BANSKÁ BYSTRICA/LUČENEC 28. novembra (SITA) - Existencia osemročného Gymnázia na Gemerskej ceste v Lučenci, takzvaného Gándhího gymnázia, ktoré navštevujú prevažne rómski žiaci zo sociálne slabých rodín, je podľa jeho povereného riaditeľa Petra Gábora ohrozená. Chýbajú mu totiž prostriedky na prevádzku, nemá ani financie na stravu, ubytovanie a cestovné pre svojich žiakov, ktorých rodiny si to nemôžu dovoliť uhrádzať. Tí preto postupne odchádzajú do svojich pôvodných základných škôl. Kým školský rok toto gymnázium začínalo so 70 žiakmi, v súčasnosti ich má zapísaných 47. „V pondelok Združená stredná škola v Lučenci pre našich žiakov prestáva variť, pretože im neplatíme a dlhujeme 340-tisíc. Bojím sa, že od utorka tu nezostanú žiadni žiaci,“ povedal Gábor. Dodal, že od začiatku septembra vytvorilo gymnázium dlh 1,2 milióna korún. Ročne by na svoju prevádzku potrebovalo 6,5 milióna, z normatívov však nemá ani polovicu.
Gándhího gymnázium pre nadané rómske deti z celého Slovenska vzniklo v roku 2004 vo Zvolene. Počas tohtoročných letných prázdnin sa na základe rozhodnutia krajskej samosprávy presťahovalo do Lučenca. Počas prvých troch rokov škola hradila svojim žiakom ubytovanie, cestovné a stravné vďaka prostriedkom z Európskeho sociálneho fondu. Podporovaný projekt sa však skončil k 31. decembru minulého roka a z normatívov tieto položky nemožno hradiť. Ročne ide o sumu okolo 1,7 milióna korún.
Podľa Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom gymnázia, by sa mal na financovaní tejto školy podieľať aj štát. Ide totiž o jedinečnú školu svojho druhu, ktorú navštevujú žiaci z celého Slovenska. Vedúca odboru vzdelávania a ľudských zdrojov župného úradu Gabriela Oravcová uviedla, že na žiakov gymnázia dostáva BBSK normatív ako na žiakov bežného gymnázia, to však podľa nej nie je postačujúce a štát by mal preto v súlade s vládou deklarovanou podporou žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia kraju pri financovaní tejto školy
Gábor je povereným riaditeľom do konca novembra. Výberové konanie na miesto riaditeľa, ktoré bolo 15. novembra, však bolo podľa predsedu školskej rady Vladimíra Berka nezákonné a zmarené nezákonným postupom zamestnancov Banskobystrického samosprávneho kraja a krajského školského úradu, proti čomu Berko podal sťažnosť. „Zamestnankyňa samosprávneho kraja v rozpore s metodikou ministerstva školstva odišla skôr a nebola pri vyhotovovaní zápisnice, rada školy preto nekonala. Zápisnicu ani prezenčnú listinu som potom na samosprávny kraj neodovzdal, keď som sa dozvedel, že načierno vytvorili inú,“ povedal pre agentúru SITA Berko. Podľa hovorkyne Banskobystrického samosprávneho kraja Adriany Jobbikovej vyhlásila výberová komisia výsledok ústne s návrhom vymenovať za riaditeľa Dušana Jezného. Okrem Jezného sa v súťaži o post riaditeľa uchádzal aj Gábor. „Tvrdenia pána Berka sú nepravdivé. Zamestnanci odboru vždy plnia svoje úlohy tak, aby boli v súlade s platnou legislatívou,“ uviedla Jobbiková.