Ak by došlo teraz k rozpadu koalície, znamenalo by to, že sa Mečiar dohodol s opozíciou. Skonštatoval pre TASR politológ Rastislav Tóth na margo dnešného odchodu predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara z koaličnej rady.
Ako ďalej uviedol, nemyslí si, že dôjde k rozpadu koalície. "Koaličné vzťahy budú pravdepodobne dva-tri mesiace chladné, ale mali by vydržať," skonštatoval Tóth. V tejto súvislosti upozornil na schvaľovanie štátneho rozpočtu a na to, že každý z koaličných partnerov má pri jeho schvaľovaní určité záujmy.
Ak by však došlo k rozpadu koalície a k predčasným voľbám, znamenalo by to podľa politológa rozpad HZDS. "Časť jeho členov by okamžite prešla do SMERu, aby si zachránila svoje pozície," dodal.
Abrahám: Ficova zlomová požiadavka
Podľa politológa Samuela Abraháma je požiadavka premiéra SR Roberta Fica zrušiť Mečiarove amnestie absolútne zásadným zlomom v celej situácii a znamená definitívny rozkol medzi Ficom a Mečiarom.
"Mečiarove amnestie sú najväčšou ťažobou slovenskej politickej scény po roku 1989," myslí si Abrahám. Znamená to, že Fico bude musieť spolupracovať s opozíciou a tá si nedovolí nehlasovať za ich zrušenie.
"Kompromis neexistuje, ak bude na ich zrušení premiér nástojiť, tak Mečiar skončil," podotkol Abrahám a zároveň dodal, že je na ľuďoch a médiách, aby skutočne dosledovali, či tak premiér aj urobí. Otázka predčasných volieb je podľa neho momentálne nepodstatná, pretože práve vznikla nová etapa v slovenskej politike.
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že vládna koalícia sa nerozpadne
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že dnešný predčasný odchod predsedu HZDS Vladimíra Mečiara z koaličnej rady patrí medzi jeho ďalšie trucpodniky. Podľa neho by to nemalo viesť k rozpadu vládnej koalície.
"Odísť teraz z vládnej koalície by bola pre HZDS samovražda. Po tých debakloch, keď priznali svoju porážku v parlamente a vo vláde, by to bol trapas. Ak by chceli odísť z koalície, mali to urobiť na začiatku," povedal pre TASR Kusý.
Zároveň uviedol, že si nevie predstaviť, kto by mohol profitovať z rozpadu koalície. Opozícia by sa len prizerala, ako súčasný premiér vyhrá predčasné voľby a rekonštruuje vládu. "Nemyslím si, že by sa do novej vlády mohla dostať niektorá zo strán súčasnej opozície," pokračoval Kusý.
Podľa neho rozkol vo vládnej koalícii prispieva len Robertovi Ficovi. "Ak by HZDS ďalej zmätkovalo, pravdepodobne by sa tam našli ľudia, ktorí pôjdu s Ficom," uviedol ďalej Kusý.
Mesežnikov: HZDS koalíciu neopustí
Situácia vo vládnej koalícii je vážna, nie však natoľko, aby ĽS-HZDS opustila koalíciu. Myslí si to politológ Grigorij Mesežnikov. Dôvodom je, že rozpadom súčasnej vlády by podstatne viac stratilo hnutie Vladimíra Mečiara ako Ficov Smer.
"Predpokladám, že premiér Robert Fico pokračuje vo svojej taktike, ktorou chce oslabiť pozíciu ĽS-HZDS a ešte viac posilniť pozície Smeru-SD," myslí si Mesežnikov.
Na otázku TASR, či premiér Robert Fico účelovo zameriava svoje aktivity s cieľom ukončiť fungovanie súčasnej koalície, politológ odpovedal, že toto zrejme nie je cieľom premiéra. "Skôr si myslím, že trochu preháňa Vladimír Mečiar. O tom, či HZDS zotrvá v koalícii, predsa nerozhoduje predseda Smeru-SD," objasnil Mesežnikov. Naopak, si myslí, že keď sa Mečiarovo hnutie v predchádzajúcich dňoch takpovediac podvolilo, zrejme aj to povzbudzuje slovenského premiéra k tomu, aby pokračoval v nátlaku na ĽS-HZDS. V konečnom dôsledku sa tento konflikt podľa Mesežnikova môže odraziť aj na znížených preferenciách dotknutých strán.
Politológ tak reagoval na situáciu, keď predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar dnes opustil Koaličnú radu a novinárom oznámil, že mu premiér Robert Fico na rokovaní povedal, že za súčasnej situácie nie je ochotný ďalej pokračovať vo vládnej koalícii.
Predseda vlády údajne požadoval zrušenie Mečiarových amnestií, ako aj zákon o preukazovaní majetku. Na otázku novinárov, či predseda vlády chce predčasné voľby, Mečiar odpovedal, že áno. Zároveň si myslí, že Smer-SD chce vytlačiť ĽS-HZDS z koalície.