Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko dnes pre TASR uviedol, že sokoliari na základe popisu pozorovateľov zistili, že ide o uleteného sokola tmavého z Červeného Kameňa. Krátko pred príchodom sokoliarov však vták opustil svoje prechodné útočisko a presídlil sa na iné miesto.
Úlety dravcov chovaných sokoliarmi nie sú v mestskom prostredí zaznamenávané každý deň, ale vždy, keď sa v meste objaví dravec podozrivo krotký, navyše vystrojený rolničkami, dĺžcom alebo iným sokoliarskym výstrojom, vzbudí pozornosť. "V prípade takéhoto nálezu je dôležité, aby sa dravý vták dostal čo najskôr do rúk svojho majiteľa," skonštatoval Gúgh. "Preto nálezcom takýchto jedincov vždy odporúčame obrátiť sa na Slovenský klub sokoliarov," dodal.
Uletené sokoliarske dravce sú vždy v ohrození zo strany človeka a doplatiť môžu práve na krotkosť. Ďalším dôvodom, prečo je dôležité dravca čo najskôr dostať k majiteľovi, je podľa Gúgha aj riziko pre naše pôvodné druhy sokolov. Najmä pri sokoloch existuje totiž možnosť kríženia rôznych rás a poddruhov, čo môže ovplyvniť genofond pôvodných populácií sokolov na Slovensku. Nezanedbateľnou je aj konkurencieschopnosť uletených krížencov a nepôvodných druhov, ktoré môžu vytláčať sokoly zo svojich hniezdisk a teritórií.