Bratislava 28. novembra (TASR) - Súčasná kríza v koalícii je len bežným testom jej vzťahov, tvrdí bývalý člen ĽS-HZDS Ladislav Polka. Podľa neho Vladimír Mečiar deklaroval záujem o udržanie koalície aj menovaním Zdenky Kramplovej do funkcie ministerky pôdohospodárstva.
"Keby Mečiar chcel, aby sa koalícia rozpadla, bol by menoval do takého kľúčového postu niekoho menej dôležitého a nie ústrednú tajomníčku strany. On je veľký stratég a má svoje ťahy premyslené dlhodobo dopredu," uviedol pre TASR Polka, ktorý získal v rokoch 2002-2006 poslanecký mandát v Národnej rade SR za ĽS-HZDS.
Podľa Polku sa súčasná kríza vyrieši po schválení rozpočtu. Rozpad koalície nepredpokladá ani podpredseda HZDS z rokov 1998-2002 Rudolf Žiak.
"Predčasné voľby by spomalili naše kroky do Európskej menovej únie. A toto je tiež jedným z kritérií hodnotenia vlády - premiér Fico má určite záujem na tom, aby on bol tým, kto Slovensko úspešne do tejto štruktúry privedie," doplnil Žiak.
Podľa Polku Smer-SD v súčasnosti prežíva vnútornú krízu, akú majú iné strany už dávno za sebou. Myslí si však, že na udržaní koalície by mala mať eminentný záujem aj SNS.
"Aj im ide o veľa, pretože len ťažko by sa našiel niekto, kto by išiel s nimi do koalície po skúsenostiach a tlakoch zo strany eurosocialistov na Smer. Nikto v súčasnom parlamente nie je schopný ustáť to, čo Smer so svojimi 50 poslancami - ani SMK, ani KDH," konštatoval Polka.
Obaja bývalí členovia hnutia len zapochybovali o tom, či o zotrvanie v koalícii má záujem súčasný politický líder, pretože sa o podporu báť nemusí. "Smer-SD by uvítal predčasné voľby - zmenila by sa situácia v parlamente a bolo by určite iné zloženie poslancov a vznikla by nová koalícia. Práve v okolitých štátoch sa tí najväčší politickí rivali dali dokopy," uzavrel Žiak.
Koaličný líder by mal totiž podľa novembrových prieskumov Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR 42,1-percentnú podporu občanov v prípade, že by sa teraz konali parlamentné voľby. Druhú najvyššiu podporu - 15,6 percenta - by zo vzorky 1113 respondentov získala opozičná SDKÚ-DS, tretia priečka by patrila SNS s 11,6-percentným podielom. Naopak, ĽS-HZDS by mala podporu len 8,6 percenta.