"Premiér Fico vyhlasoval, že pokiaľ uspeje Smer vo voľbách, bude situáciu riešiť. Nerieši ju!," vyhlásil pred približne dvadsiatkou účastníkov mítingu predseda Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. Odborári preto žiadajú, aby sa v budúcom roku zvýšili odvody za poistencov štátu z navrhovaných 4,5 na päť percent priemernej mzdy, čo by zdravotníctvu prinieslo niekoľko miliárd korún navyše. Zástupcovia zdravotníkov už dlhšie taktiež žiadajú osobitný zákon, ktorý by im zaručoval nárast platov.
Fico v minulosti namietal, že programové vyhlásenie vlády síce obsahuje cieľ zvýšiť odvody za dôchodcov či študentov na päť percent, ale nemusí sa tak stať hneď v prvých rokoch vládnutia súčasného kabinetu. Platy zdravotníkov sa navyše postupne zvyšujú, povedal minulý týždeň minister zdravotníctva Ivan Valentovič, ktorý je nominantom Ficovej strany Smer-SD.
Zdravotnícki odborári a aj ďalší zástupcovia lekárov a sestier opakovane vyhlasovali, že pokiaľ sa výrazne nezvýšia ich mzdy, veľká časť z nich odíde do zahraničia a slovenských pacientov nebude mať kto liečiť.
Ministerstvo od odborárov očakáva reálne návrhy
Zvýšenie platieb štátu zo 4 % na 5 % z priemernej mzdy za ekonomicky neaktívnych občanov sa podľa ministerstva zdravotníctva (MZ) ukázalo ako nevyhnutnosť pre nastolenie ekonomickej stability v systéme.
"Súčasná výška odvodov však prihliada aj na napĺňanie maastrichtských kritérií, ktoré sú podmienkou pre zavedenie eura," uviedlo MZ v reakcii na požiadavky odborárov zvýšiť platby štátu za svojich poistencov. MZ je presvedčené, že nárast zdrojov v rezorte a legislatívne zmeny v oblasti zdravotného poistenia, v súbehu s napĺňaním racionalizačných opatrení, prinesú očakávaný výsledok. Ako MZ upozornilo, celkový objem disponibilných zdrojov v zdravotníctve sa v roku 2008 oproti predchádzajúcemu roku má zvýšiť o 13,4 mld. Sk.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič očakáva zo strany odborárov konštruktívnejší prístup, vrátane nastolenia reálnych návrhov, ktoré korešpondujú s možnosťami zodpovedajúcimi skutočnosti. Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) pritom v utorok vyzval vládu, aby plnila vlastné programové vyhlásenie a zvýšila platby štátu na úroveň 5 %, ako sa zaviazala. Na budúci rok to má byť podľa návrhu štátneho rozpočtu 4,5 % priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve,
Odborári upozorňujú, že platy v slovenskom zdravotníctve nedosahujú ani úroveň priemernej mesačnej mzdy. Pri takejto úrovni platov preto zdravotnícki pracovníci odchádzajú do zahraničia. "Odborári nepochybne zaregistrovali, že v priebehu minulého roka sa platy zvyšovali dvakrát a tento rok jedenkrát. Všetky kroky v tomto smere boli v súlade s ich požiadavkami," reagovalo ministerstvo zdravotníctva.
Autor: šif

Beata
Balogová
