BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Konferencia biskupov Slovenska (KBS) nesúhlasí s návrh novelizovaného nariadenia vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve a žiada, aby ho vláda v stredu neschválila. Nariadenie stanovuje koeficienty, podľa ktorých budú územnej samospráve vypočítané finančné prostriedky na žiakov základnej umeleckej školy a žiakov školského zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a v zriaďovateľskej pôsobnosti štátom uznanej cirkvi, náboženskej spoločnosti, fyzickej osoby alebo inej právnickej osoby. Hodnoty koeficientov pre žiakov ZUŠ a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkví a súkromných osôb tvoria 62 % hodnoty koeficientov stanovených pre žiakov ZUŠ a školských zariadení zriadených obcou. "Takto stanovenými koeficientmi je zásadne porušený princíp distribučnej spravodlivosti v rozdeľovaní verejných zdrojov, následkom čoho dochádza k dvojnásobnej diskriminácii," upozorňujú biskupi.
Diskriminované sú podľa katolíckych biskupov tie obce, ktoré nie sú zriaďovateľmi ZUŠ a školských zariadení. Do ich rozpočtu sa dostane o 40 % menej výnosu dane z príjmov ako tým obciam, ktoré sú zriaďovateľmi ZUŠ a školských zariadení. Diskriminovaní sú žiaci, ktorí navštevujú ZUŠ a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkví a súkromných osôb, lebo z verejných zdrojov dostanú na výchovu a vzdelávanie v týchto zariadeniach o 40 % menej finančných prostriedkov ako ich rovesníci, ktorí navštevujú ZUŠ a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti obce.
Slovenská republika sa hlási k demokratickým krajinám, ktoré uznávajú základné ľudské práva s vylúčením diskriminácie jednotlivcov. "V prípade schválenia predloženého návrhu nariadenia vlády dôjde k faktickej diskriminácii tej časti občanov, ktorí si pre svoje vzdelávanie zvolili inštitúcie, ktoré poskytujú takéto služby a nie sú zriadené samosprávou," upozorňujú biskupi. Uvedená právna úprava podľa nich výrazne obmedzí slobodnú ponuku vzdelávacích príležitostí zo strany zriaďovateľov, výrazným spôsobom obmedzí slobodnú voľbu vzdelávacej cesty pre žiakov, resp. ich rodičov a upevní monopol a pozície výchovných a vzdelávacích inštitúcií zriaďovaných samosprávou.
Biskupi preto žiadajú vládu, aby predložený návrh nariadenia neschválila. Žiadajú tiež, aby každá územná samospráva dostala na žiakov do veku 15 rokov finančné prostriedky z podielových daní rovnako podľa
počtu žiakov, bez ohľadu na to, kto je zriaďovateľom školského zariadenia a ZUŠ, ktoré žiak navštevuje. "Zároveň žiadame poslancov územných samospráv, aby pri schvaľovaní rozpočtov rešpektovali rovnoprávnosť prístupu k výchove a vzdelávaniu u všetkých žiakov žijúcich v pôsobnosti územnej samosprávy bez ohľadu na to, kto je zriaďovateľom inštitúcie poskytujúcej výchovno-vzdelávacie služby," žiadajú biskupi.