BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Policajné zásahy v Nitre, Trnave a proti kazašskej novinárke boli „netaktické.“ Dnes sa na tom uzniesol parlamentný branno-bezpečnostný výbor. Koaliční poslanci odhlasovali vyjadrenie poľutovania nad „netaktickými“zásahmi policajtov, na rokovaní boli iba dvaja opoziční poslanci - Martin Fedor z SDKÚ-DS a Béla Bugár z SMK, ktorí sa zdržali. Predseda výboru Rudolf Pučík zo SNS obhajuje policajný zákrok voči sprejerovi v Trnave, ktorý mal povolenie. Argumentuje aj tým, že polícia bola v strehu, pretože na futbalovom štadióne sa odohrali výtržnosti. „Polícia monitorovala okolie štadióna, videla tam občana, ktorý striekal na stenu, nemohla vedieť, či má, či nemá povolenie, občan zrejme nereagoval na ich výzvu, tak konala. Veď to je rizikové prostredie okolo štadióna. Prosím vás, však nerobme z polície zločineckú organizáciu,“ povedal pre agentúru SITA Pučík. Policajtovo správanie obhajuje, hoci priznal, že nebol pri zásahu. „Neviem, či policajtovu výzvu ten mladík uposlúchol alebo neuposlúchol, ja som tam nebol na tom mieste,“ vysvetľuje Pučík s tým, že polícia koná podľa zákona.
Pučík si myslí, že kazašská novinárka Balli Marzecová porušila verejný poriadok, lebo nedodržala dohodu s policajtmi, že nebude vykrikovať do megafónu, keď budú hrať hymny. Podľa poslanca Fedora polícia chybne zasiahla proti bezbrannej žene. Nepozdáva sa mu, že v schválenom uznesení nie je nič o tom, že minister vnútra Robert Kaliňák sa až po šiestich dňoch vyjadril k prípadu a priznal chybu polície. Polícia sa po niekoľkých prípadoch dostala do zlej situácie, „keď na jednej strane bola sila, na druhej strane bezbranní občania a dokonca v práve.“ Domnieva sa, že by bolo potrebné zlepšiť kontrolu policajných zásahov, ktorú má v súčasnosti na starosti inšpekcia ministerstva vnútra. „Veľakrát vidíme takú falošnú kolegialitu medzi policajtmi,“ uviedol pre agentúru SITA Fedor. Inšpekciu však nepovažuje za neobjektívnu. Chcel by, aby sa zlepšila kontrola zavedením externej kontroly, ktorú by mohol robiť napríklad výbor alebo odborná verejnosť.
Poslanec za KDH Vladimír Palko na výbore chýbal. Nechápe, prečo ešte aj dnes výbor rokoval o policajných zásahoch. Podľa neho o tomto bode skončili rokovanie v utorok. „To, čo prešlo dnes, to je také rozpačité vyjadrenie, ktorému vôbec nerozumiem.“
Výbor zasadal v čase, keď poslanci rokovali v pléne. Pučík, ktorý zvolal výbor, odmieta, že by porušil rokovací poriadok. „Nie je to nezákonné,“ bránil sa Pučík. Opak si myslí poslanec za KDH a člen ústavnoprávneho výboru Daniel Lipšic. Podľa neho ide o úplne absurdnú situáciu. „Zvolávať výbor cez plénum je neprijateľné. Pán predseda Pučík by sa trochu mal zamerať na štúdium rokovacieho poriadku,“ povedal. Poslanec za SMK Gábor Gál súhlasí s Lipšicom. Myslí si, že poslancovi nemožno odoprieť právo zúčastniť sa na pléne a prísť aj na výbor. „Tu vzniká obrovský konflikt,“ poznamenal Gál. Zároveň pripustil, že výbory zvyknú zasadať počas pléna, lepšie by bolo, keby zasadali počas prestávok. Fedor tvrdí, že rokovací poriadok striktne nezakazuje takýto postup.
Opozícia namietala voči zvolaniu branno-bezpečnostného výboru aj v utorok počas mimoriadnej schôdze o odvolaní predsedu parlamentu Pavla Pašku. Predsedajúci schôdze napokon zabezpečil, aby výbor nezasadal.
bl;pr;pr mz