Bratislava. Ministerstvá školstva a práce stále nerozdelili asi polovicu z peňazí, ktoré Európska únia vyčlenila pre Slovensko na roky 2004 až 2006. Napriek tomu predstavitelia obidvoch ministerstiev veria, že podstatná časť z vyčlenených peňazí sa k žiadateľom dostane. Podľa pravidiel Európskej únie možno peniaze dočerpať ešte počas nasledujúceho roka.
"Koncom minulého roka ministerstvo školstva čerpalo peniaze na úrovni päť percent. Dnes sa už pohybujeme niekde v okolí štyridsiatich percent," zhrnul minister školstva Ján Mikolaj na dnešnej konferencii venovanej eurofondom. Časť peňazí by sa podľa neho mala rozdeliť ešte na prelome tohto a nasledujúceho roka.
Problémy so získavaním peňazí z EÚ malo aj ministerstvo práce, povedal novinárom štátny tajomník ministerstva Peter Sika. Predovšetkým o projekty určené pre Bratislavský samosprávny kraj bol podľa skorších vyjadrení ministerstva nízky záujem a v súčasnosti dosahuje podľa Siku úroveň čerpania v tomto kraji len hranicu asi 24 percent.
Ťažkosti Slovenska pri čerpaní časti peňazí z eurofondov zaznamenala aj Európska komisia, poznamenal dnes eurokomisár Vladimír Špidla. V rovnakej situácii však podľa neho boli aj ďalšie členské štáty a doposiaľ všetky sa dokázali v čerpaní peňazí z EÚ zlepšiť. "Nevylučujem, že stopercentné čerpanie nebude. To sa môže prihodiť," varoval napriek pokrokom žiadateľov Špidla.
Meškanie pri rozdeľovaní peňazí už skôr predstavitelia ministerstiev zdôvodňovali nedostatkom odborníkov a zložitou procedúrou overovania, či riešitelia projektov použili pridelené peniaze správne.
Súbežne s čerpaním peňazí z predchádzajúceho programovacieho obdobia by sa podľa zástupcov ministerstiev už mali čerpať peniaze, ktoré sú pre Slovensko vyčlenené na roky 2007 až 2013. Na vzdelávanie a sociálne veci by krajina mohla získať približne 1,5 miliardy eur, teda asi 50 miliárd korún. Peniaze z európskych zdrojov však bude možné používať aj na opravy ciest či rozvoj regiónov a celkovo by Slovensko mohlo získať asi 380 miliárd korún.