Bratislava 28. novembra (TASR) - Krajský súd v Bratislave odročil dnes verejné zasadnutie v kauze vydania Alžírčana Mustafu L., ktorý je podozrivý zo spolupráce s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Káida, na piatok 30. novembra.
Súd a štátna prokurátorka sa dovtedy pokúsi zabezpečiť rozsudok príslušného francúzskeho súdu, na základe ktorého bol Alžírčan v minulosti odsúdený za výrobu a používanie falzifikátov. Trojčlenný senát si dnes okrem iného vypočul listinné dôkazy. Mustafa L. pri odchodoch zo súdnej siene počas prestávok viac ráz pokrikoval: "chcem slobodu, som slobodný," a podobne. Nechal sa počuť, že sa bojí vydania do Alžírska.
"Akokoľvek súd rozhodne, prijmem rozhodnutie súdu," vyhlásil dnes Mustafa L. Zasadnutie prebieha za prísnych bezpečnostných opatrení a za veľkého záujmu zástupcov médií. Na začiatok pojednávania 38-ročný Alžírčan vypovedal, že nenamieta voči zaujatosti trojčlenného senátu, teda na námietke netrvá. V prípade, že súd rozhodne o vydaní Mustafu L. do jeho krajiny, ten môže voči tomuto verdiktu podať sťažnosť na Najvyšší súd. Ak táto vyššia inštancia sťažnosť zamietne, Alžírčanov ďalší osud je v rukách ministra spravodlivosti SR Štefana Harabina. Nevylučuje sa, že napokon Mustafa L. bude súhlasiť s vydaním.
Predsedníčka senátu KS dnes prečítala žiadosť o vydanie, nôtu a aj zdôvodnenia alžírskej strany - rozsudok súdu v metropole Alžíra, ktorý v roku 2005 odsúdil v neprítomnosti Mustafu L. na doživotný trest odňatia slobody za účasť v terostickej skupine vo svojej vlasti a v zahraničí a okrem toho výroby a používania falzifikátov. Alžírsky občan mal byť údajne členom alžírskej teroristickej skupiny islamských radikálov GSPC a pôsobil v ozbrojenej skupine emira Hassána. Sudkyňa zároveň informovala o ďalšom vývoji kauzy, ktorá nasledovala po jeho zadržaní, pobyte v bratislavskej vyšetrovacej a následne aj vydávajúcej väzbe a potom aj jeho žiadosti poskytnúť mu azyl v SR.
Alžírsky občan sa pred niekoľkými týždňami neodvolal voči nedávnemu rozhodnutiu Migračného úradu Ministerstva vnútra SR neposkytnúť mu azyl, a tak o jeho ďalšom osude rozhoduje KS v Bratislave. "Keďže sa neodvolal voči zamietnutiu žiadosti o poskytnutie azylu, pokračuje sa vo vydávajúcom konaní. V súčasnosti sa čakalo na vytýčenie termínu na Krajskom súde v Bratislave," povedal pre niekoľkými týždňami pre TASR právny zástupca Menyhart. Rezultát Migračného úradu nadobudol platnosť 30. októbra tohto roku. Podľa informácií alžírskych úradov mal sa muž už od roku 1992 podieľať na výrobe výbušnín, pohyboval sa okrem Londýna aj v Nemecku a podobne. Dnešné verejné zasadnutie je tlmočené Mustafovi L.
Ako vtedy advokát dodal, na začiatku novembra v bratislavskom Justičnom paláci za jeho prítomnosti doručili jeho klientovi originál rozsudku a originál medzinárodného zatýkacieho rozkazu. Mustafa L. sa nachádza vo vydávajúcej väzbe od 20. júna, predtým bol vo vyšetrovacej väzbe. Polícia ho zatkla 4. mája tohto roku. V období, keď podal žiadosť o azyl, sa vydávajúci proces pozastavil.
O vydanie Mustafu požiadalo Alžírsko slovenskú stranu začiatkom júna. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku.
Na Mustafu L. sa mohla vzťahovať doplnková ochrana v zmysle zákona SR o azyle, preto by nemal byť vydaný do Alžírska. Pre TASR to na začiatku októbra povedal riaditeľ UNHCR Peter Kresák. "My jednoznačne z materiálov a informácií, ktoré máme k dispozícii, zastávame názor, že v Alžírsku hrozí pánovi Mustafovi L. mučenie a neľudské zaobchádzanie. Alžírsko sa z hľadiska justície a trestných vecí nepokladá za demokratický štát. Preto sme toho názoru, že sa naňho má vzťahovať doplnková ochrana v zmysle zákona o azyle Slovenskej republiky. Zákon o azyle v aktuálnom znení ustanovuje podmienky, za akých by sa vzťahovala na nejakú osobu doplnková ochrana. A to v prvom rade, ak by mu hrozil trest smrti v krajine, do ktorej má byť vydaný, alebo by mu hrozilo kruté a neľudské zaobchádzanie. Pán Mustafa L. je žiadateľ o azyl a v zmysle nášho právneho poriadku sa v rámci žiadosti o azyl má posudzovať aj možnosť poskytnutia doplnkovej ochrany, ak žiadateľ nespĺňa úroveň azylu," povedal ďalej Kresák.
O prípad Mustafu L. sa už počas leta začali zaujímať organizácie, ako je Amnesty International alebo UNHCR či už z Londýna, Paríža, Viedne alebo slovenské centrály. V Alžírsku mu údajne hrozí mučenie či dokonca až smrť.
Podľa niektorých slovenských médií sa Mustafa L. údajne nachádza na zozname teroristov hľadaných Interpolom. Absolvovať mal teroristický výcvik v Afganistane, kde údajne nadviazal kontakty na členov al-Káidy a ďalších skupín, ktoré aktívne pôsobia v Európe a Kanade. Mal by byť členom alžírskej teroristickej skupiny islamských radikálov GSPC v Londýne.