Návrh ministerstva počítal s tým, že obchodníci prídu o možnosť vyžadovať od svojich dodávateľov napríklad poplatky za zaradenie výrobku do evidencie alebo za umiestnenie tovaru na konkrétnom mieste v predajni. Ak by zákon prešiel v súčasnej podobe, predajcovia tiež nebudú môcť predávať tovar lacnejšie, ako bola výrobná alebo dodávateľská cena. Za porušenie zákona má hroziť pokuta do desiatich miliónov korún alebo dvojnásobok, ak obchod poruší zákon opakovane.
Rýchle prijatie zákona o "neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch" ohlásil Fico už pred niekoľkými týždňami, keď obvinil reťazce z predražovania potravín a kritizoval ich za vysoké zisky. Zástupcovia obchodníkov a opozícia návrh podrobili kritike. Argumentovali aj tým, že ceny potravín v posledných mesiacoch vzrástli v celej Európe po zvyšovaní cien v pôdohospodárstve.
Okrem nepopulárnosti vyšších cien má vláda na čele s ľavicovým Smerom-SD záujem držať ceny potravín nízko aj pre ich vplyv na infláciu, ktorú musí Slovensko držať nízko pre plánované zavedenie eura v roku 2009.
Zákon začne platiť neskôr
Zákon by mal podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka platiť asi od polovice budúceho roka. Kabinet premiéra Roberta Fica totiž ustúpil od pôvodného plánu, aby sa návrh prerokoval v zrýchlenom legislatívnom konaní.
"Zrejme kontrakty na budúci rok sú už podpísané. Nemá význam, aby zákon platil od 1. februára, vzhľadom na to, že aj tak by neplatil retroaktívne (so spätnou platnosťou)," zdôvodnil Jahnátek zmenený postoj vládneho kabinetu.
Do zákona boli zapracované pripomienky Európskej komisie, tá sa vyjadrí neskôr
Pripomienky Európskej komisie, ktoré boli zapracované do návrhu zákona boli podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka technického charakteru.
"Zapracovali sme pripomienky Legislatívnej rady vlády a tiež päť konkrétnych pripomienok Európskej komisie," konštatoval dnes po rokovaní vládneho kabinetu minister a doplnil, že pripomienky nezasahovali do podstaty zákona, boli len technického charakteru.
Zapracovanie týchto piatich pripomienok Európskej komisie do návrhu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý dnes schválila slovenská vláda, ešte neznamená, že EK nemôže mať výhrady k finálnemu textu. V Bruseli to dnes uviedol hovorca komisára pre vnútorný trh Oliver Drewes.
Podľa jeho slov bude EK posudzovať tento zákon z hľadiska jeho kompatibility s európskou legislatívou, konkrétne so slobodou usadiť sa. Tento princíp v praxi znamená, že každý prevádzkovateľ sa môže usadiť kdekoľvek v Európskej únii a vyvíjať ekonomickú aktivitu bez toho, aby mu boli kladené bezdôvodné prekážky akéhokoľvek druhu. V prípade zákona o obchodných reťazcov by však podľa Bruselu mohlo dôjsť k situácii, že by zahraniční záujemcovia o vstup na slovenský trh mali podmienky odlišujúce sa od podmienok na trhoch iných štátov únie. EK podľa Drewesa oceňuje, že ju slovenská strana kontaktovala za účelom konzultácie.
"Teraz je našou povinnosťou preskúmať technické podrobnosti a prehodnotiť celý zákon ako taký. Máme obzvlášť pochybnosti v súvislosti s princípom zaručenia slobody usadiť sa, takže predovšetkým sa budeme zaoberať zákonom z tejto strany," objasnil hovorca.
Keďže Brusel zatiaľ nevidel definitívnu verziu zákona, Drewes považuje za predčasné špekulovať o možných záveroch.
"Hoci bolo päť technických pripomienok začlenených, musíme posúdiť celý zákon a podrobne ho prehodnotiť. Nechcem predbiehať, vyjadríme sa, až uvidíme finálnu verziu, a potom zaujmeme postoj," dodal Drewes.
Hovorca súčasne pripomenul, že každý členský štát môže prijímať svoju legislatívu, ktorá však musí byť v súlade s určitými základnými princípmi, a v prípade, že tým dôjde k porušeniu európskych zákonov, musí EK konať. Vo väčšine prípadov sa tak stáva na základe podnetu či sťažnosti od spoločností alebo občanov, ktorí sa považujú za poškodených. V prípade zákona o obchodných reťazcoch však prišli za expertmi komisie priamo slovenskí predstavitelia, takže Brusel o možných problémoch vie a bude sa touto legislatívou zaoberať.