Bratislava 28. novembra (ČTK) - Chronológia sporu medzi vládnymi stranami Smer-SD a ĽS-HZDS o prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde:
12. novembra
Denník Sme informoval , že spoločnosť GVM získala výhodne pozemky pod Vysokými Tatrami od reštituentov, ktorým túto pôdu krátko predtým pridelil Slovenský pozemkový fond (SPF).
Na iné neštandardné prevody vo fonde upozornila tlač už v minulosti. Vedenie GVM tvoria ľudia údajne spriaznení s vládnou ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.
Premiér a predseda Smeru-sociálnej demokracie Robert Fico vyzval ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS), aby odvolal námestníka šéfa SPF za ĽS-HZDS Branislava Brízu, ktorý sporné prevody pôdy v apríli podpísal. Fico pohrozil Jureňovi, že inak stratí jeho dôveru.
13. novembra
Spory medzi Smerom a HZDS sa vyostrili, obe strany začali hovoriť o rozpade koalície. Mečiar vyhlásil, že ak Fico vysloví nedôveru Jureňovi, HZDS bude postupovať rovnako voči predsedovi vlády. Smer odmietol ustúpiť a označil spor za principiálnu vec. Sporné prevody pozemkov sa rozhodla prešetriť Generálna prokuratúra.
15. novembra
Námestník šéfa SPF Bríza oznámil, že odstúpi. Trval však na tom, že vo fonde neporušil zákon, nepriamo naopak obviňoval šéfa fondu a nominanta Smeru Miloslava Šebeka.
19. novembra
Lídri vládnych strán Fico, Mečiar a predseda SNS Ján Slota rokovali o prevodoch pozemkov. Koaličná rada však bola prerušená na neurčito. Fico požadoval odstúpenie Jureňu, Mečiar naopak odchod Ľudí z SPF za Smer z čela fondu.
20. novembra
Vedenie Smeru sa na mimoriadnom zasadnutí uznieslo, že situácia vo vládnej koalícii je vážna. Ficova strana znovu vytkla HZDS, že odmieta sporné prevody pôdy vyriešiť. HZDS naopak vytklo Smeru, že vyhlásením porušilo koaličnú dohodu, podľa ktorej by vládne strany nemali komentovať vzájomné spory, pokiaľ ich nevyriešia.
21. novembra
Fico v rozhovore pre televíziu TA3 naznačil, že by uvítal demisiu Jureňu. Vyzval HZDS, aby postupovala rýchlo.
22. novembra
Fico dal Jureňovi ultimátum; pokiaľ sám neodstúpi, podá prezidentovi návrh na jeho odvolanie.
23. novembra
Fico odovzdal prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na odvolanie Jureňu z funkcie ministra pôdohospodárstva; Jureňa v emotívnom prejave kritizoval Fica za svoje odvolanie. Vedenie ĽS-HZDS neskôr oznámilo, že v koalícii ostáva.
24. novembra
Premiér Fico pohrozil pádom celej koalície, ak by ĽS-HZDS podporila opozičný návrh na odvolanie predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD).
25. novembra
Fico opäť varoval ĽS-HZDS pred hlasovaním proti Paškovi.
26. novembra
ĽS-HZDS sa nepridala k zvyšným koaličným stranám a neumožnila zablokovať parlamentnú schôdzu o odvolávaní Pašku. Fico dostal od ĽS-HZDS návrh na nového ministra pôdohospodárstva.
27. novembra
Novou ministerkou pôdohospodárstva sa stala ústredná tajomníčka a poslankyňa ĽS-HZDS Zdenka Kramplová. Paška zostal šéfom parlamentu, v tajnom hlasovaní sa proti nemu vyslovilo 59 poslancov; pre jeho odchod z čela Národnej rady by muselo hlasovať aspoň 76 poslancov.
28. novembra
Predsedovia vládnych strán Smer-SD a ĽS-HZDS Robert Fico a Vladimír Mečiar sa navzájom obvinili z rozbíjania koalície. Ani jeden z nich však priamo nepotvrdil, že by ich strana z trojčlennej vládnej zostavy odišla.
jpa pto boa