"Dúfam, že seriózni vydavatelia tomu prispôsobia aj maloobchodnú cenu knihy. Je to aspoň záruka toho, že cena kníh sa nebude zvyšovať, hoci sa vstupy neustále zvyšujú," povedal ČTK Aust.
"Aj keď vydavatelia pôvodne požadovali nulovú DPH na knihy, sú radi, že sme sa dostali z popredného miesta DPH v Európe," povedal Aust. Podľa neho zníženie dane bude prvým krokom k tomu, aby sa knihy na Slovensku vydávali vo vyšších nákladoch.
Naposledy sa sadzba DPH na knihy menila začiatkom roka 2004, keď sa zvýšila na 19 zo 14 percent. Už vtedy vydavatelia a spisovatelia upozorňovali, že Slovensko zvyšovaním dane ide proti európskym trendom. Varovali, že to spôsobí ťažkosti najmä menším vydavateľstvám. Okrem toho podľa Austa ceny ovplyvnili aj ľudí a po zdražení si namiesto piatich kníh kúpili štyri ročne.
Slovenský knižný trh, ktorého ročný obrat je asi 1,7 miliardy korún, podľa vydavateľov v posledných rokoch stagnuje, v porovnaní s minulosťou však vychádza viac knižiek. Asi pred desiatimi rokmi vyšlo 4500 titulov ročne, vlani bolo podľa ministerstva kultúry v ponuke 9400 nových knižiek. V susednom Česku, kde majú päťpercentnú sadzbu DPH, vlani vydali historicky rekordných 18.455 titulov.
Kabinet Roberta Fica už skôr zvýhodnil nižšou sadzbou DPH lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky, na ostatné tovary sa vzťahuje 19-percentá daň. Okrem kníh dnes poslanci preradili do zníženej sadzby DPH ďalšie zdravotné pomôcky, napríklad plienky a podložky pre dospelých, ale aj tlačené hudobniny. Ficova vláda zvažovala zaviesť nižšiu daň tiež napríklad na internet.
Podľa odhadu ministerstva financií by malo schválené rozšírenie okruhu tovarov so zníženou DPH zapríčiniť výpadok daňových príjmov štátneho rozpočtu na budúci rok o 320 miliónov korún. V roku 2009 by mali byť nižšie o 338 miliónov Sk a v ďalšom roku o 357 miliónov korún.
Jednotnú 19-percentnú DPH presadila minulá vláda premiéra Mikuláša Dzurindu. Na rovnakej úrovni stanovila aj sadzbu dane z príjmu. Väčšina krajín v Európskej únii si zachovala viacero sadzieb DPH.
Príjmy štátneho rozpočtu z výberu dane z pridanej hodnoty v rokoch 2005 až 2007 (v miliardách Sk):
rok rozpočet skutočnosť
2005 117,3 122,4
2006 120,0 128,5
2007 135,7 111,1*
* - k 31. októbru
Zdroj: Daňové riaditeľstvo SR