Predsedovia vládnych strán Smer-SD a ĽS-HZDS Robert Fico a Vladimír Mečiar sa dnes navzájom obvinili z rozbíjania koalície. Ani jeden z nich však priamo nepotvrdil, že by ich strana z trojčlennej vládnej zostavy odišla. Pozornosť sa sústreďuje na poslancov ĽS-HZDS.
Premiér Robert Fico už nechce pokračovať v koalícii s HZDS a SNS. Novinárom to oznámil predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorý dnes náhle opustil dnešné rokovanie koaličnej rady.
"Žiadal od nás nejaké návrhy, neviem aké. Vytýkal HZDS, že za tri dni porobila veľmi veľa chýb, ktoré nie je ochotný tolerovať," uviedol pred novinármi Mečiar. Svojim podpredsedom Mečiar povedal, aby na rokovaní zostali, keď chcú. Oni však o niekoľko minút vyšli za ním.
Fico podľa Mečiara oznámil na koaličnej rade, že chce znova otvoriť témy ako zákon o preukazovaní pôvodu majetku a Mečiarove amnestie.
Fico podľa Mečiara chce presadiť na Ústavnom súde napadnutý zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktoré predseda ĽS-HZDS odmietal.
Mečiar nevie, či vláda padá alebo nie
"My neodchádzame. Čakáme, či vypovie alebo nevypovie a keď, či sa ješitnosť zmenší," uviedol šéf ĽS-HZDS. Podľa neho pokračovanie koalície závisí od toho, ako má Smer pripravenú pôdu. "Ak takýto ťah robí, že rozbíja koalíciu, musí vedieť aj s kým ju chce tvoriť," zdôraznil. Podľa neho Fico oznámil, že nie je ochotný pokračovať v koalícii ako predseda vlády. "Či to padne definitívne alebo nie, je tam výpovedná lehota, dohodovacie konanie, ešte zatiaľ nebolo. Ak povedal, že s nami nechce, musí mať v zálohe niekoho, s kým pôjde. Počkajme, nejak sa to vyrieši," dodal Mečiar. Na otázku, či padá vláda, odpovedal: "Ja neviem, ja idem domov."
VIDEO: Vladimír Mečiar o kríze
Podľa Mečiara si Fico kládol podmienky, za ktorých je ochotný v koalícii pokračovať, predseda HZDS však neuviedol, aké to boli. Mečiar takisto uviedol, že nevie, či koalícia skončila a že je vecou Smer-u, či koaličnú dohodu vypovie. Smer chce podľa neho HZDS z koalície vytlačiť.
Mečiar však odmietol tvrdenie, že Smer-SD má zabezpečenú podporu šiestich poslancov ĽS-HZDS. Sám Mečiar nepreferuje nič. "Tu boli všetky podmienky pre to, aby táto koalícia robila. Niekto začal uvážene zbytočný nepravdivý útok na koaličnú stranu aj koalíciu. Tak nech sa rozhodne ako chce," zdôraznil.
Fico: Koalícia je v zvláštnej situácii, treba reagovať na zlodejčiny
Premiér Robert Fico si myslí, že vládna koalícia sa ocitla v zvláštnej situácii, ktorú treba nejako vyriešiť. „Život prináša niekedy aj zlodejčiny, na tie zlodejčiny treba reagovať a my reagujeme principiálne,“ povedal pred novinármi predseda vlády krátko po stretnutí s poslaneckým klubom Smeru-SD. Poslancov na ňom informoval o tom, čo sa odohralo na dnešnej koaličnej rade. „Celý poslanecký klub, 50 poslancov Smeru - sociálna demokracia má absolútne rovnaký názor na vec, ako som ho prezentoval na Úrade vlády,“ povedal Fico.
Poslanci si dohodli so svojím straníckym šéfom, ako budú postupovať pri hlasovaní o štátnom rozpočte. „Prebrali sme si ďalšiu taktiku,“ uviedol Fico. Odmietol povedať, či by bol za to, aby sa hlasovanie o štátnom rozpočte spojilo s hlasovaním o dôvere vláde. „Ústava takúto možnosť pripúšťa,“ povedal premiér s tým, že toto rozhodnutie treba nechať na štvrtok.
Ministri, ktorí prišli na stretnutie poslancov s premiérom, nechceli konkretizovať, o čom sa rokuje v poslaneckom klube. „Myslím, že pán premiér povedal všetko, čo chcel povedať,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Minister obrany František Kašický a podpredseda vlády pre ľudské práva Dušan Čaplovič odmietli komentovať situáciu.
Podpredsedníčka poslaneckého klubu Smer-SD Renáta Zmajkovičová povedala, že premiér im hovoril o reakcii predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara k zastaveniu prevodov pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde. Mečiar by mal podľa nej rešpektovať rozhodnutie snemu ĽS-HZDS, ktorý schválil zotrvanie v koalícii. „Myslím si, že to rozhodnutie by mal rešpektovať pán Mečiar. Ja si myslím, že by mali zostať v koalícii. Mám takéto informácie, že členovia HZDS chcú zostať v rámci koalície aj z regiónov,“ uviedla pre agentúru SITA Zmajkovičová.
Fico nepotvrdil rozpad koalície, vládna kríza pretrváva
Robert Fico dnes nepotvrdil, že sa vládna koalícia rozpadá pre spory s ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Vyhlásil, že pretrváva vládna kríza pre podvodné prevody pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde, z ktorých obvinil nominantov ĽS-HZDS.
VIDEO: Podľa Fica sa HZDS bratríčkuje s Dzurindom
KAMERA: Eugen Korda
Fico pokračoval, že hneď po podniknutých krokoch v súvislosti so SPF spustil líder ĽS-HZDS akt pomsty proti Smeru-SD a jeho predstaviteľom. "Na základe tohto sme zvolali mimoriadnu Koaličnú radu, na ktorej som veľmi jasne povedal, že nebudeme nikdy rešpektovať zlodejiny a podobné podvody, pokiaľ sa to týka štátneho majetku. Taktiež nebudeme rešpektovať žiadne akty pomsty a ani pomalé rozbíjanie vládnej koalície, ktoré zjavne organizuje s pánom Dzurindom," zdôraznil.
Dodal, že po týchto jeho slovách sa Vladimír Mečiar zdvihol a odišiel z mimoriadneho rokovania Koaličnej rady.
Slota v koniec neverí
Predseda SNS Ján Slota aj po odchode Mečiara na rokovania zostal.
Slota si nemyslí, že predčasný odchod Vladimíra Mečiara a podpredsedov ĽS-HZDS z dnešného rokovania koaličnej rady automaticky znamená koniec tejto vlády. Rozhodujúce budú podľa neho nasledujúce dni a pravdepodobne hlasovanie o štátnom rozpočte. Verí, že väčšia časť poslancov ĽS-HZDS podporí súčasnú vládnu koalíciu.
VIDEO: Ján Slota o obvineniach premiéra a predsedu HZDS
Podľa Slotu padli isté kritické slová na adresu ĽS-HZDS a exministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. SNS ale maximálne záleží na zachovaní tejto vlády. "Táto destabilizácia nikomu neprospieva, predovšetkým ekonomike," podotkol.
Ako pokračoval Slota, predčasné voľby nie sú reálne, pretože v parlamente sa nenájde 90 hlasov. "SNS sa na to pozerá skutočne pragmaticky a myslím si, že v parlamente sa rozhodne pri prijímaní rozpočtu na budúci rok. Možno rozpočet bude vlastne tou dôverou tejto vlády," povedal. Zároveň si myslí, že zostava vládnej koalície sa môže posunúť "niekde inde".
Na koalíciu reaguje aj koruna
Slovenská koruna v stredu na správy o možnom rozpade koalície reagovala vyše desaťhalierovým oslabením. Ráno podľa dílera UniCredit Bank Patrika Maleca otvárala na úrovni 33,400 / 420 SKK/EUR a pod regionálnym vplyvom zhodnotila na 33,280 / 300 SKK/EUR. Premiér Robert Fico podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara na koaličnej rade oznámil, že nie je ochotný pokračovať v koalícii. "Po správach o nezhodách vo vládnej koalícii sa slovenská mena odpútala od regiónu a zareagovala oslabením na 33,430 / 450 SKK/EUR," povedal díler. V závere dňa sa kurz nachádzal pri otváracej hodnote, teda na 33,400 / 420 SKK/EUR.Ďalší vývoj na devízovom trhu bude podľa neho nejasný bez jasného trendu a ťažko odhadnúť pásmo, v ktorom by sa koruna mohla najbližšie dni obchodovať. "Obchodovanie bude nervóznejšie, ak nevyjde jasnejšie stanovisko zo strany vládnej koalície," dodal Malec.
Koalícia iba v utorok zažehnala spor o kontroverzné prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde v prospech firmy blízkej ĽS-HZDS. Fico v tomto prípade presadil odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS). Mečiarova strana sa rozhodla ostať v koalícii a nepodporila ani návrh opozície na odvolanie Pavla Pašku (Smer-SD) z čela Národnej rady.
Politológovia sa vyjadrujú ku koaličnej kríze
Podľa politológa Samuela Abraháma je požiadavka premiéra SR Roberta Fica zrušiť Mečiarove amnestie absolútne zásadným zlomom v celej situácii a znamená definitívny rozkol medzi Ficom a Mečiarom. (pokračovanie s reakciami Rastislava Tótha, Grigorija Mesežnikova a Miroslava Kusého)
Vývoj koaličnej krízy pre sporné prevody pozemkov
Chronológia sporu medzi vládnymi stranami Smer-SD a ĽS-HZDS o prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde:
12. novembra
Denník Sme informoval , že spoločnosť GVM získala výhodne pozemky pod Vysokými Tatrami od reštituentov, ktorým túto pôdu krátko predtým pridelil Slovenský pozemkový fond (SPF). (pokračovanie... )
Prezident je za stabilitu, ale ku koaličnej kríze sa zatiaľ nevyjadrí
Koaličnú krízu sleduje aj prezident SR Ivan Gašparovič a o vzniknutej situácii ho podľa televízie TA3 informoval premiér Robert Fico.
"Prezident pozorne sleduje vývoj a ako najvyšší predstaviteľ štátu je za to, aby bola stabilná situácia na Slovensku, no k vnútrokoaličnej diskusii sa zatiaľ nebude vyjadrovať," uviedol pre TA3 hovorca prezidenta Marek Trubač.
Dzurinda vylúčil vstup SDKÚ do vlády v tomto volebnom období
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vylúčil vstup svojej strany do vlády v tomto volebnom období. Zároveň vyzval premiéra Roberta Fica, aby dokázal svoje tvrdenie, že Dzurinda rozbíja vládnu koalíciu spoločne s Vladimírom Mečiarom. „Predseda vlády neskutočným spôsobom klame. Klame ešte viac ako Mečiar v rokoch 1994 až 1998,“ zdôraznil dnes na tlačovej besede Dzurinda s tým, že celá Ficova politika je založená na lži a neskutočnom talente sa pretvarovať, stavať veci z nôh na hlavu. Dzurinda sa predčasných volieb nebojí, ale nemá na nich záujem. „Mám záujem na tom podstatnom, aby voliči prekukli, kto vlastne pán premiér Robert Fico je,“ dodal. Ficova „nová ekvilibristika“ je podľa Dzurindu spôsobená strachom z mimoriadnej schôdze Národnej rady, ktorú avizovala v utorok opozícia. „Osobne si nemyslím, že sa bojí odvolania. Bojí sa toho, čo na rokovaní mimoriadnej schôdze NR SR odznie, čo ho usvedčí, čo strhne masku z jeho falošnej tváre,“ zdôraznil Dzurinda. Neprekvapilo by ho, ak by premiér Fico o pár hodín podal demisiu. „Fico má osobný problém, aby za každú cenu chránil svoje preferencie, aby nám nedovolil strhnúť falošnú masku, za ktorou sa skrýva biznis, kšefty, rabovanie tejto republiky,“ poznamenal Dzurinda. Smer-SD vyzval, aby vládol ďalej aj bez Fica ako premiéra. Má na to dosť poslancov. "Nech Smer vládne ďalej - bez Fica," vyhlásil.
Dzurindu tiež prekvapilo, že premiér trvá na zrušení Mečiarových amnestií. Pripomenul mu, že keď tak mohol urobiť, hlasoval v parlamente proti. Vlani v júli dokonca vyhlásil, že každý, kto navrhne zrušenie Mečiarových amnestií, by mal vrátiť diplom právnika. "Amnestie sú nezrušiteľné," citoval vtedajšie Ficove slová.
Csáky: Fico je nezodpovedný
Predseda SMK Pál Csáky si myslí, že premiér Robert Fico je nezodpovedný avizovaním rozpadu vládnej koalície vo chvíli, keď parlament rokuje o návrhu štátneho rozpočtu. „Je to trošku neprofesionálne, keď NR SR rokuje o štátnom rozpočte a vytvárajú sa takéto politické hry na úrade vlády,“ povedal pred novinármi Csáky. Šéf SMK je opatrný vo vyhláseniach, pretože nevie, či ide o skutočný problém a vážnu situáciu v koalícii alebo predseda vlády rozohral len mediálnu hru. Podľa neho Fico už pred vznikom vlády vedel, s kým ide do koalície a aj napriek tomu začal vládnuť s ĽS-HZDS.
Csáky tvrdí, že nevie o tom, že KDH by malo vo vládnej koalícii nahradiť ĽS-HZDS. „Neviem o tom,“ vyhlásil predseda SMK. Budú analyzovať situáciu, podľa Csákyho sa stretnú opoziční lídri, aby dohodli ďalší postup. „Opozícia je jednotná,“ dodal Csáky.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj vyhlásil, že SNS vždy bola stabilizujúcim prvkom v koalícii. „SNS nikdy nehrala politické hry, pre nás je vždy dôležitý vyšší záujem národa a štátu, čo sme viackrát dokázali. Pokiaľ budeme mať možnosť, tak to dokážeme aj ďalej,“ uviedol Rafaj. Podľa neho v súčasnosti je dôležité, že v parlamente sa vážne diskutuje o štátnom rozpočte, ktorý považuje za zákon roka.
Výmena KDH za ĽS-HZDS vo vláde je neprijateľná
Spolupráca KDH so súčasnými koaličnými stranami nepripadá do úvahy. Uviedol to dnes predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský. Všetky otázky o rekonštrukcii vlády zatiaľ pokladá za predčasné.
"Čakám, kedy premiér Robert Fico povie, že táto vládna koalícia končí, lebo jedna z koaličných strán vypovedala koaličnú zmluvu," povedal Hrušovský s dodatkom, že až potom možno uvažovať o ďalších krokoch.
Šéf KDH odmieta návrh predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, aby súčasná koalícia pokračovala vo vládnutí s personálnou výmenou na poste predsedu vlády. "Spájať personálne otázky s pádom vlády nepovažujem za náležité a politicky prezieravé," vysvetlil Hrušovský s dôvetkom, že by to preňho znamenalo, že rešpektujú program Smeru-SD.
Hrušovský uviedol, že poslanci KDH budú hlasovať proti štátnemu rozpočtu. Budú tak konať aj v prípade, že bude spojené s hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde, čo dnes Ficovi navrhol predseda SNS Ján Slota.
Autor: zh, šif

Beata
Balogová
