Bratislava 17. apríla (TASR) - Riaditeľ odboru zahraničných vzťahov a protokolu na Úrade vlády SR Milan Zachar konštatoval, že urobil chybu, keď v roku 1995 nevykonal povinnú ročnú registráciu kaktusov vo svojej zbierke. Počas svojich súkromných ciest do Mexika a Chile v rokoch 1990, 1991 a 2000 a v dobe pôsobenia na Veľvyslanectve SR v Mexiku bol však "nespočetne veľa krát kontrolovaný" pri prechode štátnych hraníc. "Pri žiadnej z týchto kontrol som pri sebe nemal jedinú rastlinu", zdôraznil.
Zachar tak reagoval na článok v denníku Pravda zo soboty 14. apríla. Ten uviedol, že terajší pracovník Úradu vlády bol navrhnutý na post veľvyslanca SR v Mexiku, pričom v minulosti čelil podozreniu z nelegálneho obchodovania so vzácnymi a zákonom chránenými rastlinami v tejto latinskoamerickej krajine. Návrh na vymenovanie údajne predložil prezidentovi SR minister Eduard Kukan. Podľa Pravdy si dal Schuster celú záležitosť preveriť a na základe zistených informácií s nomináciou tohto človeka na post veľvyslanca v uplynulých týždňoch nesúhlasil.
Zachar pre TASR vysvetlil, že patril medzi pravdepodobne prvých kaktusárov, ktorí si dobrovoľne zaregistrovali rastliny na Ministerstve životného prostredia v roku 1993. Poslednú aktualizáciu registrácie urobil ešte pred odjazdom na mexickú ambasádu 25. apríla 1994. Vlastnil vtedy niekoľko sto rastlín a kompletný zoznam odovzdal výkonnému orgánu CITES. Tento zoznam však neaktualizoval o rok neskôr.
Vyšetrovanie podozrenia z ilegálneho obchodu s kaktusmi začalo na základe zabavenia korešpondencie s priateľom z Nemecka. Listy obsahovali len informácie o lokalitách kaktusov v Mexiku, pričom výmena informácii o náleziskách rastlín nie je zakázaná, podotkol Zachar. O prebiehajúcom vyšetrovaní bolo informované Ministerstvo zahraničných vecí SR, ktoré však Zachara neodvolalo. V roku 1996 vykonala Slovenská inšpekcia životného prostredia kontrolu Zacharovej zbierky a zistila, že 36 osobitne chránených kaktusov vlastní bez povolenia. Podľa vyjadrenia znalca však "kaktusy, ktoré boli kontrolou identifikované, nevykazujú znaky rastlín zbieraných vo voľnej prírode".
O nezmyselnosti prípadu podľa Zachara svedčí i to, že v roku 1997 mu odbor životného prostredia Okresného úradu v Pezinku bez prieťahov udelil súhlas na pestovanie osobitne chránených druhov rastlín. Dnes Zacharova registrácia zahŕňa viac ako 4 tisíc kusov kaktusov.
Zachar súčasne upozornil na problematickosť zákona o ochrane prírody a krajiny. Podľa znenia zákona sa totiž priestupku dopustí každý, kto dostane alebo si kúpi niekoľko cibuliek snežienok a nedoloží príslušnému odboru životného prostredia okresného úradu, ako ich nadobudol a nepožiada o súhlas s ich pestovaním.
Štátny úradník sa vyjadril aj k informácií Pravdy o cene 7 tisíc amerických dolárov za jeden kaktus. Priemerná cena jedného kaktusu je podľa cenníka najväčšej českej firmy na predaj kaktusov a sukulentov okolo 25 Kč, najdrahšie sa predávajú za 85 Kč. Výnimočne veľké rastliny dovážané legálne z Kanárskych ostrovov stoja približne 1000 Kč, podotkol Zachar.
*alf som