Bratislava 28. novembra (TASR) - Senát Špeciálneho sudu (ŠS) v utorok popoludní na svojom neverejnom zasadnutí rozhodoval o námietke zaujatosti, ktorú podal podnikateľ Jozef M. obžalovaný z tunelovania nebankových subjektov na všetkých členov senátu.
"Senát dospel k názoru, že nie je zaujatý a nevylúčil sa. V prípade, že obžalovaný podá proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť, bude o nej rozhodovať Najvyšší súd SR," povedala dnes pre TASR hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková.
Pezinský ŠS nemohol žiadosť o predĺženie väzby ďalších dvoch údajných komplicov Jozefa M. - podnikateľov Dávida B. a Patrika P. - podať práve pre spomínanú námietku zaujatosti, ktorú voči senátu vzniesol veľkopodnikateľ Jozef M. Pred tým, ako by mohol senát požiadať o predĺženie väzby, musel by rozhodnúť o spomínanej námietke zaujatosti. Aj v prípade, žeby ju neuznal, obžalovaní by mohli podať sťažnosť, ktorú by musela posúdiť vyššia inštancia, teda Najvyšší súd (NS) SR. TASR to pred pár dňami pripomenula hovorkyňa ŠS Kudjáková. Dodala, že ŠS nemohol konať, keďže sa spis nachádzal na NS. Dávid B. a Patrik P. sa tak dostanú na slobodu s najväčšou pravdepodobnosťou už v nadchádzajúci piatok.
Obaja budú teda prepustení necelý mesiac po tom, čo brány bratislavskej väzby opustil aj Jozef M. Posledný termín na podanie žiadosti uplynul ŠS na začiatku tohto týždňa.
Jozef M. bol vo väzbe od decembra minulého roka, pričom v apríli ho ŠS už odsúdil za vytunelovanie skrachovaných nebankových subjektov BMG a Horizont na 12 rokov. Podnikateľ sa proti rozsudku odvolal. Tvrdil, že jeho väzba aj jej predĺženie sú protizákonné. Na Ústavný súd (ÚS) SR dal podania v januári aj v júli.
Jozefa M. prepustili 25. októbra z bratislavskej väzby. Udialo sa tak na základe rozhodnutia ÚS SR, ktorý nariadil Najvyššiemu súdu prepustiť ho z väzby a vyplatiť mu náhradu trov vo výške 7492 korún. Plénum ÚS SR rozhodlo o tom na neverejnom zasadnutí 23. októbra.
NS SR uznesením z 26. júna 2007, ktorým sa lehota trvania väzby Jozefa M. predĺžila do 30. novembra 2007, porušil základné ústavné a ľudské práva sťažovateľa. ÚS svojím rozhodnutím zrušil uznesenie NS z 26. júna a NS prikázal, aby menovaného neodkladne prepustil z väzby na slobodu. NS je povinný zaplatiť sťažovateľovi náhradu trov konania vo výške 7492 Sk na účet jeho právneho zástupcu do jedného mesiaca od doručenia nálezu ÚS.
Porušenie svojich základných práv videl Jozef M. v tom, že väzbu mu druhýkrát predĺžili neodôvodnene bez osvedčenia konkrétnych skutkových okolností. Podľa sťažovateľa vyhlásením rozsudku vo veci samej 27. apríla tohto roku sa dokazovanie skončilo a tým pominul akýkoľvek dôvod ďalšej väzby. Dôvodom na predĺženie väzby Jozefa M. bola podľa NS reálna hrozba, že by sa obžalovaný snažil vyhnúť trestnému stíhaniu a maril tak priebeh trestného konania.
Najvyšší súd SR 11. októbra na neverejnom zasadnutí zrušil rozsudok Špeciálneho súdu v Pezinku nad Jozefom M. v kauze údajného tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Zrušil teda prvostupňový rozsudok a vec vrátil ŠS, aby ju znova v potrebnom rozsahu prerokoval a rozhodol. Uznesenie a spis doručili na ŠS následne 14. novembra.
ikr ed