZDS sa dnes ocitlo v pomerne smiešnej pozícii tejto vládnej koalície. „Ak niekto ráta, že by budúca vláda mohla vzniknúť s účasťou HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom, v takejto vláde nech nikto s KDH neráta, ani Mikuláš Dzurinda,“ vyhlásil Hrušovský.